Pierwsze tygodnie ciąży

Ciąża bywa długo wyczekiwana, ale potrafi nas też zaskoczyć. Zawsze jednak z początku rodzi wiele pytań i wątpliwości.

Byłam u znajomych i wypiliśmy trochę alkoholu. Zaraz potem okazało się, że jestem w ciąży. Bardzo się boję, czy to nie zaszkodzi dziecku...

Jeśli chodzi o alkohol obowiązuje zasada: kobieta ciężarna nie powinna pić ani grama. Dlaczego stawia się sprawę tak ostro? Bo nikt jak dotąd nie określił bezpiecznej ilości alkoholu, jaką może wypić przyszła matka. Potomstwo kobiet pijących w ciąży jest obciążone poważnymi wadami. Pijące matki skazują swoje dzieci na cierpienie przez całe życie. Dotyczy to jednak matek pijących regularnie, często, przez całą ciążę. Jednorazowe wypicie alkoholu w czasie, gdy jeszcze nie było wiadomo o ciąży raczej nie zaszkodzi dziecku. Proszę się więc nie zamartwiać.

Zobacz wideo

Od którego momentu ciąży zaczynają się typowe mdłości i z czego się biorą? Czy to prawda, że mdłości dobrze rokują? Czy można ich uniknąć?

Nudności i wymioty zaczynają się zwykle około 6. tygodnia ciąży. Po 12. tygodniu ustępują lub znacznie się zmniejszają.

Przyczyną tych dolegliwości jest panująca na początku ciąży huśtawka hormonalna, a zwłaszcza gwałtowny wzrost poziomu progesteronu. Z tego względu rzeczywiście dobrze rokują, gdyż świadczą o wysokim poziomie progesteronu, hormonu podtrzymującego ciążę. Mdłości nie występują u wszystkich i nie z tym samym natężeniem. Nasilenie dolegliwości może być różne- od niewielkich nudności do wyniszczających wymiotów. Uniknąć mdłości raczej się nie da. Trzeba je po prostu przeczekać. Pomaga odpoczynek, unikanie drażniących zapachów, częste lecz małe posiłki, drobna przekąska jeszcze przed wstaniem z łóżka. Niektórym kobietom dobrze robi napar z imbiru. Jeśli wymioty uniemożliwiają normalne jedzenie, a zwłaszcza picie, może zajść konieczność przyjmowania czopków przeciwwymiotnych lub nawet leczenia w szpitalu.

Jestem w pierwszym miesiącu ciąży, która mnie zaskoczyła. Czeka mnie ostatnia, trzecia dawka szczepienia przeciw WZW typu B. Przyjąć ją czy nie?

Moim zdaniem wszelkich szczepień w czasie ciąży lepiej unikać, jeśli nie istnieje absolutna konieczność. Na pewno nie wolno szczepić się w tym czasie szczepionkami zawierającymi żywe wirusy np. przeciw różyczce. Po takim szczepieniu trzeba odczekać z zajściem w ciążę trzy miesiące. Wprawdzie szczepienie przeciw wirusowi zapalenia wątroby nie jest aż tak szkodliwe, jednak z podaniem trzeciej dawki poczekałabym do zakończenia połogu, tym bardziej, że przyjęcie dwóch już daje odporność na pewien czas.

Nie mam nadwagi i zdrowo się odżywiam. Czy mimo to już teraz, w drugim miesiącu ciąży, powinnam zmienić swoją dietę pod kątem dziecka?

Zdrowo odżywiająca się kobieta nie musi wiele zmieniać w swojej diecie w czasie ciąży. W drugim miesiącu płód jest jeszcze tak mały, że nie trzeba jeść większych ilości pożywienia w trosce o potrzeby jego organizmu. Warto jedynie przyjrzeć się swojej diecie pod względem jej jakości - czy rzeczywiście jest zdrowa. Powinno być w niej dużo warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów i ryb. Nie trzeba natomiast zmuszać się do jedzenia mięsa czy picia mleka. I lepiej zrezygnować z surowego mięsa, owoców morza i serów z niepasteryzowanego mleka, ponieważ produkty te bywają zakażone pasożytami i drobnoustrojami niebezpiecznymi dla płodu.

Dopiero w drugiej połowie ciąży rosnące dziecko zaczyna domagać się większych dostaw kalorii i białka. Oczywiście nie znaczy to, że trzeba jeść za dwoje.

Zaczęłam w nocy wstawać do łazienki. W ciągu dnia też siusiam znacznie częściej niż normalnie. Słyszałam, że to się zdarza w ostatnim trymestrze ciąży, ale teraz, na samym początku? Czy powinnam zrobić sobie badania?

Częste oddawanie moczu jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Jeśli nie czuje Pani przy tym bólu ani pieczenia, a mocz ma normalny kolor i zapach, nic złego się nie dzieje. Jeśli występują takie dolegliwości, mogą świadczyć o zakażeniu dróg moczowych. Trzeba wtedy wykonać badanie ogólne moczu i w razie wykrycia bakterii ewentualnie tzw. posiew moczu. Pozwoli to określić rodzaj bakterii i ich wrażliwość na antybiotyki. Łatwiej wtedy dobrać odpowiednie leczenie.

Od kiedy jestem w ciąży drażnią mnie wszelkie zapachy. Nie tylko sama nie mogę używać perfum, ale niedobrze mi się robi od zapachu innych osób, a także jedzenia. Czy tak będzie do końca?

Wrażliwość na zapachy istotnie nasila się w pierwszych tygodniach ciąży. Możliwe, że to trik natury - żebyśmy były bardziej wyczulone na zepsute pożywienie, które mogłoby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. W czasach lodówek rodzi to jednak więcej kłopotów niż korzyści, prowokuje nudności i wymioty. Nie ma sposobu, by zaradzić tej nadwrażliwości. Jedyna rada to unikanie drażniących zapachów. Na szczęście w miarę upływu ciąży zapachy coraz mniej przeszkadzają. Zwykle ten problem mija po pierwszym trymestrze ciąży.

Zrobiłam test ciążowy, wynik jest pozytywny. Ale w ostatniego roku już dwa razy miałam test dodatni, a potem okazywało się, że ciąży nie ma. Nie rozumiem tego.

Domowe testy ciążowe wykrywają w moczu gonadotropinę kosmówkową. To hormon produkowany przez zapłodnioną komórkę jajową po zagnieżdżeniu się jej w macicy, od około 10 dnia po zapłodnieniu. Test ciążowy może więc wykryć ciążę jeszcze przed terminem kolejnej miesiączki. Jednak nie każdy pozytywny test oznacza prawidłową ciążę. Spory procent ciąż - według niektórych nawet co czwarta - ulega samoistnemu poronieniu tuż po zagnieżdżeniu w macicy. Objawem takiego poronienia jest nieco obfitsze i opóźnione o kilka dni krwawienie.

Gdyby kobieta nie robiła sobie testu ciążowego, nawet by takiej ciąży nie zauważyła, a krwawienie wzięła za nieco spóźnioną i obfitszą miesiączkę. Każda z nas przeszła zapewne w swoim życiu niejedno takie poronienie. Nie mają one zwykle wpływu na możliwość posiadania dzieci. Warto jednak wspomnieć o tym lekarzowi, zwłaszcza jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko. Możliwe, że wskazane będą badania hormonalne, w tym określenie poziomu progesteronu w drugiej fazie cyklu.

Najpopularniejsze odpowiedzi lekarzy na Wasze pytania:

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Kiedy w ciąży znikają mdłości i wymioty?

Czy w ciąży ma się twardy brzuch?

Trądzik w ciąży? Czy to normalne?

Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka?

Jak rozpoznam pierwsze ruchy dziecka?

Plamienia w ciąży: to normalne?

Zgaga w ciąży - jak sobie radzić?

Kiedy w ciąży zaczyna się tyć?

Zielona herbata w ciąży - można ją pić?

Czy można w ciąży pić melisę?

Czy można w ciąży jeść sery?

Czy można w ciąży pływać na basenie?

Czy można w ciąży mieszkać z kotem?

Kawa w ciąży - można ją pić?

Czego nie wolno w ciąży?

Chcesz wiedzieć więcej o objawach ciąży? Lekarze odpowiadają

Więcej o:
Copyright © Agora SA