Skurcze łydek w ciąży - przyczyny. Jak sobie z nimi radzić?

Skurcze łydek w ciąży są typową dolegliwością, dokuczają wielu kobietom. To dlatego każda przyszła mama powinna wiedzieć, jak się zachować, kiedy pojawi się ból, a i co robić, by zapobiegać pojawieniu się dyskomfortu w nodze. Co wywołuje skurcze łydek w ciąży? Jak sobie z nimi radzić? Kiedy należy iść do lekarza?

Skurcze łydek w ciąży to częsta dolegliwość, z którą borykają się przyszłe mamy, zwykle w drugim i trzecim trymetrze ciąży, choć nie jest to regułą. Dyskomfort w nogach pojawia się w różnych okolicznościach, zwłaszcza w nocy i nad ranem. Skurcz nogi bywa dotkliwy i bolesny. Mija po kilku minutach, choć zdarza się, że jeszcze przez jakiś czas w nodze odczuwany jest nieznaczny ból i mrowienie.

Skurcze łydek w ciąży - przyczyny      

Bolesne skurcze łydek w ciąży jest wywołane przez kilka czynników. Najczęściej odpowiada za nie:

  • utrudniony odpływem krwi z nóg do serca i zastoje krwi w nogach, co jest konsekwencją ucisku rozwijającego się płodu i powiększającej się macicy na nerwy miednicy. Dodatkowo powiększająca się macica uciska naczynia tętnicze, co także wywołuje problemy z właściwym ukrwieniem nóg,
  • zaburzona gospodarka fosforowo-wapniowa w organizmie ciężarnej kobiety (zbyt niskie stężenie wapnia w organizmie, nadmiar fosforu w organizmie),
  • podwyższone ciśnienie w naczyniach krwionośnych w nogach,
  • przemęczenie nóg wywołane długotrwałym staniem lub siedzeniem. Nie bez znaczenia jest ciężar powiększającego się brzucha,
  • powiększający się brzuch, który obciąża kręgosłup, pogłębiając jego naturalne krzywizny, co z kolei przyczynia się do ucisków na nerwy, także te, które biegną od miednicy do mięśni nóg,
  • niewłaściwa dieta, niedobór potasu i magnezu,
  • nadwaga w ciąży,
  • noszenie niewygodnego bądź nieodpowiedniego obuwia (warto zrezygnować z butów wąskich, zbyt ciasnych, na wysokim obcasie).

Skurcz łydki w ciąży - co robić?

Jak sobie radzić z bólami łydek w ciąży? Sposobów na skurcze nóg jest kilka. Najbardziej skutecznym, przynoszącym szybką ulgę, jest rozmasowanie łydki. Pomoże również wyprostowanie nogi w stawie kolanowym i ułożenie jej wyżej niż tułów, na przykład na pufie czy poduszkach. Pomóc może zdecydowane przygięcie stopy w stawie skokowy, jak również postawienie stopy na chłodnym podłożu i uciskanie ręką kolana z jednoczesnym unoszeniem palców stopy.

Skurcze łydek w ciąży - co pomaga? Jak im zapobiegać?

Częste skurcze łydek powinny skłonić przyszłą mamę do przyjrzenia się diecie. Pomocne może być wprowadzenie do niej większej ilości wapnia. W tym celu warto sięgać po nabiał, szczególnie po jogurty naturalne, kefiry czy maślankę. Nie mniej ważne są witaminy z grupy B, magnez oraz potas. Ciężarne powinny zatem jeść migdały, banany, pomidory i orzechy, kaszę gryczaną, białą fasolę, gorzką czekoladę, płatki owsiane, suszone morele, figi czy seler. Bardzo ważne jest właściwe nawodnienie organizmu - przyszłe mamy muszą pić duże ilości wody niegazowanej, dobrym pomysłem jest również sok pomidorowy. Specjaliści przekonują, że stosując w ciąży odpowiednio zbilansowaną dietę skurcze w łydkach można nie tylko złagodzić, ale i wyeliminować.

Na skurcze łydek w ciąży pomaga również unikanie zbyt długiego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej. Niewskazane jest zakładanie nogi na nogę oraz spanie z wyprostowanymi nogami. Wskazany jest za to odpoczynek z nogami uniesionymi nieco wyżej niż tułów.

Skurczom z łydkach zapobiega również aktywność fizyczna, zarówno spacery czy pływanie, jak i ćwiczenia wykonywane na zajęciach w klubie fitness, opracowane specjalnie z myślą o ciężarnych. Według zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów (ACOG) w prawidłowo przebiegającej ciąży umiarkowane treningi powinny być powtarzane 3 razy w tygodniu lub częściej, ponieważ ćwiczenia przeciwdziałają nadmiernemu przyrostowi masy ciała, wpływają na utrzymanie prawidłowej postawy oraz wspomagają walkę z dolegliwościami ciążowymi, zwłaszcza z tymi, które są związane z pracą układu krążenia.

Czy w ciąży można biegać? Przekonaj się:

Zobacz wideo

Skurcze nóg w ciąży łagodzą relaksujące kąpiele stóp oraz masaż łydek i stóp. Warto również nosić specjalne rajstopy ściągające. Z kolei idąc spać warto wybrać optymalną, najwygodniejszą pozycję, najlepiej na lewym boku. Warto mieć pod ręką poduszkę, wałek bądź poduszkę ortopedyczną opracowaną dla kobiet w ciąży. Używanie jej zapewnia komfort i lepszy przepływ krwi.

Skurcze łydek w ciąży - kiedy do lekarza

Jeśli skurcze nóg są silne, bardzo bolesne i częste, pomimo starań i zabiegów nie przechodzą lub się nasilają, należy udać się do lekarza. Ten najprawdopodobniej przepisze środki, które zmniejszą napięcie mięśni.

Warto pamiętać, że choć skurcze łydek w ciąży są częstą dolegliwością, mogą być niebezpieczne, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Zdarza się, że długotrwały i silny ból w nodze może świadczyć o skrzepie. Przy jego podejrzeniu należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku zakrzepicy żylnej, a gdy diagnoza się potwierdzi, wdrożyć natychmiastowo leczenie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA