Ułożenie dziecka

Podczas badania USG dowiedziałam się, że nasza córeczka ułożona jest miednicowo. Jestem w 34. tygodniu ciąży. Czy jest szansa, że dziecko się jeszcze obróci? Boję się, że grozi mi cesarka.

Najczęściej do końca 36. tygodnia ciąży dziecko układa się w takiej pozycji, w jakiej będzie się rodziło. Większość leży z głową na dole (i ta pozycja jest najlepsza), ale zdarzają się dzieci leżące pupą w dół (tak jak u Pani). Ponieważ Pani jest dopiero w 34. tygodniu ciąży, dziecko ma jeszcze szansę, by obrócić się do położenia główkowego. Jeśli się nie obróci, w 37. tygodniu lekarz może spróbować dokonać tak zwanego obrotu zewnętrznego w szpitalu.

Położenie miednicowe dziecka nie zawsze jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jeśli jest to kolejny poród, zaś wymiary dziecka i wymiary miednicy kostnej matki są prawidłowe, można urodzić drogami natury. Jednak przy pierwszym porodzie, jeśli dziecko jest duże lub miednica matki wąska, lepiej zdecydować się na planowe cięcie cesarskie.

Co to jest ułożenie twarzyczkowe dziecka? Czy przy porodzie mogą się pojawić jakieś komplikacje?

Ułożenie twarzyczkowe to jedna z odmian tak zwanego ułożenia odgięciowego główki. Prawidłowo dziecko wstawia się do kanału rodnego, a potem przechodzi przezeń z główką pochyloną maksymalnie do przodu (bródka dziecka dotyka jego klatki piersiowej). To najbardziej korzystna pozycja, ponieważ obwód główki jest najmniejszy i rodzącemu maleństwu najłatwiej jest wpasować się w kanał miednicy. Mówimy wtedy o ułożeniu potylicowym, gdyż częścią torującą dziecku drogę na świat jest potylica.

Niekiedy jednak dzieci wchodzą do kanału rodnego z główką wyprostowaną lub nawet nieco odgiętą do tyłu. Zależnie od stopnia tego odgięcia mówimy o ułożeniu wierzchołkowym, czołowym lub twarzyczkowym, bo częścią przodującą w kanale rodnym staje się zamiast potylicy wierzchołek głowy, czoło lub twarz dziecka.

Ułożenie twarzyczkowe oznacza największy stopień odgięcia główki. Jej obwód jest wtedy największy i maleństwu bardzo trudno przecisnąć się przez kanał rodny. Ponieważ takie ułożenie główki stwierdzić można wówczas, gdy jest pełne rozwarcie szyjki macicy, tej komplikacji nie da się przewidzieć wcześniej i można ją stwierdzić dopiero pod koniec porodu. Ułożenie twarzyczkowe ze względu na bezpieczeństwo dziecka jest zwykle wskazaniem do pilnego cięcia cesarskiego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA