I okres porodu

Bądź aktywna w I okresie porodu

Wychylanie się do przodu w klęku

Pozycja ta wzmacnia siłę i regularność skurczów.

Można ją stosować we wczesnej fazie porodu.

Niesymetryczne ułożenie nóg w rozkroku (odchylenie ich w linii przód - tył) sprzyja prawidłowemu wstawieniu się główki dziecka w kanał rodny.

Ruch w tej pozycji polega na rytmicznym, regularnym przenoszeniu ciężaru ciała na wysuniętą do przodu nogę. Wykonuj to ćwiczenie kilkanaście razy na jednym kolanie, dostosowując oddychanie: wychylenie w przód - wdech, powrót - wydech.

 

Kręcenie biodrami na piłce

Usiądź na piłce w lekkim rozkroku, wysuwając pośladki jak najdalej do tyłu. Stopy oprzyj pewnie na podłodze. Pochyl się lekko do przodu i oprzyj ręce na kolanach.

Wykonuj okrężne ruchy miednicą - to pomaga główce dziecka w prawidłowym wstawieniu się w kanał rodny. Kierunek obrotów biodrami nie ma znaczenia, ale ważne jest tempo, które pozwala na swobodne oddychanie.

Piłki możesz używać także w zaawansowanej fazie pierwszego okresu. Podskakując rytmicznie na piłce, zmniejszasz ból towarzyszący skurczom, ponieważ ruch góra - dół powoduje rozluźnienie mięśni dna miednicy.

 

Siedzenie w klęku

Usiądź na piętach, z szeroko rozwartymi kolanami. Pochyl się do przodu, wyprostuj ręce, dłonie oprzyj o podłogę.

Pozycja ta przydaje się w zaawansowanej fazie pierwszego okresu porodu, gdy skurcze macicy są już bardzo silne. Pochylenie ciała powoduje, że skurcze działają zgodnie z siłą ciążenia, ułatwiając rozwieranie szyjki i szybsze schodzenie główki.

W czasie trwania skurczu możesz kołysać się w przód i w tył - taki ruch zmniejsza odczuwany ból. Połącz ruch z rytmem oddechu.

 

embed

Opieranie się o osobę towarzyszącą

Stań twarzą do osoby towarzyszącej, otocz jej szyję ramionami tak, aby znaleźć podparcie dla pochylonych pleców. Kolana wyprostuj lub lekko ugnij, rozluźnij ręce.

Osoba, która ci towarzyszy, powinna stać wygodnie i stabilnie. W razie potrzeby może oprzeć się o ścianę.

W tej pozycji wykorzystujesz siłę grawitacji, ułatwiając opuszczanie się dziecka i przyspieszając rozwieranie szyjki macicy.

Gdy pojawia się skurcz, możesz kręcić biodrami, wykonując "taniec brzucha".

W przerwie między skurczami osoba towarzysząca może masować ci plecy.

 

embed

Relaks z piłką

Usiądź na piętach z szeroko rozstawionymi nogami i oprzyj się na piłce. Możesz wykorzystać także worek sako lub kilka poduszek.

Spróbuj relaksu w tej pozycji, szczególnie jeżeli w czasie skurczu odczuwasz ból w dolnej części pleców.

Z pozycji ukazanej na rysunku możesz przejść do bardziej aktywnej. Podnieś się na kolanach, obejmij od góry piłkę ramionami i turlaj się na niej w przód i w tył. Delikatny, jednostajny nacisk na dno macicy wzmaga siłę skurczu i "popycha" dziecko.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.