Szósty miesiąc

Pod koniec drugiego trymestru ciąża zaczyna ci już trochę ciążyć. Rosnący brzuch w szóstym miesiącu coraz bardziej zmienia twoje samopoczucie i rytm dnia.

Już nie musisz nikogo informować, że spodziewasz się dziecka - widać to na pierwszy rzut oka. Brzuch staje się krągły, a jeśli nazbyt folgujesz rosnącemu apetytowi - nie tylko brzuch. Wiele kobiet w tym czasie zaczyna mieć wilczy apetyt, pamiętaj jednak, że dodatkowe, zbędne kilogramy nie pomogą ani tobie, ani dziecku. Oboje za to potrzebujecie sporej dawki witamin, minerałów (szczególnie wapnia i żelaza), białka, błonnika

Zdrowe przekąski lepiej zaspokoją głód i pomogą w utrzymaniu prawidłowej wagi. Poza tym dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, nasiona i suszone owoce zapobiega zaparciom, a więc i bolesnym hemoroidom, które pod koniec ciąży nękają większość kobiet. Nie zapominaj także o piciu dużej ilości płynów (co najmniej 2 l wody dziennie). Pij przede wszystkim wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną. Możesz też pić soki warzywne, niewielkie ilości soków owocowych, napoje mleczne, herbaty owocowe i herbatkę dla ciężarnych. Czarna herbata, kawa to napoje na wyjątkowe okazje. Obie zawierają podwyższającą ciśnienie kofeinę.

Swędzenie brzucha w ciąży

Brzuch rośnie, rozciąga się skóra. Warto dbać o dobre nawilżenie i natłuszczenie naskórka - to jedyny sposób, żeby uniknąć rozstępów. W tym czasie napięta skóra brzucha zaczyna dokuczliwie swędzieć, a to naprawdę uprzykrza życie. Jeśli mimo stosowania łagodzących i odżywczych balsamów oraz kremów skóra nadal swędzi, a świąd dotyczy nie tylko brzucha, ale także dłoni i stóp, musisz skontaktować się z lekarzem. Około 30. tygodnia może to świadczyć o cholestazie - przejściowym upośledzeniu czynności komórek wątroby pod wpływem hormonów ciążowych.

Choroba ta może prowadzić do przedwczesnego porodu i jest groźna dla płodu. Przy podejrzeniu cholestazy pacjentkę kieruje się na badania laboratoryjne. Jeśli ich wyniki są nieprawidłowe, konieczna jest obserwacja i w razie potrzeby pobyt w szpitalu.

Obrzęki w szóstym miesiącu ciąży

Czujesz się ciężej nie tylko z powodu powiększającej się masy dziecka i rozmiaru brzucha. W tym czasie normalną rzeczą stają się obrzęki stóp , łydek, niewielkie obrzmienie rąk. W twoim ciele gromadzi się więcej wody, wzrasta także poziom hormonu zwanego relaksyną, która ma za zadanie doprowadzić do rozluźnienia więzadeł w miednicy i przygotować twoje ciało do porodu, ale utrudnia także krążenie krwi w nogach - stąd obrzęki łydek. Mogą się także pojawić pajączki popękanych naczynek krwionośnych. By temu przeciwdziałać, staraj się więcej odpoczywać w ciągu dnia, a siedząc, zawsze opierać nogi na podwyższeniu (np. stołku). Poczujesz zresztą, że tak będzie ci znacznie wygodniej. Pomogą także delikatne masaże stóp, proste ćwiczenia (siedząc z nogami opartymi o stołek, naciągaj stopy w kierunku piszczeli; palcami u nóg wykonuj krążenia, rysuj w powietrzu ósemki).

Ciężkie czasy dla kręgosłupa

Rosnący brzuch obciąża kręgosłup. Jeśli możesz prowadzić aktywny tryb życia, dobrze, byś w tym czasie wykonywała ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców, nóg, bioder, brzucha. O wskazówki poproś trenera prowadzącego zajęcia dla kobiet w ciąży, rehabilitanta lub skonsultuj ze swoim lekarzem propozycje ćwiczeń z książek lub poradników.

By odciążyć kręgosłup, noś wygodne i lekkie ubrania (polar i płótno ważą nawet o kilka kilo mniej niż gruby dżins i bawełniany sweter) oraz sportowe buty na płaskim obcasie. Wyższe słupki powodują nienaturalne napięcie mięśni nóg. Choć hollywoodzkie gwiazdy lubią fotografować się nawet w dziewiątym miesiącu ciąży w szpilkach od Manolo Blahnika, ty pamiętaj, że życie w Fabryce Snów zobowiązuje do niewyobrażalnych poświęceń.

Przy bólu krzyża doraźną ulgę przyniosą zmiana pozycji i masaż obolałych miejsc. Jeżeli dolegliwości są bardzo dokuczliwe, można w porozumieniu z lekarzem wziąć łagodny środek przeciwbólowy. Jeśli ból nie ustępuje, koniecznie poradź się lekarza. Ból promieniujący w kierunku pęcherza bywa oznaką zakażenia dróg moczowych. Może trzeba będzie wykonać badanie ogólne moczu i ewentualnie posiew. Jeśli to badanie nie wykaże infekcji, trzeba wziąć pod uwagę kamicę moczową. Ciężarna macica uciska moczowody, zwłaszcza prawy. Zalegający tam piasek może się teraz dawać we znaki (tak samo jak złogi mineralne w nerkach). W ciąży mogą się więc ujawnić nieprawidłowości, które wcześniej pozostawały w ukryciu. Dlatego silne jedno- lub dwustronne bóle w okolicy nerek są wskazaniem, żeby zrobić USG.

Jak leżeć w ciąży?

By odciążyć kręgosłup i nogi, zadbaj o wypoczynek. Jeśli masz taką możliwość, poleż w ciągu dnia, gdy poczujesz zmęczenie. Jeżeli cały dzień spędzasz w pracy, rób sobie leniwe wieczory i dobrze wysypiaj się w nocy. Wymość sobie łóżko sporą liczbą poduszek. O spaniu na brzuchu dawno już zapomniałaś, ale z czasem przekonasz się, że coraz ciężej leżeć ci także na wznak - brzuch uciska duże naczynia krwionośne, a to zaburza przepływ krwi i powoduje spadek ciśnienia (wiąże się to m.in. z zawrotami głowy przy porannym wstawaniu). Najlepiej kłaść się na lewym boku lub pół na brzuchu, a pół bokiem - z poduszką pod prawą nogą. Zresztą żadna pozycja nie będzie idealna. Jeśli maluszkowi zrobi się niewygodnie, od razu powiadomi cię o tym solidnymi kopniakami. Poczujesz po raz kolejny, że nie ty dyktujesz tutaj warunki.

Test obciążenia glukozą

Poza rutynowymi badaniami krwi i moczu zleconymi przez lekarza prowadzącego twoją ciążę pod koniec drugiego trymestru (około 24.-28. tygodnia) musisz wykonać tzw. test obciążenia glukozą, który umożliwia rozpoznanie cukrzycy ciężarnych.

Badanie wykonuje się w laboratorium - pielęgniarka pobiera krew, następnie kobieta wypija wodę z rozpuszczonymi 50 g glukozy (czasem trzeba przyjść z własną, kupioną w aptece!) i po godzinie ponawia się pobranie krwi. Przed badaniem nie trzeba być na czczo. Smak roztworu poprawia nieco dodanie cytryny - u wielu kobiet słodki smak wywołuje mdłości. Jeśli stężenie glukozy w krwi żylnej po godzinie wynosi 140 mg/dcl lub więcej, ale nie przekracza 180 mg/dcl, należy wykonać tzw. test diagnostyczny z obciążeniem 75 g glukozy. Ten test wykonuje się na czczo. Jeżeli stężenie glukozy po godzinie wynosi 180 mg/dcl lub więcej, kieruje się pacjentkę do ośrodka diabetologiczno-położniczego. Jeśli test przesiewowy dał wynik nieprawidłowy, a test diagnostyczny - prawidłowy, należy go powtórzyć w 32. tygodniu ciąży.

Nawet jeżeli twój test wypadł niepomyślnie, nie powinnaś wpadać w panikę.

Zazwyczaj udaje się uniknąć powikłań, stosując odpowiednią dietę. Nie ma wtedy wskazań do wcześniejszego rozwiązania ciąży, a dziecko rodzi się zdrowe.

Po porodzie z reguły wszystko wraca do normy, ale problem może powrócić w kolejnej ciąży. Istnieje też większe prawdopodobieństwo zachorowania kobiety na pełnoobjawową cukrzycę w przyszłości.

Zmiana rozmiaru buta w ciąży

Ciąża zmienia nasze ciała czasem w dość zaskakujący sposób. Na pewne zmiany możemy wpłynąć, inne po prostu pozostaje zaakceptować. Jedną z nich może być zmiana rozmiaru buta. W zaawansowanej ciąży możesz poczuć, że wygodne dotąd buty stały się ciasne. Po porodzie stopy mogą się znów skurczyć lub pozostać nieco większe. Będzie powód, by kupić nowe pantofle

Skurcze przepowiadające

Po 20. tygodniu ciąży macica zaczyna przygotowywać się do porodu, kurcząc się i napinając (są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa). Taki skurcz trwa ok. 30 sekund, nie jest bolesny, ale może być nieprzyjemny. Zmiana pozycji lub ćwiczenia oddechowe zmniejszają uczucie dyskomfortu.

Kobiety, które dużo pracują i są zmęczone, często odczuwają bolesne skurcze macicy ustępujące po odpoczynku.

Z miesiąca na miesiąc skurcze przybierają na sile. Uwaga, czasami zdarza się, że twardnienie brzucha jest sygnałem porodu przedwczesnego. W takim przypadku skurcze wydłużają się, są coraz silniejsze (często bolesne), a odstępy między nimi coraz krótsze. Może to prowadzić do skracania się i rozwierania szyjki macicy. W takiej sytuacji kobieta powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Zdrowe przekąski w ciąży

Chcesz poznać jeden sposób na dwa problemy - ochotę na słodycze i kłopoty z trawieniem? Postaw na stole miseczkę z migdałami, orzechami, suszonymi śliwkami, morelami, rodzynkami, pestkami słonecznika i dyni Redukują apetyt, regulują pracę jelit. Możesz także pojadać musli, płatki zbożowe, pieczywo ryżowe lub chrupkie, jogurty oraz świeże warzywa i owoce. Zdrowe przekąski trzymaj zawsze pod ręką!

 

Podyskutuj na Forum

 

24 tydzień - który to miesiąc ciąży, szósty? Gubię się i wychodzi mi, ciąża trwa 10 miesięcy

 

27 tydzień ciąży, czas leci jak oszalały. Wam też ciąża mija tak szybko?

 

Jak prawidłowo liczyć trymestry ciąży. Koniec pierwszego to 13, czy 14 tc?

Więcej o:
Copyright © Agora SA