Tydzień ósmy

W okolicach szyi po obu stronach pojawia się maleńki krążek. Ucho wewnętrzne (odpowiedzialne za słyszenie i zmysł równowagi) jest już rozwinięte.

W okolicach szyi po obu stronach pojawia się maleńki krążek. Ucho wewnętrzne (odpowiedzialne za słyszenie i zmysł równowagi) jest już rozwinięte. Ponieważ błędnik kształtuje się tak wcześnie, dziecko niemal od początku reaguje na ruch: niepokoją je gwałtowne zmiany pozycji (nie służy mu to, że uprawiasz jogging, sporty walki albo jazdę po wybojach), uspokaja - miarowy rytm (gdy maszerujesz, tańczysz, pływasz).

Z zagęszczającej się tkanki mięśniowej tworzy się szkielet, na razie chrzęstny. Pod koniec tego tygodnia zaczyna się proces kostnienia, który będzie trwał jeszcze długo po narodzinach (kręgosłup ulega całkowitemu skostnieniu dopiero u 25-latka). Wzrost kości wyznacza moment przejścia z okresu zarodkowego do płodowego. Kręgosłup ma początkowo grubość szpilki, a żebra - grubość włosa.

Oczy są już w pełni zawiązane, zabarwione pigmentem, ale ich właściwy kolor poznasz dopiero w drugim-trzecim miesiącu po narodzinach. Zaczynają rosnąć powieki. Dziecko ponownie otworzy oczy dopiero około 27. tygodnia.

Nosisz w brzuchu ziarnko fasoli - zarodek ma 15-20 mm długości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA