Najstarsze siedmioraczki na świecie w tym roku kończą 18 lat [WIDEO]

Rok 1997. 29-letnia Amerykanka w stanie Iowa rodzi siedmioraczki. To pierwszy tego rodzaju przypadek na świecie. Wszystkie dzieci przeżywają poród.
 

Lekarze poród Bobbi McCaughey określili mianem "cudu". Odbył się w 31 tygodniu ciąży przez cesarskie cięcie. Chociaż początkowo stan noworodków-wcześniaków był ciężki, to lekarze od samego początku wierzyli, że wszystkie dzieci, ważące przy porodzie od 1 do 1,5 kg, przeżyją. I tak też się stało. Czterech chłopców i trzy dziewczynki (Kenny, Kelsey, Natalie, Brandon, Alexis, Nathan, Joe) w tym roku skończą 18 lat. Gratulujemy! A Was zapraszamy do obejrzenia wzruszającego dokumentu.

Dzięki zaawansowanym technikom wspomaganego rozrodu ciąże mnogie nie są już taką rzadkością. W Polsce na tysiąc porodów już 14. kończy się urodzeniem więcej niż jednego dziecka. W 1990 r. trojaczki urodziły się w Polsce 153 razy, a czworaczki dwukrotnie. W 2013 r. odpowiednio 223 i osiem razy. Inne porównanie pokazuje, że 35 lat temu na tysiąc porodów w Polsce osiem kończyło się urodzeniem bliźniąt lub większej liczby dzieci. Obecnie - 14. Ciąż mnogich najwięcej jest w dużych miastach. Według statystyk (dane dotyczą 2013 roku) najwięcej, bo aż 1612 przypadków ciąż wielopłodowych stwierdzono na Mazowszu. Na Śląsku było ich 1113, w Wielkopolsce - 1048.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.