Zaplanuj swój poród

Dla jednej kobiety dobry poród to ten w zaciszu domowym, dla innej niezbędna jest obecność wysoko wykwalifikowanego personelu. A co jest najlepsze dla ciebie?

Jesteś w ciąży? Boisz się porodu? Położna Katarzyna Oleś rozwieje twoje wątpliwości na forum Dobry poród.

Poród to kulminacja ciąży, jej najważniejszy moment. Na samym początku, kiedy dopiero orientujesz się że jesteś w stanie odmienionym w ogóle nie myślisz o tym jak to wszystko się zakończy (ten koniec będzie zresztą zarazem Wielkim Początkiem).

jesteś skupiona na sobie, na swoim ciele, na tym co się w tobie zmienia. Ogarniają cię przeróżne zazwyczaj nowe i często bardzo sprzeczne uczucia. Euforia przemieszana z lękiem, spokój i zaskoczenie....

W drugim trymestrze dolegliwości zazwyczaj się wygaszają, czujesz jak wzbiera w Tobie gejzer energii i powoli zaczyna do ciebie docierać, że godzina zero zaczyna się nieuchronnie zbliżać. To najlepszy czas by zacząć powoli przyzwyczajać się do myśli o porodzie. By zacząć go planować. Oczywiście, nie wszystko da się przewidzieć i zaplanować, i każdy poród jest inny. Może warto jednak odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań po to, by łatwiej było wybrać odpowiedni do waszych potrzeb szpital.

Zrób swój plan porodu

1. Jaka jesteś?

Czy jesteś zorientowana bardziej naturalnie? Nie znosisz brać jakichkolwiek lekarstw, unikasz nawet zwykłej aspiryny, zdecydowanie preferujesz metody naturalne takie jak relaks i zioła? A może przeciwnie, nie masz zaufania do metod naturalnych, ufasz procedurom medycznym - one dają ci poczucie bezpieczeństwa? Jeśli tak, to być może poród naturalny nie jest dla Ciebie.

2. Co lubisz pić i jeść?

Czy masz zwyczaj zastanawiania się nad tym co jesz i bilansowania swojej diety, czy też zdarza ci się jeść w fast foodach bez specjalnych wyrzutów sumienia? Czy w związku z ciążą zdecydowałaś się ograniczyć picie kawy i innych napojów z kofeiną, czy może potrzeba porannego "kopniaka" była silniejsza niż wszystko? Jeśli jesteś typem człowieka, który bardzo niechętnie ma na co dzień do czynienia z chemią i sztucznymi wspomagaczami, zapewne nie będziesz miała wielkiej chęci na znieczulenie zewnątrz oponowe.

3. Czy twoja ciąża przebiega bez powikłań?

Jeśli ciąża jest w jakikolwiek zagrożona lub istnieje ryzyko, że dziecko tuż po porodzie będzie wymagało specjalistycznej pomocy, wybierz szpital gwarantujący fachową opiekę neonatalogiczną. (drugi lub trzecie stopień referencyjności). Tylko w takim szpitalu dziecko od razu po urodzeniu będzie miało zapewnioną najwyższej jakości opiekę i sprzęt.

4. Jakie jest twoje ogólne nastawienie do szpitali?

Czy masz do nich jednoznacznie negatywny stosunek? Czy samo wejście na oddział budzi w tobie niechęć? Może warto rozważyć w takiej sytuacji poród domowy lub w domu narodzin? (o szczegóły pytaj w Fundacji Rodzić Po Ludzku, sprawdź na stronie dobrzeurodzeni.pl).

5. Jak wyobrażasz sobie osobę, która miałby ci towarzyszyć przy porodzie?

Czy to koniecznie musi być "twój lekarz"? A może wystarczy znajoma położna, która mogłaby ci towarzyszyć przez cały okres porodu, a także spotykać się z tobą po urodzeniu dziecka (ofertę położnych rodzinnych znajdziesz na stronach oddziałów NFZ, czasem w poradni lekarza rodzinnego albo praktyk położnych rodzinnych). Zazwyczaj opieka własnego lekarza sprowadza się do tego, że przychodzi on w ostatniej chwili, kiedy dziecko ma się już pojawić. Oczywiście jeśli będziesz miała planowe cesarskie cięcie, lekarz będzie niezbędny.

6. Czy rozważasz cesarskie cięcie "na życzenie"?

Ostatnio pojawiła się moda na takie zabiegi. Jeśli rozważasz taką opcję dowiedz się dokładnie jakie konsekwencje mogą być skutkiem takiej, bądź co bądź poważnej, operacji.

7. Czy zależy ci na tym by nie nacinano ci krocza i byś mogła rodzić w wybranej przez siebie pozycji?

(Obie sprawy łączą się ze sobą ponieważ pozycja pionowa redukuje ryzyko pęknięcia). Jeśli tak, to poszukaj położnej, która potrafi chronić krocze w czasie porodu. Zasięgnij języka wśród kobiet które rodziły w twojej okolicy, zapytaj na forum www.edziecko.pl

8. Jak reagujesz na ból?

Czy jesteś dość odporną osobą, czy twój próg bólu zawsze był bardzo niski i wszelki ból bardzo cię wytrąca z równowagi? Jeśli ból bardzo cię dezorganizuje, pomyśl o znieczuleniu.

9. Czy jesteś osobą, która ma dużą potrzebę kontroli?

Jeśli tak, to poczytaj relacje innych kobiet, które piszą o swoich porodach. Zobaczysz że w porodzie ogromną rolę odgrywa instynkt i to pozwoli ci może zawczasu oswoić się z faktem, że rodząc dziecko nie da się wszystkiego skontrolować.

Po co szkoła rodzenia

Nikt nas nie uczy w szkole jak się mamy kochać, dlaczego mielibyśmy chodzić na lekcje rodzenia? Dlatego, że kiedyś rodziny były duże i wielopokoleniowe - dzieci od małego stykały się na co dzień z wszelkimi przejawami życia. Dziewczynka niejako mimochodem uczyła się od ciotek, starszych sióstr, kuzynek czym jest poród. Dziś ta wiedza jest mniej dostępna - większość młodych kobiet, ma zerową wiedzę na ten temat (co najwyżej tę z seriali telewizyjnych w których kobietę poród zawsze zaskakuje w sposób nagły, spektakularny i bardzo bolesny; lub od kobiet lubujących się w opowiadaniu porodowych horrorów). Szkoła rodzenia pozwala zyskać wiedzę na temat tego, jak to wszystko będzie naprawdę przebiegać i jak sobie z tym co się będzie działo, poradzić. Udział w szkole rodzenia da Ci nie tylko wiedzę. Będziesz mogła spotkać się z innymi kobietami (parami) w podobnej sytuacji, porównać swoje uczucia, obawy, doświadczenia z innymi. To duże wsparcie.

Im mniej wiemy o porodzie tym bardziej się go boimy. Im bardziej się go boimy tym większe jest prawdopodobieństwo, że będziemy rodzić w większym napięciu a co za tym idzie w większym bólu. Poród musi boleć - ten, ktoś mówi że jest inaczej, oszukuje. Ale nie musi boleć STRASZNIE. Wiedza pozwala lepiej radzić sobie z bólem porodowym, lepiej rozładowywać skurcze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.