II okres porodu

Bądź aktywna w II okresie porodu

Parcie w kucki z pomocą osoby towarzyszącej

Kucnij na płasko opartych stopach z szeroko rozstawionymi nogami. Osoba towarzysząca niech usiądzie za tobą - krzesło lub stołek powinien być na tyle wysoki, by twoje pośladki nie dotykały podłogi.

Oprzyj się o jej uda i kolana.

By wzmocnić oparcie, podczas skurczu osoba towarzysząca może podłożyć zgięte w łokciach ręce pod twoje pachy i spleść palce dłoni z twoimi.

W przerwie między skurczami możesz potrzebować rozluźnienia nóg. Pochyl ciało do przodu i klęknij, podpierając się na rękach.

 

Parcie w kucki na łóżku porodowym

W sali porodowej może nie być warunków, abyś mogła kucać na podłodze. Pozycja ta jest również możliwa na łóżku porodowym. W tym wypadku powinny pomagać ci dwie osoby. Niech stojąc po obu stronach łóżka, obejmą cię w pasie, a w czasie skurczu - przytrzymują za kolana.

Fizyczne wsparcie osób towarzyszących da ci poczucie bezpieczeństwa.

 

Parcie w klęku z pomocą osoby towarzyszącej

Uklęknij z szeroko rozstawionymi nogami. Oprzyj się o szyję i ramiona stojącego przy łóżku partnera, obniż pośladki i lekko wypnij je do tyłu.

Ta pozycja jest często spontanicznie wybierana przez kobiety, szczególnie gdy poród postępuje szybko.

Ułożenie ciała powoduje mniejszy nacisk rodzącej się główki na krocze, co zapobiega ewentualnym pęknięciom, a położnej ułatwia ochronę krocza.

 

Parcie na boku na łóżku porodowym

Połóż się na boku z nogami zgiętymi w kolanach. Głowę i tułów powinnaś mieć wysoko podparte poduszkami, workiem sako. Dobrze jest unieść górną część łóżka.

W momencie intensywnego wysiłku możesz dodatkowo podnieść się na łokciu lub chwycić poręcz łóżka. By przeć skuteczniej, zaprzyj się obiema nogami o łóżko albo o biodro położnej i ramię partnera.

Pozycja ta jest szczególnie korzystna, gdy poród postępuje bardzo szybko.

 

Parcie w poziomym klęku

Uklęknij, zapierając się rękoma o szczeble łóżka. Opuść i wypnij pośladki tak, by górna część tułowia ułożyła się równoległe. Jest o odwrócenie klasycznej pozycji porodowej "na wznak".

W takim ułożeniu ciała kanał rodny może się swobodnie rozszerzać, a siła parcia wspomagana jest przez grawitację. Ta pozycja jest korzystna w przypadku porodu dużego dziecka - łatwiej rodzą się barki.

 

Parcie w pozycji siedzącej

Usiądź na łóżku z podciągniętymi i mocno zgiętymi w kolanach nogami. Twoje plecy powinny być ustawione jak najbardziej pionowo i podparte poduszkami, workiem sako lub uniesioną górną częścią łóżka. Musisz mieć oparcie dla nóg, ale - co bardzo ważne - stopy nie mogą być uniesione powyżej pośladków. Dla wzmocnienia siły parcia chwyć się poręczy łóżka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA