Różyczka w ciąży: co musisz wiedzieć?

Uważana powszechnie za niegroźną chorobę wieku dziecięcego, różyczka staje się niebezpieczna, kiedy zachoruje na nią kobieta w ciąży. Co każda z nas, planując ciążę, powinna wiedzieć o różyczce?

Dzieci chorują na różyczkę najczęściej zimą i wczesną wiosną, a przebieg choroby jest zwykle łagodny. Zdarza się nawet, że choroba mija niezauważona, gdyż typowe dla różyczki objawy, powiększone węzły chłonne i wysypka, nie pojawiają się - dotyczy to ok. 30 proc. przypadków. Jeśli chorowałaś na różyczkę w dzieciństwie, nie masz powodu do zmartwień - raz przebyta, uodparnia na całe życie. Możesz też być spokojna, jeśli zostałaś zaszczepiona przeciwko tej chorobie. Jeśli jednak nie przebyłaś jeszcze różyczki i nie szczepiłaś się przeciwko niej, a planujesz ciążę lub już w niej jesteś, oto co powinnaś wiedzieć i czego powinnaś się wystrzegać.

Różyczka: co to jest?

Ta choroba wirusowa przenoszona jest drogą kropelkową, a jej okres inkubacji trwa od 2-3 tygodni. Chory na różyczkę zakaża przez ok. 7 dni przed wystąpieniem wysypki i 5-6 dni po jej wystąpieniu. W Polsce dzieci objęte są obowiązkowym szczepieniem przeciwko różyczce - pierwszą dawkę otrzymują w 13-14 miesiącu życia, a drugą w 10 roku życia. Powikłania po zachorowaniu na różyczkę, m.in. zapalenie stawów i mózgu oraz małopłytkowość, występują rzadko, jednak choroba jest wyjątkowo niebezpieczna dla kobiet w ciąży, dlatego zaleca się, żeby dziewczynki koniecznie były poddawane szczepieniu przeciwko tej chorobie.

Objawy różyczki

Charakterystycznym objawem różyczki jest wysypka, która pojawia się najpierw za uszami i na czole, a następnie przechodzi na klatkę piersiową i obejmuje całe ciało. Drobne czerwone plamki zlewają się ze sobą tworząc duże zaczerwienione obszary skóry. Zmiany skórne w różyczce zanikają po około 3 dniach od pojawienia się. Różyczce towarzyszą również powiększone węzły chłonne na potylicy, za uszami i na szyi. Często występuje także niewielka gorączka.

Zobacz wideo

Różyczka w ciąży

Jeśli kobieta zachoruje na różyczkę w trakcie ciąży, konsekwencje dla płodu mogą być bardzo poważne. Szczególnie groźne jest zarażenie do 16 tygodnia ciąży: wirus przechodzi przez łożysko, co może prowadzić do szeregu wad wrodzonych u dziecka, m.in. do poważnych wad serca, opóźnionego rozwoju psychicznego, głuchoty. Częste są również uszkodzenia wzroku, zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego i poronienia. Rezultatem różyczki u ciężarnej bardzo często jest późniejsza niepełnosprawność dziecka. Po 17 tygodniu ciąży ryzyko powikłań u płodu, w przypadku zachorowania przez ciężarną na różyczkę, jest dużo mniejsze.

Ciężarnym, które miały kontakt z chorą osobą, często podaje się gamma-globulinę, czyli przeciwciała niedopuszczające do rozwoju choroby w organizmie. Dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, przestrzega, żeby kobiety w ciąży, które nie mają przeciwciał przeciwko różyczce, unikały kontaktu z wirusem. Szczególnie narażone są kobiety, które pracują z dziećmi. - Na szczęście wiele kobiet w wieku rozrodczym było szczepionych przeciw różyczce - mówi dr Południewski. Od 1988 roku dziewczynki były poddawane obowiązkowemu szczepieniu, kiedy kończyły 13 lat. - Warto jednak, żeby na początku ciąży - lub przed nią - kobiety badały poziom przeciwciał, żeby sprawdzić, czy muszą zachować szczególną ostrożność - zaleca ginekolog.

Leczenie i profilaktyka różyczki

Nie ma leków przeciwko różyczce, można jedynie leczyć ją objawowo, podając choremu leki przeciwgorączkowe. Zaleca się również, żeby chory przebywał w domu w okresie, w którym może zarażać.

Za najskuteczniejszą ochronę przeciwko chorobie uznaje się szczepienie, zaleca się także, żeby kobieta, która nie przechodziła tej choroby i nie szczepiła się przeciwko niej, zbadała poziom przeciwciał przeciwko różyczce i o ile ich nie ma, zaszczepiła się co najmniej 3 miesiące przed podjęciem starań o dziecko.

Więcej o:
Copyright © Agora SA