Czas do szkoły!

Może trochę śmieszy was jej nazwa. Może zastanawiacie się, po co tracić czas na spotkania, skoro o porodzie możecie poczytać w książkach. Ale do szkoły rodzenia naprawdę warto pójść. Oto 10 powodów, które powinny was przekonać.

Mawia się, że rodzicielstwo to najważniejsze zajęcie na świecie i jedyne, do którego nie przygotowują żadne uczelnie, kursy czy szkolenia.

Jest jednak jeden wyjątek: do narodzenia dziecka i pierwszych dni z noworodkiem można się dobrze przygotować na zajęciach szkoły rodzenia. Tu poznacie odpowiedzi na najdziwniejsze pytania, dowiecie się także rzeczy, o które nie przyszłoby wam do głowy spytać. Poczujecie się pewniej i oswoicie swoje lęki. Szkoła rodzenia daje wymierne korzyści. Oto najważniejsze z nich:

1. Znajdziesz grupę wsparcia

W pracy czy na rodzinnym spotkaniu masz poczucie, że szczegóły związane z twoją ciążą zaczynają już nużyć otoczenie (albo krępujesz się poruszać w ogóle ten temat). A tu, w jednym miejscu gromadzą się ludzie żyjący tymi samymi problemami. Kontakt z taką grupą daje mnóstwo siły. Masz okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale też podzielić się swoimi doświadczeniami. Wysłuchać i być wysłuchaną. Możesz poczuć, że inni cię rozumieją, współodczuwają z tobą.

2.Poznasz nowych ludzi

Informacji o ciąży, porodzie, połogu, karmieniu naturalnym i opiece nad noworodkiem mogłabyś szukać w książkach. Ale tu zostaną ci podane w sposób przystępny przez grono specjalistów. Spotkasz tu położne, psychologów, położników, neonatologów. Będziesz mogła osobiście dopytać o to, co właśnie ciebie nurtuje i niepokoi. Zajęcia odbywają się w grupach. Ciekawe mogą się też okazać pytania twoich koleżanek i kolegów. Może wywiąże się interesująca dyskusja?

3. Dostaniesz porcję wiedzy

Dowiesz się:

* jak przebiega ciąża;

* jak wygląda poród (jak rozpoznać pierwsze oznaki, kiedy jechać do szpitala, a dokąd lepiej zostać w domu, jak przebiegają kolejne fazy porodu, jak radzić sobie z bólem);

* zdobędziesz podstawowe informacje o karmieniu piersią (jak przebiega proces laktacji, jak przystawiać dziecko do piersi, jak rozwiązywać najczęstsze problemy);

* jak sobie radzić z dolegliwościami połogu;

* jakie emocje możesz przeżywać;

* jak opiekować się noworodkiem (co powinno być w wyprawce, jak pielęgnować malucha)

Jeśli wybierzesz szkołę przy szpitalu, w którym później będziesz rodzić, masz szansę poznać personel, obejrzeć salę porodową, oswoić się z tym miejscem i ludźmi, dowiesz się też, jakie zwyczaje panują w danym szpitalu. Z drugiej strony możliwość uzyskania tych informacji nie powinna przesądzać o wyborze szkoły rodzenia - wiadomości dotyczące całego zaplecza medycznego możesz także uzyskać po prostu w szpitalu (np. umawiając się na spotkanie z położną lub z osobą, która może cię oprowadzić po oddziale). Najlepiej wybrać szkołę cieszącą się dobrą renomą, prowadzącą ciekawe zajęcia, gdzie poród jest traktowany jako wydarzenie naturalne i piękne.

4. Zamienisz teorię w praktykę

W szkole rodzenia masz szansę przetrenować nowe dla ciebie umiejętności - nauczysz się, jak podnosić noworodka, jak go kąpać, jak ubierać.

Wiele szkół rodzenia proponuje ciężarnym różne formy gimnastyki (czasem ćwiczenia w basenie albo z elementami jogi). Dla kobiet, które na co dzień niewiele się ruszają, zajęcia w szkole rodzenia bywają jedyną szansą rozruszania się i rozluźnienia mięśni przed porodem. W niektórych szkołach ćwiczy się różne sposoby oddychania, które lepiej dotlenią ciebie i dziecko, mogą być też pomocne w czasie porodu.

5. Wyciszysz się

Jeśli na co dzień jesteś zapracowana, zabiegana, masz sto spraw na głowie, zajęcia w szkole rodzenia będą dla ciebie miłym przerywnikiem. Oto półtorej lub dwie godziny - raz lub dwa razy w tygodniu - poświęcać będziesz sobie. Spędzisz czas w przyjaznej atmosferze, wśród ludzi, którzy cię rozumieją i z którymi masz wiele wspólnego, odprężysz się, zrelaksujesz. To także ważny czas dla rodziców oczekujących drugiego bądź kolejnego dziecka (tak, tak, do szkoły rodzenia chętnie uczęszczają także ci, którzy o porodzie i opiece nad niemowlęciem wiedzą niejedno). Na co dzień starsze dziecko wymaga ich zaangażowania i uwagi. Zajęcia szkoły rodzenia to cenny czas, który poświęcają nowemu człowiekowi - myślą o nim, szykują się na jego narodziny, budują z nim więź.

6. Oswoisz lęki

Kobieta w ciąży (podobnie zresztą jak przyszły tata) doświadcza mnóstwa lęków: boi się o dziecko, o siebie, obawia się porodu, pierwszych dni z noworodkiem... Uczestniczenie w zajęciach szkoły rodzenia daje ci możliwość wyobrażenia sobie porodu ze wszelkimi szczegółami - a to, co dobrze znane, budzi mniej lęku. Strach nie zniknie całkowicie (byłoby dziwne, gdyby poród w ogóle nie wywoływałby w was emocji albo wiązał się z nierealnymi oczekiwaniami), ale jeśli człowiek wie już, czego się boi, lepiej sobie z tym radzi.

7. Zapewnisz sobie lepszy poród

Poród kobiet przygotowanych w szkole rodzenia jest łatwiejszy.

* O wiele rzadziej rodzą przedwcześnie.

* Poród trwa krócej (przeciętny czas trwania porodu u kobiet rodzących pierwsze dziecko to 8-12 godzin, u uczestniczek kursów - 6-8 godzin).

* Trzykrotnie rzadziej konieczne są medyczne interwencje (kleszcze, próżniociąg itp.).

* Rzadziej korzystają ze środków znieczulających.

* Rzadziej występują u nich uszkodzenia szyjki macicy czy zaburzenia czynności skurczowych; dwukrotnie rzadziej nacina się im krocze; w trzecim okresie porodu tracą mniej krwi.

* Po porodzie szybciej wracają do formy.

* Ich dzieci rodzą się w lepszej kondycji (uzyskują wyższą ocenę w skali Apgar).

8. Może znajdziesz przyjaciół?

Większość z nas ma kłopot z poznawaniem nowych ludzi - gdy już skończymy szkoły, obracamy się często stale w tym samym kręgu - rodzina, przyjaciele z dawnych lat, koledzy z pracy... Trafiając do szkoły rodzenia, wkraczasz w zupełnie nowy krąg towarzyski. Może uda ci się (bo atmosfera spotkań temu sprzyja) poznać tu ciekawych ludzi, którzy dołączą do grona twoich przyjaciół? Ta znajomość może rodzić się powoli, nawet już po zakończeniu spotkań. To wtedy będziecie mogli się wymieniać wrażeniami z porodu, opieki nad noworodkiem. A może zaczniecie umawiać się na wspólne spacery? Razem zawsze raźniej.

9. Pogłębisz więź z partnerem

Twój mężczyzna też jest w ciąży i, paradoksalnie, jemu bywa trudniej niż tobie. Nie rośnie mu brzuch, nie czuje ruchów dziecka, nie przeżywa burzy hormonalnej. Obecności nowej istoty doświadcza jedynie za twoim pośrednictwem. To na tobie, a nie na nim, skupia się uwaga otoczenia. Dlatego twój mężczyzna może się poczuć odsunięty na boczny tor, wyłączony, nieistotny. Godziny spędzane w szkole rodzenia to będzie wasz wspólny czas - razem będziecie się uczyć, razem przygotowywać. Tam twój mężczyzna znów poczuje się ważny - dowie się, jaką rolę może odegrać, będzie mógł podzielić się swoimi wątpliwościami i obawami. Mężczyzna po szkole rodzenia lepiej radzi sobie w czasie porodu, gdy musi wejść w rolę osoby wspierającej, czasem pozornie biernej, po prostu być obok.

Zajęcia przygotowują także do opieki nad maleństwem. Świeżo upieczony tata mniej obawia się brać je na ręce, przewijać, kąpać. Pewniej czuje się w swojej roli.

10. Poczujesz się dobrze przygotowana

Przed Wielkanocą myjesz okna i trzepiesz dywany, przed Bożym Narodzeniem spędzasz długie godziny na pakowaniu prezentów i pieczeniu pierniczków, przed przyjściem gości szykujesz rarytasy i dekorujesz stół. To oczywiste, prawda? Dlaczego zatem miałabyś poskąpić tych kilkunastu czy kilkudziesięciu godzin na przygotowania do narodzin twojego dziecka? To w końcu wasze najważniejsze prywatne święto.

Więcej o:
Copyright © Agora SA