1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Przyszła mama w podróży

Czy kobieta w ciąży musi spędzić lato w domu? Na szczęście nie. Podpowiadamy, jak najbezpieczniej dojechać na urlop.
Zdaniem lekarzy najlepszym momentem na podróże jest drugi trymestr ciąży, szczególnie okres między 16. a 24. tygodniem. Wtedy ryzyko komplikacji jest najmniejsze. Oczywiście wszystko zależy od kobiety, jej samopoczucia, przebiegu ciąży itp. Jeżeli czujesz się dobrze, a twój lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, możesz także podróżować w pierwszym lub ostatnim okresie ciąży. Pamiętaj tylko, by w czasie tych wojaży dbać o siebie.

Samochód

Wygodny środek transportu, nie stanowi zagrożenia dla ciąży. Tylko przestrzegaj kilku zasad:

Nie prowadź, jeśli nie musisz. Teoretycznie przyszła mama może prowadzić samochód przez całą ciążę. Jednak im brzuch większy, tym jest to trudniejsze. Aby jazda samochodem była bezpieczna, fotel kierowcy powinien być ustawiony tak, żeby kierownica nie stykała się z brzuchem. Plecy powinny przylegać na całej długości do fotela, a dłonie swobodnie spoczywać na kierownicy. Ponieważ trudno taką pozycję zachować w bardzo zaawansowanej ciąży, lepiej przesiądź się na fotel pasażera. Duży brzuch może utrudniać manewrowanie kierownicą, a w razie stłuczki jest narażony na uraz - uderzenie o kierownicę może być niebezpieczne. Groźne też może być uderzenie wybuchającej poduszki powietrznej, dlatego jeśli samochód jest w nie wyposażony, staraj się jeździć z tyłu.

•  Zapinaj pasy.

Chociaż zgodnie z kodeksem drogowym "kobieta o widocznej ciąży" ma prawo nie zapinać pasów, to dla bezpieczeństwa własnego i dziecka lepiej, żebyś to zrobiła. Pas należy zapiąć tak, żeby przechodził nad mostkiem i jak najniżej pod brzuchem. Są także specjalne nakładki na pasy, które po zamontowaniu trzymają pas w bezpiecznym dla kobiety w ciąży położeniu.

•  Wybierz dobrą trasę.

Wyboista, pełna dziur droga, szczególnie jeżeli jedziecie przez kilka godzin, może doprowadzić do skurczów macicy. Dlatego lepiej trzymać się głównych szos (nawet jeśli oznaczałoby to nadłożenie kilometrów) niż nierównych, wiejskich dróżek.

•  Uważaj na klimatyzację.

Temperatura w samochodzie nie może być za niska, a nawiew nastawiony bezpośrednio na pasażerów. Gwałtowna zmiana temperatur sprzyja przeziębieniom, które w ciąży są kłopotliwe.

•  Rób przerwy w podróży.

Zatrzymujcie się co dwie godziny na krótki postój, żebyś mogła skorzystać z toalety i rozprostować nogi. Jeżeli trasa jest daleka, zabierz ze sobą niewielką poduszkę, którą można podłożyć pod plecy. To poprawi komfort jazdy.

Uwaga! Kobiety w ciąży nie mogą stosować niektórych leków przeciwko chorobie lokomocyjnej, np. Avioplantu (może powodować skurcze macicy) i Lokomotivu. Bezpieczne są za to leki homeopatyczne Cocculine oraz Vertigoheel, które należy przyjmować w przeddzień podróży. Godne polecenia są też dostępne w aptekach specjalne plastry na chorobę lokomocyjną Transway, które nakleja się na nadgarstki. Działają na zasadzie akupresury, uciskając punkt na przedramieniu odpowiedzialny, według medycyny chińskiej, za zmniejszanie mdłości. Być może na podobnej zasadzie działa (pomagające niektórym) zaklejanie pępka zwykłym plastrem. Można również spróbować przed podróżą pić napar z plasterka świeżego imbiru.

Pociąg

Najlepszy sposób podróżowania w czasie ciąży. Nie trzęsie tak bardzo, możesz wyciągnąć nogi i pochodzić, jeśli zmęczy cię jedna pozycja.

•  Wybierz przedział na skraju wagonu.

Będziesz miała blisko do toalety. Z tego samego powodu najwygodniejsze będzie miejsce przy drzwiach. Jeśli usiądziesz przy oknie, musisz liczyć się z tym, że inni pasażerowie będą je otwierać i będzie wiało prosto na ciebie.

•  Kup bilet w wagonie dla niepalących.

Kilka godzin w jednym przedziale z palaczami jest niezdrowe i dla ciebie, i dla dziecka.

Jeżeli możesz, wybierz wagon pierwszej klasy. Będziesz miała więcej miejsca, żeby usiąść wygodnie.

Jeśli będziesz jechać nocą, wykup miejsce leżące. Siedzenie przez całą noc byłoby bardzo wyczerpujące. Zadbaj, by było to miejsce na dole. Wspinanie się w nocy po drabince na górne poziomy w drodze z lub do toalety może być niebezpieczne.

Autokar

Jazda nim może być wygodna, jeśli nie trwa wielu godzin.

•  Wybierz model z klimatyzacją i toaletą.

Autokary zatrzymują się na postój raz na kilka godzin, a kobiecie w ciąży może chcieć się siusiu częściej. Krępujące byłoby proszenie kierowcy o dodatkowy przystanek.

•  Wybierz miejsce na środku.

Fotele z dala od kół są najlepsze, bo tam drgania są najmniejsze. Jeżeli masz miejsce z tyłu, gdzie trzęsie najbardziej, poproś któregoś z pasażerów, żeby się z tobą zamienił. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą środki przeciwko chorobie lokomocyjnej.

•  Często zmieniaj pozycję.

Niestety, rzędy siedzeń są blisko siebie i trudno wyprostować nogi. Staraj się jednak co 30 minut zmienić pozycję, rób ćwiczenia rozciągające rąk i nóg. Korzystaj z każdego postoju i chodź chwilę po parkingu.

•  Zabierz ze sobą poduszeczkę.

Przyda się do podłożenia pod głowę lub pod plecy. To szczególnie ważne, gdy jedziesz w nocy. Jeśli to tylko możliwe, usiądź tam, gdzie obok jest wolne miejsce. Dzięki temu będziesz się mogła wyciągnąć.

Samolot

Jeżeli planujesz urlop za granicą, to mniej męczący jest krótki lot samolotem niż wielogodzinna podróż samochodem.

•  Na wakacje lepszy będzie kraj oddalony o 2-3 godziny lotu niż o 9.

Długi lot byłby uciążliwy, bo długie siedzenie w jednej pozycji nie jest wskazane dla kobiety w ciąży. Są one bowiem narażone na pojawienie się zakrzepów w kończynach. Objawiać się to może opuchnięciem lub drętwieniem nóg, ale czasem przebiega bezobjawowo. Choroba może być niebezpieczna dla zdrowia. Aby jej uniknąć, pij w czasie lotu dużo płynów, najlepiej wody, a unikaj kofeiny. Co 30 minut zrób kilka ćwiczeń rozciągających rąk i nóg. Nie zakładaj nogi na nogę, bo to pogarsza krążenie krwi.

•  Ubierz się wygodnie i ciepło.

Sweterek lub bluza przyda się, nawet jeśli lecisz w środku lata. W samolocie działa klimatyzacja i na pokładzie może być chłodno, a kobiety w ciąży łatwo się przeziębiają.

•  Poproś o miejsce na skrzydle.

Tam najmniej odczuwa się wstrząsy. Wybierz miejsce przy przejściu, byś mogła bez problemów wstawać do toalety. Zapnij pas pod brzuchem.

Uwaga! W większości linii lotniczych można latać do 26. tygodnia ciąży. Później może być potrzebne zaświadczenie od lekarza, że ciąża przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań do lotu. Zaświadczenie takie powinno być wydane w ciągu ostatnich 72 godzin (w niektórych liniach nawet 24) przed wylotem. Większość linii nie wpuszcza natomiast na pokład kobiet od 32. tygodnia ciąży. Dlatego zanim kupisz bilet, upewnij się, jak sprawa wygląda w liniach, którymi chcesz lecieć.

POTRZEBNE DOKUMENTY

Jeżeli wyjeżdżasz do jednego z krajów UE, zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Prawo do niej mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Umożliwia ona skorzystanie z pomocy medycznej w kraju, do którego się wybieramy (wszelkie informacje na ten temat pod adresem www.nfz.gov.pl).

Jeżeli wyjeżdżasz do kraju, który nie należy do UE, przyda ci się ubezpieczenie. Niestety, wiele towarzystw nie ubezpiecza kosztów leczenia związanych z ciążą, szczególnie zaawansowaną, czyli od 32. tygodnia.

Niezależnie od tego, dokąd się udajesz, weź dokumentację związaną z ciążą. Kartę ciąży, wyniki badań, oznaczenie grupy krwi. Gdybyś nagle potrzebowała konsultacji z lekarzem, może to być potrzebne.

JECHAĆ CZY NIE JECHAĆ

Jeżeli ciąża przebiega bez żadnych problemów, nie ma powodu, żeby siedzieć w domu. Jeśli jednak zagraża ci poronienie, masz problemy z łożyskiem, szew założony na szyjkę macicy, zagraża ci przedwczesny poród - lepiej porzucić marzenia o dalekich podróżach. Wtedy wybierz miejsce oddalone od domu o kilkadziesiąt kilometrów, w razie kłopotów będziesz mogła szybko skontaktować się ze swoim lekarzem.

Więcej o: