Badania w ciąży - III trymestr

Częste wizyty u lekarza i w laboratorium to już rutyna, ale teraz czekają cię też badania, dzięki którym obecność dziecka stanie się niemal namacalna. Oglądając malca na ekranie monitora i słuchając jego tętna, poczujesz, że wasze spotkanie jest już naprawdę blisko.
W ostatnim trymestrze ciąży znów czekają cię częstsze wizyty u lekarza. W 7. miesiącu trzeba się na nie zgłaszać co 4 tygodnie, a później co 3 lub nawet co 2 tygodnie.

Na każdej wizycie lekarz skontroluje twoją wagę i ciśnienie. W badaniu ginekologicznym oceni stan szyjki i wydzieliny pochwowej. Posłucha również tętna płodu. Jeśli męczą cię jakieś dolegliwości, nie zapomnij powiedzieć o nich na wizycie kontrolnej.

Częste badanie moczu

Nadal na każdej wizycie zlecane jest badanie ogólne moczu. Wnosi wiele informacji na temat funkcjonowania organizmu. Pozwala wykryć częstsze w tym czasie infekcje dróg rodnych. Obecność białka w moczu świadczy o rozwijającym się nadciśnieniu indukowanym ciążą, obecność zaś cukru o podejrzeniu cukrzycy. Powtarzana jest również morfologia krwi. Chodzi o to, by wykryć ewentualną niedokrwistość.

Bakterie i przeciwciała

Ważnym badaniem w tym czasie jest posiew z dróg rodnych. Pozwala on ocenić stan bakteriologiczny pochwy przed zbliżającym się porodem i ewentualnie wyleczyć stwierdzone infekcje. W razie stwierdzenia nosicielstwa paciorkowca Streptococcus agalactiae w czasie porodu matka będzie otrzymywać profilaktycznie antybiotyk, dziecko zaś będzie po narodzinach sprawdzone, czy się nie zaraziło.

U kobiet z ujemnym czynnikiem Rh trzeba powtórzyć po raz kolejny badanie przeciwciał anty Rh. U tych, które nie miały odporności przeciw toksoplazmozie i cytomegalii, powtarza się badanie przeciwciał przeciw tym chorobom w klasie IgM.Kolejne USG

W trzecim trymestrze czeka cię też co najmniej jedno badanie USG w 36.-37. tygodniu. Warto wiedzieć, że jest ono oficjalnie zalecane i refundowane przez NFZ. Wielu lekarzy uważa jednak, że badanie USG warto wykonać także w 28.-30. tygodniu. Za nie, niestety, trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Lekarz też zwykle kieruje przyszłą mamę na USG, gdy mija termin porodu, a dziecku nie spieszy się na świat. Badanie to wykonuje się również przy wszelkich powikłaniach, bólach brzucha czy krwawieniach. I często powtarzane jest u kobiet, które cierpią na cukrzycę, nadciśnienie czy cholestazę.

Szpitalne wymagania

Szpitale ustalają listę badań, jakie trzeba przynieść ze sobą do porodu. Nie musisz mieć przy sobie sterty badań z całej ciąży. Ich wyniki są wpisywane na bieżąco do karty ciąży, którą oczywiście do szpitala koniecznie trzeba wziąć. Najważniejszym dokumentem spośród badań laboratoryjnych jest oryginał wyniku grupy krwi z pieczątką laboratorium i podpisem wykonującego. Nie może to być kserokopia ani wynik wpisany w szpitalną kartę informacyjną. Przy porodzie zdarza się większa utrata krwi i czasem konieczność jej pilnego przetoczenia. Nie można tego zrobić bez pewnego dokumentu potwierdzającego grupę krwi. Wykonanie badania grupy krwi trwa do 2 godzin, a bywa, że przetoczyć krew trzeba znacznie szybciej.

Miesiąc przed terminem porodu trzeba zrobić ostatnie badania: morfologię krwi, badanie ogólne moczu oraz powtórzyć WR i HBs. Te badania, wraz z wynikiem posiewu z dróg rodnych oraz USG wykonanym około 36. tygodnia, trzeba zabrać ze sobą do szpitala.

Gdy termin mija

Kiedy mija termin porodu, wyznaczony na podstawie daty ostatniej miesiączki i wczesnego USG, trzeba zacząć się ciąży nieco uważniej przyglądać. Ocenia się wtedy, czy można dalej bezpiecznie czekać, aż dziecko samo zdecyduje się wyruszyć w podróż na świat. Jeśli wyniki wskazują, że w brzuchu matki nie jest mu już dobrze, mniej lub bardziej stanowczo namawia się je do wyjścia, czyli indukuje poród. Badania wykonywane w tym czasie służą więc przede wszystkim ocenie stanu dziecka.

W tym czasie wykonywane jest przede wszystkim KTG. Jest to zapis tętna płodu oraz czynności skurczowej macicy. Podczas badania trzeba się położyć, a do brzucha przymocowywane są elastycznymi pasami dwie płaskie peloty. Jedna z nich, ułożona niżej, rejestruje tętno dziecka, druga skurcze macicy.

Prawidłowy zapis pozwala domniemywać, że dziecko ma się dobrze i można jeszcze czekać. Zaburzenia tętna - jego przyspieszenie (tachykardia), zwolnienie (bradykardia) lub spadki przy skurczach (deceleracje) stanowią wskazanie do wywołania porodu. Stan dziecka sprawdza się również za pomocą badania USG. Podczas tego badania ocenia się ruchy aktywne i oddechowe, ułożenie kończyn i napięcie mięśni, ilość płynu owodniowego, a także stan łożyska i przepływy naczyniowe.

Po terminie zwykle trzeba odwiedzać lekarza co 2- 3 dni. Podczas wizyt oprócz zapisów KTG i USG w badaniu ginekologicznym lekarz sprawdzi stan szyjki macicy i jej stopień przygotowania do porodu (gdyby trzeba było go jednak wywoływać). Warto jednak pamiętać, że termin obliczany jest orientacyjnie, a tylko 5 proc. dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym dniu.

Kiedy USG i po co

Czas ciąży

28.-30. tydzień

Czemu służy badanie

•  Pomiary płodu, wykrywanie zaburzeń wzrostu wewnątrzmacicznego

•  Ocena usadowienia łożyska - wykrywanie przypadków łożyska przodującego

Czas ciąży

36.-37. tydzień

Czemu służy badanie

•  Ocena położenia płodu

•  Pomiary płodu, obliczenie jego przewidywanej masy ciała do porodu

•  Ocena ilości płynu owodniowego

•  Ocena stopnia dojrzałości łożyska

Czas ciąży

Po 40. tygodniu

Czemu służy badanie

•  Ocena stanu płodu za pomocą tzw. profilu biofizycznego oraz przepływów naczyniowych

•  Ocena ilości wód płodowych

•  Ocena stopnia dojrzałości łożyska i objawów jego starzenia

Zakazane badania

Niektórych badań diagnostycznych nie można robić w ciąży, ze względu na ich udowodnioną szkodliwość dla dziecka. Decydujemy się na nie tylko w stanach wyższej konieczności, gdy są niezbędne dla ratowania zdrowia i życia matki. To przede wszystkim wszelkie badania z użyciem promieni gamma. Prześwietlenia rentgenowskie oraz tomografię komputerową można w ciąży zrobić w ostateczności. W razie absolutnej konieczności brzuch matki musi być starannie osłonięty specjalnym fartuchem, chroniącym przed promieniowaniem. W czasie ciąży nie wykonuje się też badań z użyciem środków kontrastujących lub izotopów promieniotwórczych. Rezonans magnetyczny nie jest również zalecany ze względu na małą ilość danych, dotyczących jego wpływu na ciążę, choć nie udowodniono też jego poważnej szkodliwości.

Jakie badania do szpitala

•  Grupa krwi

•  Morfologia

•  Badanie ogólne moczu

•  WR

•  HBs

•  Posiew z dróg rodnych z ostatnich miesięcy

•  USG z 36. tygodnia

Kiedy mężczyzna staje się ojcem...

Podczas niektórych badań kobiecie może towarzyszyć także ojciec dziecka. Dotyczy to zwłaszcza badania USG oraz KTG.

Oglądanie dziecka na ekranie czy słuchanie bicia jego serca podczas zapisu stanowi duże przeżycie również dla mężczyzn.

Mamy piszą

Fałszywy alarm

Wymiękam. Od wczoraj boli mnie brzuch, aż drętwieją mi nogi, cukier mi spada i rośnie, wściekam się i płaczę o byle co (mąż mnie porzuci jeszcze przed porodem czy dopiero po?). Do tego zrobiło się zimno, a ja... nie mogę założyć skarpetek. Tomek mi je zakłada, a ja płaczę, że jestem ubezwłasnowolniona.

Pojechaliśmy wczoraj na KTG do szpitala. I okazało się, że te moje powalające bóle to są co najwyżej jakieś przepowiadające, rysowały się na wykresie jak tętno leniwca. Gdyby były porodowe, skakałyby w górę i w dół. No, to ja dziękuję.

Ręką ani nogą ruszyć nie mogę, to jak boli ten cholerny prawdziwy poród?!

www.gangstokrotek1.blox.pl