Osiem rad na dobry początek

Pierwsze dni z dzieckiem w domu to radość i szczęście. Ale także zmęczenie, zdenerwowanie, zniechęcenie. Nie stawiaj sobie na początek wygórowanych wymagań, pozwól, aby wszystko powoli się samo ułożyło.

1. To wasze dziecko

Od samego początku zachęcaj męża, by przejął część obowiązków. Mężczyźni wspaniale potrafią się opiekować malutkimi dziećmi. Co najwyżej na początku czują się nieco niezręcznie. Dlatego nie patrz mężowi na ręce, nie krytykuj. Wspólnie uczcie się opieki nad nowym domownikiem.

2. Nie martw się na zapas

Malutkie dzieci nie są tak delikatne jak się wydaje. Wezwij lekarza, jeśli dziecko ma gorączkę powyżej 38,5°C, robi się wiotkie i "leje się przez ręce", ma trudności z oddychaniem, biegunkę wymiotuje lub odmawia jedzenia przez kilka karmień.

Pomoc lekarza potrzebna natychmiast, jeżeli dziecko sinieje, jest bardzo blade, z trudem oddycha lub jest nienaturalnie senne - trudno je obudzić.

3. Piersią najlepiej

Daj się przekonać do karmienia naturalnego. Mimo trudnych początków i ty, i dziecko docenicie jego zalety. Jest zdrowe, nieuciążliwe i tanie. Przed rozpoczęciem karmienia odpręż się i wyłącz telefon.

4. Pomyśl o jedzeniu

Rzeczywiście powinnaś się dobrze odżywiać, ale to nie znaczy, że musisz pół dnia spędzać przy garnkach. Gotuj proste, szybkie potrawy. W wolnej chwili zrób trochę więcej jedzenia i schowaj do zamrażalnika. Powinnaś jeść produkty bogate w wapń,ale nie przesadzaj z piciem mleka krowiego - jeżeli karmisz piersią, może ono wywołać alergię u dziecka. Dobrym źródłem wapnia są zielone warzywa (brukselka, brokuły), także żółty ser i jogurt.

5. Ostrożnie z gośćmi

Na pewno nie chcesz być niegrzeczna, ale przez pierwszy tydzień lepiej ogranicz wizyty do minimum. Będziesz zmęczona, jeszcze obolała po zdjęciu szwów, prawdopodobnie niewyspana. Większość noworodków także nie przepada za dużym zamieszaniem.

6. Zapomnij o porządkach

Teraz dużo ważniejsze jest samopoczucie twoje i dziecka. Ogranicz prace domowe do minimum, a jeżeli bałagan cię denerwuje, poproś kogoś z domowników o pomoc.

7. Jeśli jest ci smutno

Wiele kobiet po porodzie doświadcza uczucie głębokiego smutku. Objawy mogą być różne - płaczliwość, rozdrażnienie, złość, ogólne zniechęcenie, a nawet załamanie. Z reguły stan pojawia się w tydzień po porodzie i znika w ciągu kilku dni. Spróbuj zwierzyć się komuś bliskiemu, kto cię wysłucha, a nawet utuli jak dziecko. Jeżeli stan ten będzie się przedłużał, poszukaj pomocy psychologa.

8. Co z seksem?

Prawdopodobnie, jak większość par, przez pierwsze tygodnie nie będziecie mieli ochoty się kochać. Przytulajcie się, aby zachować bliskość. Jeżeli będziecie rozmawiać ze sobą o tym, co czujecie w nowej sytuacji, dawna namiętność z czasem powróci. Pamiętajcie, że karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA