1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Podróżowanie w ciąży - kto, gdzie, czym i kiedy?

Jechać, nie jechać... Jesteś w ciąży i chciałabyś wyjechać na urlop? Masz obawy związane z podróżą i boisz się, że wyjazd zaszkodzi tobie lub dziecku? Ten tekst pomoże ci rozwiać wątpliwości.
Nie musisz spędzać całego lata w domu, jeśli twoja ciąża przebiega bez komplikacji. Co prawda za najlepszy moment na podróżowanie w ciąży przyjęło się uważać drugi trymestr, jednak nie oznacza to, że przez pozostałe miesiące jesteś skazana wyłącznie na miejsce zamieszkania. Dr Witold Rogiewicz, ginekolog-położnik, podpowiada nam, kto może podróżować w ciąży i gdzie najlepiej się udać.

Od czego zacząć?

- Po pierwsze trzeba uzgodnić wyjazd z lekarzem - ordynuje kategorycznie dr Witold Rogiewicz. Jeśli więc jesteś w ciąży i planujesz wakacje, zapytaj lekarza prowadzącego, czy nie widzi niczego, co stałoby na przeszkodzie twojej podróży. Zdarzają się sytuacje, kiedy lekarz może odradzić wyjazd: - Podróże są niewskazane np. w przypadku przodującego łożyska czy skracającej się szyjki macicy - mówi dr Rogiewicz i dodaje: - Lekarz wie najlepiej, czy jego ciężarna pacjentka może podróżować.

Lepiej także unikać podróży samolotem w zaawansowanej ciąży, kiedy zmiany ciśnienia są bardziej odczuwalne. - We wczesnej ciąży niespecjalnie zagraża to płodowi, ale później może dojść do wypłynięcia płynu owodniowego - przestrzega lekarz. Kobiety często boją się, że podróż może stać się przyczyną przedwczesnych skurczy, ale dr Rogiewicz twierdzi, że nie należy przesadzać z tym lękiem: - Jeśli macica jest w gotowości skurczowej, poród może wywołać zwykłe gładzenie po brzuchu, a co dopiero podróż - mówi. - Dlatego zawsze zaczynamy od rozmowy z lekarzem. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, nie ma powodów unikać wyjazdu.

Daleko czy blisko?

Głównym kryterium decydującym o celu podróży powinien być czas dojazdu, a mniej męczący i bardziej wskazany jest 2-3-godzinny lot samolotem niż wielogodzinna podróż samochodem. Przy wyborze środka transportu weź więc pod uwagę nie tylko wygodę, ale i czas trwania podróży. Dla ciężarnej zawsze lepsza jest krótka podróż. - Dlatego lepiej np. polecieć do Gdańska samolotem niż jechać przez 7 godzin samochodem - mówi dr Rogiewicz.

W ciąży łatwo o zakrzepy, dlatego powinnaś unikać długiego siedzenia w tej samej pozycji i zakładania nogi na nogę. Przerywaj podróż i spróbuj odrobinę się poruszać, a jeśli wybrałaś podróż samolotem, co jakiś czas wykonuj ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Ważne jest także, żebyś podczas podróży piła dużo wody i unikała kofeiny, która może sprzyjać powstawaniu obrzęków nóg. Na dłuższą podróż lekarz może nawet przepisać ciężarnej pacjentce lek rozrzedzający krew.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Planując wyjazd wakacyjny, starannie wybierz miejsce, do którego chcesz się udać. Unikaj miejsc, w których łatwo o kłopoty żołądkowe lub w których opieka medyczna nie jest zbyt dobra. - Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne, ja polecam pacjentkom południe Europy, zamiast np. Egiptu - mówi dr Rogiewicz. Kraje Unii Europejskiej są dobrym wyborem także w razie nagłej potrzeby skorzystania z pomocy medycznej. Warto, żebyś miała przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wyrobisz w oddziale NFZ, właściwym swojemu miejscu zamieszkania.

Jadąc w nowe miejsce, zrób koniecznie rekonesans i stwórz plan awaryjny: powinnaś wiedzieć, gdzie znajdują się najbliższe poradnie i szpital. - Moje doświadczenie mówi mi, że niełatwo sobie poradzić nawet nad Bałtykiem, jeśli nie wiemy, gdzie się udać w razie kłopotów - mówi dr Rogiewicz. Nie zapomnij zabrać też ze sobą karty ciąży i wyników badań.

Zapnij pasy, unikaj słońca!

Nie słuchaj ludzi, którzy mówią, że kobiety w ciąży nie muszą - lub nie powinny - zapinać pasów. To nieprawda, a co więcej, takie działanie jest po prostu nierozważne i niebezpieczne. - Bardzo ważne jest to, żeby kobieta w ciąży, podróżująca samochodem, zapinała pasy - podkreśla dr Witold Rogiewicz. - Już przy zderzeniu przy prędkości 50 km/h grozi śmierć - przestrzega. Ciężarne nie potrzebują też specjalnych adapterów, wystarczą zwyczajne pasy. Pamiętaj, jeśli podróżujesz na przednim fotelu, że lepiej, żeby poduszka powietrzna była wyłączona.

Trudnym przeżyciem dla ciężarnych są upały, dlatego jeśli wybierasz się do ciepłych krajów lub nasze polskie lato będzie wyjątkowo gorące, pij dużo wody i chroń się przed słońcem. Przy wysokich temperaturach bardzo łatwo o obrzęki i omdlenia.

Miłośniczki pływania z pewnością ucieszy wiadomość, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do kąpieli w morzu czy basenie. Dr Rogiewicz radzi jednak zaaplikować sobie globulkę dopochwową czy nawet tampon, żeby zapobiegać infekcjom. - Grzybica pojawia się przede wszystkim dlatego, że wypłukujemy swoją florę bakteryjną i nasze własne bakterie się rozmnażają - mówi lekarz. Jeśli chodzi o style pływackie, dla kobiety w ciąży najbardziej wskazane jest pływanie na plecach. - Najgorsza jest, niestety, żabka, bo najbardziej obciąża kręgosłup - mówi dr Rogiewicz.

Kobiety w prawidłowo przebiegającej ciąży nie muszą też unikać gór, lepiej jednak, żeby nie jeździły na nartach i na rowerze. Nie ma powodów, żebyś spędzała wolny czas w domu, jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania natury medycznej. Zmiana scenerii i odpoczynek przed porodem oraz wejściem w rolę matki, mogą okazać się wspaniałym pomysłem!

Więcej o:
Komentarze (11)
Podróżowanie w ciąży - kto, gdzie, czym i kiedy?
Zaloguj się
 • wodnik-rozwodnik

  Oceniono 13 razy 11

  Tytuł powalił mnie na kolana. Ciężarna w ciąży, a czy można być ciężarną nie będąc w ciąży lub być w ciąży i nie być ciężarną? Co autor miał na myśli?

 • kenzy79

  Oceniono 4 razy 4

  Ja podrozowalam, latałam samolotem do 7 miesiaca i w ogole bardzo aktywnie przeszlam ciaze. Nawet sadze, ize to, ze bylam tak aktywna nie przytylam wiele ( 8 kg) i czulam sie świetnie...

 • szary_user

  Oceniono 10 razy 2

  Z perspektywy czasu myślę, że gdybym będąc w ciąży nie wybrała się na wakacje, to później nie miałabym problemów z donoszeniem. Licho nie śpi, jakby się nie dmuchało na zimne.

 • readyforboarding

  Oceniono 1 raz 1

  Tutaj znajdziecie fajny poradnik o tym gdzie jak podróżować w ciąży www.readyforboarding.pl/wskazowki-praktyczne/gdzie-podrozowac-w-ciazy.html :)

 • miazga-kakaowa

  0

  Tutaj kilka dziewczyn pisze o swoich doświadczeniach związanych z podróżami w czasie ciąży. Fajnie, bo szczerze, bez drętwych oczywistości www.biegunwschodni.pl/2016/01/podrozowanie-w-ciazy-relacje-porady.html

 • malczik63

  Oceniono 8 razy 0

  mnie zawsze ciągnęło do egzotycznych krajów (Azja, Afryka) i faktycznie zanim zaszłam w ciążę, trochę udało mi się zobaczyć świata. Już w trakcie ciąży odpuściłam sobie takie dalekie podróże, co oczywiste, no a jak urodził się maluszek, to zaczęliśmy wyjeżdżać tak "łagodnie", czyli z biurem podróży, do europejskiego kraju. Ostatnio z naszą dwuletnią córeczką byliśmy w Portugalii z alfa starem, mała się za bardzo nie nudziła, ani nie męczyła, a więc chyba w tym roku powtórzymy historię :)

 • dhafira

  Oceniono 4 razy 0

  Ciąża to nie choroba i naprawdę można podróżować nie tylko na miejscu, ale i po całym świecie. Jak ktoś ma co do tego wątpliwości, polecam lekturę tego artykułu www.tasteaway.pl/2013/09/20/3-lata-temu-o-tej-porze-czyli-podrozowanie-a-ciaza/. Sama zjeździłam w ciąży całą Polskę i podróżowałam z maleńkim dzieckiem też.

 • magdababymoon

  Oceniono 5 razy -5

  A ja w czasie ciąży bałam się latać za granicę. Nie chodzi tu o strach przed samym lotem ale bardziej obawiałam się opieki medycznej w innych krajach (jak coś się stanie - może to stanowić problem). Wolałam wypoczywać w Polsce. Teraz jest fajna oferta w Świnoujściu, wczasy Babymoon na Wyspach. wczasy dla przyszłych rodziców z zabiegami w SPA, sesją zdjęciową i zajęciami szkoły rodzenia. Ja polecam!

 • magdababymoon

  Oceniono 6 razy -6

  Ciekawy artykuł.
  Ja właśnie wróciłam z wakacji nad Bałtykiem. Jestem w 5 miesiącu. Byliśmy z mężem na wczasach dla przyszłych rodziców Babymoon na Wyspach w Świnoujściu. Super Hotel, wysoki poziom SPA, zajęcia Yogi i spotkania w Akademii Super Rodzica a na koniec jeszcze sesja zdjęciowa. Wróciłam wypoczęta i czuję się wspaniale. Teraz już tylko czekamy na nasze maleństwo :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX