Badania w ciąży - II trymestr

Czujesz, że mogłabyś teraz góry przenosić, a lekarz wręcza ci listę kolejnych badań? Nawet jeśli wydają ci się zbyteczne, nie lekceważ ich. Mają ogromne znaczenie dla ciebie i twojego dziecka.
Pozwalają wykryć choroby i odchylenia od normy, które mogą wpłynąć na rozwój płodu. Jeśli zagrożenie zostanie wcześnie ujawnione, w większości wypadków można zapobiec jego negatywnym konsekwencjom.

Na szczęście kolejnych badań nie jest już tak dużo. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, w drugim trymestrze wystarczy odwiedzać ginekologa raz na miesiąc. Na każdej wizycie mierzone jest ciśnienie i sprawdzana waga kobiety. W badaniu ginekologicznym lekarz ocenia stan szyjki macicy i wydzieliny pochwowej. I dobra wiadomość - można już słuchać tętna dziecka przez brzuch za pomocą specjalnego detektora.

Rzadziej do laboratorium

Ilość badań laboratoryjnych jest teraz znacznie mniejsza. Przy kolejnych wizytach powtarza się przede wszystkim badanie ogólne moczu. Morfologię krwi, jeśli wyniki są prawidłowe, wystarczy powtarzać co dwa miesiące. Nie trzeba się przejmować niewielkim spadkiem parametrów morfologii. Wynika on z fizjologicznego rozrzedzenia krwi w ciąży i zdarza się dość często.

U kobiet z ujemnym czynnikiem Rh powtarza się badanie w kierunku przeciwciał anty Rh. Jeśli zostaną wykryte, konieczne jest skierowanie do specjalistycznej kliniki zajmującej się leczeniem konfliktu serologicznego.Glukoza pod lupą

Między 24. a 28. tygodniem ciąży robi się badanie poziomu glukozy we krwi po obciążeniu 50 gramami glukozy. Pozwala ono wykryć cukrzycę ciężarnych, która może pojawić się właśnie w tym czasie. Jej leczenie polega przede wszystkim na zachowaniu odpowiedniej diety i utrzymaniu pra- widłowego poziomu glukozy we krwi na czczo i po posiłkach. W razie trudności z unormowaniem poziomu glukozy dietą stosuje się insulinę. W zdecydowanej większości wypadków cukrzyca ciężarnych mija po porodzie.

Podglądanie na ekranie

W tym trymestrze czekają was kolejne badania USG. Warto wybrać się na nie razem. Oglądanie potomka na ekranie monitora to wielka radość dla obojga rodziców. Ale nie tylko - badanie USG pozwala ocenić, czy ciąża przebiega prawidłowo i czy dziecko dobrze się rozwija.

Można dzięki niemu zmierzyć poszczególne elementy ciała dziecka i wyliczyć jego szacunkową wagę, wykryć ewentualne wady wrodzone, nieprawidłowe usadowienie lub odklejanie łożyska, ocenić, czy ilość płynu owodniowego jest prawidłowa, a także zmierzyć przepływy krwi w naczyniach, świadczące o stanie dziecka. Można też ocenić stan szyjki macicy i sprawdzić, czy nie zaczyna się ona przedwcześnie skracać i rozwierać.

W badaniu USG wykorzystuje się ultradźwięki, wysyłane przez głowicę aparatu, odbijane od tkanek płodu i przetwarzane przez komputer w obraz na ekranie. Nie stosuje się w nim promieniowania, które mogłoby zaszkodzić dziecku. Badanie to jest uznawane za bezpieczne w czasie ciąży. Nie udowodniono jego szkodliwości dla rozwoju dziecka.

W drugim trymestrze zazwyczaj wykonuje się dwa badania USG. W 13.-14. tygodniu (choć niekiedy lekarze zlecają, by zrobić je nieco wcześniej w 11.-12. tygodniu) i w 18.-22. tygodniu. Oba te badania są refundowane przez NFZ.

Glukoza pod lupą - wyniki

1. Glukoza na czczo

•  60-100 mg/dl> wynik prawidłowy> test z 50 g glukozy w 24.-28. tygodniu.

•  100-125 mg/dl> wynik podejrzany> test z 75 g glukozy

•  Powyżej 125 mg/dl> cukrzyca

2. Test obciążenia 50 g glukozy po godzinie spoczynku (24.-28. tydzień)

•  Do 140 mg/dl > wynik prawidłowy

•  140- 200 mg/dl> wynik podejrzany> test z 75 g glukozy

•  Powyżej 200 mg/dl> cukrzyca

3. Test obciążenia 75 g glukozy po 1 i po 2 godzinach spoczynku (tylko kobiety z nieprawidłowymi wynikami, na czczo)

•  Do 180 mg/dl po 1 godzinie i do 140 g/dl po 2 godzinach> wynik prawidłowy

•  Powyżej 180 mg/dl po 1 godzinie i powyżej 140 mg/dl po 2 godzinach > cukrzyca