Sposoby na zaparcia w ciąży

Problem zaparć w ciąży dotyczy prawie co drugiej przyszłej mamy. Ale nie pozostajemy wobec tej dolegliwości bezradne - jest wiele sposobów, by usprawnić pracę jelit.

Dolegliwości zwykle pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi w twoim organizmie. Podwyższony poziom progesteronu wpływa na gospodarkę hormonalną na wiele sposobów, także powodując spowolnienie pracy jelit. Drugą przyczyną problemów są zmiany, jakie zachodzą w jamie brzusznej. Macica rośnie, zwiększa swoją objętość, napiera na narządy wewnętrzne, w tym jelita. Dlatego właśnie ich zawartość wolniej się przemieszcza, powodując dyskomfort.

Długie przerwy pomiędzy wypróżnieniami są nie tylko niekomfortowe, ale mogą także doprowadzić do powstania hemoroidów - bolesnych żylaków odbytu. Dlatego z zatwardzeniem warto walczyć wszelkimi dostępnymi sposobami.

Wypijaj szklankę wody na czczo.

Dodaj do niej sok z cytryny i łyżeczkę miodu.

Serwuj sobie soki świeżo wyciskane.

Najlepiej owocowe, zawierające drobiny miąższu (to dodatkowa porcja błonnika, który przeciwdziała zaparciom).

Jedz regularnie.

5-6 niezbyt dużych posiłków dziennie i pilnuj, by w każdym z nich znalazło się coś zbożowego. Jedz pełnoziarniste produkty zbożowe: razowy chleb, makaron z pełnego ziarna, grube kasze (pęczak, kasza gryczana, bulgur), płatki pszenne, jęczmienne, owsiane, otręby. Są wyjątkowo bogatym źródłem błonnika.

Zasmakuj w sokach warzywnych.

Szczególnie skuteczny może się okazać sok z buraków.

Pij więcej wody.

Najlepiej, żeby była to niskozmineralizowana woda mineralna bez gazu. 6 szklanek płynów dziennie to minimum. Woda powinna stanowić większość.

Zamień herbatę na herbatki owocowe.

Czarna herbata działa moczopędnie i zmniejsza bilans płynów w organizmie.

Pięć razy dziennie jedz warzywa i owoce.

Szczególnie wskazane są jabłka (ale gryzione, nie tarte), śliwki, morele, brzoskwinie, czereśnie, kiwi, mandarynki, warzywa strączkowe, kapusta (świeża i kiszona), brokuły, buraki.

Sięgaj po suszone owoce.

Bakalie oraz migdały to zdrowa przekąska - w przewodzie pokarmowym absorbuje wodę i poprawia konsystencję zawartości jelit. Uwaga: kupuj owoce bez chemicznych konserwantów.

Przynajmniej raz dziennie zjadaj jogurt.

Najlepiej probiotyczny, ze szczepami bakterii, które przeciwdziałają zaparciom i wzdęciom. Sięgaj po różne produkty z ukwaszonego mleka (wybieraj jednak te o naturalnym smaku, nie słodzone).

Ruszaj się!

Jeśli dobrze się czujesz i nie musisz spędzić ciąży na leżąco, codziennie uprawiaj jakąś formę aktywności - ruch wspomaga pracę jelit. Spaceruj, maszeruj z kijkami do Nordic-Walkingu, ćwicz jogę, zapisz się na zajęcia dla przyszłych mam. Jeśli lekarz pozwoli - chodź na pływalnię.

Tego unikaj!

Ogranicz potrawy mające właściwości zapierające, takie jak biały ryż, banany, czarne jagody, gotowana marchew, tarte, gotowane lub prażone jabłka, kakao i czekolada. Staraj się nie jeść potraw smażonych, tłustych, ciężkostrawnych i słodkich. Jeśli masz wielką ochotę na coś słodkiego, zamiast batonika wybierz np. domowe ciastka owsiane. Cukier sprzyja fermentacji w jelitach i przyczynia się do wzdęć, które przy zaparciach są wyjątkowo uciążliwe.

Więcej o:
Copyright © Agora SA