1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Antykoncepcja po porodzie: przewodnik po dostępnych metodach

Metody antykoncepcji po porodzie: sprawdź, co wolno stosować kobiecie karmiącej piersią, a jakie opcje ma matka podająca niemowlęciu mleko modyfikowane.
Urodziłaś niedawno dziecko i w najbliższym czasie nie planujesz kolejnego albo w ogóle nie chcesz mieć więcej dzieci? Dr Grzegorz Południewski, ginekolog-połoznik, podpowiada, jakie metody antykoncepcji można stosować po porodzie, jeśli karmi się piersią, a jakie, gdy podajemy niemowlęciu mleko modyfikowane lub zakończyłyśmy laktację.

Kiedy wrócić do współżycia?

Za graniczny moment, po którym kobieta może powrócić po porodzie do aktywnego pożycia seksualnego, przyjęło się uważać 6 tygodni, czyli zakończenie połogu. Jednak wiele kobiet podejmuje współżycie wcześniej, a niektóre badania mówią nawet o około 80 proc. młodych matek współżyjących już po 4 tygodniach od porodu. - To nie jest tak, że jest to absolutnie zabronione przed upływem 6 tygodni. Chodzi tu głównie o sytuacje, w których występuje krwawienie, wdaje się stan zapalny lub coś się dzieje w obrębie macicy: wtedy rzeczywiście przez te 6 tygodni po porodzie nie powinno się współżyć - wyjaśnia dr Południewski. - Trzeba po prostu zdawać sobie sprawę z tego, że zmiany związane z ciążą muszą się cofnąć.

W momencie, w którym podejmujemy aktywność seksualną, musimy zdecydować się na dogodną formę antykoncepcji, jeśli planujemy w najbliższej przyszłości mieć dziecka. Dotyczy to także czasu po porodzie: - Kobietom po porodzie poleca się antykoncepcję, która może być stosowana na kilka sposobów - mówi dr Południewski. - Wybór metody uzależniony jest przede wszystkim od tego, czy kobieta karmi piersią, czy nie.

Antykoncepcja dla matki karmiącej piersią

- Matki karmiące mają jedną opcję: jeśli nie chcą mieć w najbliższej przyszłości kolejnego dziecka to muszą stosować antykoncepcję - podkreśla dr Grzegorz Południewski. Jakie metody zapobiegania ciaży są bezpieczne w czasie karmienia piersią, a które są niedozwolone bądź nieskuteczne?

- Laktacja

Zacznijmy od obalenia mitu: - Laktacja nie jest metodą antykoncepcji, jest tylko okresem obniżonej płodności - dr Południewski prosi o stanowcze podkreślenie tej informacji. W okresie laktacji rzeczywiście zachodzi zmniejszenie płodności, które nie jest jednak jej zahamowaniem, nie można więc traktować karmienia piersią jako metody zapobiegania kolejnej ciąży. - Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w przeciągu mniej więcej pół roku takiej "antykoncepcji" około 10 proc. kobiet zachodzi w ciążę, a po roku jest ich nawet do 20-kilku proc. - mówi ginekolog i podkreśla, że nie jest to oczekiwany współcześnie wskaźnik antykoncepcji.

- Metody naturalne

Metody okresowej abstynencji seksualnej, jak brzmi poprawna medycznie nazwa naturalnych metod planowania rodziny, nie powinny być stosowane w okresie laktacji i w okresie połogu. - Ten okres charakteryzuje się niestabilnością i ciągłymi zmianami w organizmie, dlatego w konsekwencji bardzo łatwo o błąd - wyjaśnia dr Południewski. Dlatego też tzw. metody naturalne, w tym kalendarzyk małżeński czy metody objawowo-termiczne, nie nadają się do stosowania jako antykoncepcja u kobiet w okresie laktacji i w połogu. Do naturalnych metod planowania rodziny można więc sięgnąć dopiero po powrocie normalnych cykli.

- Mechaniczne metody antykoncepcji: prezerwatywa i inne

Prezerwatywa, kapturek naszyjkowy czy diafragma zaliczane są do mechanicznych sposobów antykoncepcji, których działanie polega na uniemożliwieniu plemnikom dotarcia do macicy i jajowodów. Metody te są dozwolone podczas laktacji. Najbardziej popularna jest prezerwatywa dla mężczyzn, polecana szczególnie w sytuacji, gdy para wcześnie zaczyna współżycie po porodzie - jej stosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji.

- Antykoncepcja hormonalna: pigułki

Antykoncepcję hormonalną możemy stosować od 6 tygodnia po porodzie. W trakcie laktacji stosuje się antykoncepcję zawierającą jeden hormon: progestagen. W Polsce dostępnych jest kilka identycznych preparatów, oferowanych pod różnymi nazwami. Wszystkie z nich zawierają tylko progestagen i można je bezpiecznie stosować podczas karmienia. Dr Grzegorz Południewski twierdzi, że te preparaty (m.in. Cerazette, Azalia) są bardzo skuteczną metodą antykoncepcji, zarówno w czasie laktacji, jak i poza nią. Poza tym wieloletnie badania wykazują, że nie mają one żadnego wpływu na ilość czy jakość mleka, jak również na samopoczucie i zdrowie niemowlęcia. Ten rodzaj pigułek antykoncepcyjnych zażywa się bez żadnych przerw, a efekt zabezpieczenia przed ciążą osiąga się po tygodniu od rozpoczęcia ich stosowania.

- Wkładki wewnątrzmaciczne

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych i oba można założyć już po 6 tygodniach od porodu. Klasyczna wkładka miedziana to jedna z mechanicznych metod zapobiegania ciąży, a jej działanie antykoncepcyjne polega na zagęszczaniu śluzu szyjkowego i utrudnieniu plemnikom dotarcia do jajowodów. Jej skuteczność jest oceniana bardzo wysoko. - Decydując się na wkładkę, warto jednak uwzględnić planowany czas do kolejnej ciąży - zauważa dr Południewski. - Jeśli kobieta pragnie mieś dziecko niedługo, to stosowanie wkładki nie ma sensu, bo zakłada się ją na 3-5 lat.

Na podobnej zasadzie działa także wkładka hormonalna, w Polsce dostępna pod nazwą Mirena. Zakłada się ją na 5 lat. Uznawana jest za najskuteczniejszy środek antykoncepcyjny na rynku, bo oprócz działania typowego dla wkładki wewnątrzmacicznej, czyli zagęszczania śluzu szyjkowego, Mirena wyposażona jest w zbiorniczek z hormonem, progestagenem. - Działa jak pigułka założona w jamie macicy - wyjaśnia dr Południewski. - Uwalnia niewielką ilość hormonów w macicy i w konsekwencji daje bardzo dobry efekt antykoncepcyjny, a do tego jest bezpieczna w okresie laktacji. Poza tym taka wkładka utrzymuje stały, równy poziom hormonów: nie ma tu wahnięć i błędów, które mogą wynikać z nieprawidłowego zażycia pigułki albo jej pominięcia.

- Antykoncepcja hormonalna: zastrzyk

Na polskim rynku dostępny jest również zastrzyk hormonalny o nazwie Depo-Provera. Producent określa jego skuteczność na trzy miesiące, jednak okres zahamowania płodności jest często dłuższy i może utrzymywać się nawet do trzech lat - jest to trudne do zmierzenia i poważnie utrudnia sterowanie cyklem miesięcznym. Do poważnych minusów zastrzyku można też zaliczyć ewentualne skutki uboczne, które zdarzają się podczas zażywania środków antykoncepcyjnych - jeśli wystąpią po zastosowaniu Depo-Provera, będą utrzymywać się przez cały okres działania zastrzyku. Zaletą zastrzyku hormonalnego jest niewątpliwie fakt, że nie trzeba pamiętać o regularnym, codziennym zażywaniu pigułki czy stosowaniu innej formy antykoncepcji.

Antykoncepcja dla matki niekarmiącej piersią

Jeśli po porodzie nie karmisz piersią, możesz zacząć stosować normalną antykoncepcję hormonalną już po 6 tygodniach. Poniższe propozycje dotyczą także kobiet, które zakończyły karmienie piersią i u których nie występuje już laktacja, a ich cykle miesięczne są w pełni uregulowane.

- Pigułki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne (jedno-, dwu- i trójfazowe) uważa się za najbardziej efektywną metodę zapobiegania ciąży po zakończeniu laktacji. Może się jednak zdarzyć, że kobieta po porodzie nie będzie mogła wrócić do pigułek, które zażywała przed ciążą: - Nie jest to regułą, ale bardzo często obserwuję, że pacjentki, które przed ciążą stosowały antykoncepcję o niskich dawkach hormonów, po ciąży przy takich dawkach nie czują się komfortowo i wtedy potrzebne są trochę wyższe dawki estradiolu - mówi dr Grzegorz Południewski. O doborze odpowiedniego dla danej kobiety preparatu antykoncepcyjnego decyduje lekarz.

- Pozostała antykoncepcja hormonalna

Kobieta niekarmiąca piersią może zdecydować się także na plastry antykoncepcyjne, zmieniane co tydzień (estrogen podawany jest przez skórę) oraz hormonalny krążek dopochwowy o nazwie NuvaRing, który zakłada się na trzy tygodnie. Oba rozwiązania, jak mówi dr Grzegorz Południewski, są coraz częściej wybierane przez Polki.

Decydując się na którąś z opisanych powyżej metod antykoncepcji, kobieta powinna przede wszystkim wziąć pod uwagę swój stan zdrowia, to czy karmi piersią oraz to czy - lub kiedy - planuje kolejną ciążę, dlatego wybór odpowiedniej antykoncepcji zawsze powinna poprzedzić rozmowa z ginekologiem.