Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Katarzyna

Pochodzenie i znaczenie imienia

Imię to pochodzi z języka greckiego i oznacza osobę czystą, prawą, bez skazy. Do Polski trafiło w XII w. z łaciny - Katarzyna jest spolszczoną formą łacińskiej Cathariny. Obecnie imię to jest bardzo popularne - zajmuje trzecie miejsce wśród najczęściej występujących imion w Polsce. Nosi je 587 691 Polek (w 2001 r. - 640 937). Zdaniem astrologów Katarzyny są pełne sprzeczności - cenią sobie wolność i pociągają je nowinki, a jednocześnie są przywiązane do tradycji i wspomnień, chcą być samodzielne, ale szukają oparcia w silniejszych. Łatwo godzą się na tradycyjną rolę kobiety, ale lubią demonstrować swoją niezależność. Imię Katarzyna najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Panny.

Przysłowia i powiedzenia

Jak się Katarzyna głosi, tak się Nowy Rok nosi.
Katarzyny dzień jaki, cały grudzień będzie taki.
Po Świętej Katarzynie pomyśl o pierzynie.


Znane osoby noszące to imię

Święta Katarzyna Aleksandryjska - dziewica i męczennica. Patronka m. in.: zakonu katarzynek, Nowego Targu, uniwersytetów (np. Sorbony), adwokatów, bibliotekarzy, studentów, filozofów chrześcijańskich, grzeszników, literatów, mężatek, młodych dziewcząt, młynarzy, piekarzy, a także wszystkich zawodów, które mają cokolwiek wspólnego z kołem lub nożem - kolejarzy, kołodziejów, modystek, prządek, szwaczek, fryzjerów, drukarzy, woźniców. Wzywana jest w wypadku migreny i bólu zębów, jest opiekunką ziemiopłodów. Według legendy Katarzyna była młodą arystokratką, która w debacie z 50 filozofami obaliła ich argumenty przeciw prawdziwości wiary chrześcijańskiej. Gdy odmówiła złożenia ofiary pogańskim bogom i poślubienia cesarza Maksencjusza, została skazana na tortury i ścięta mieczem. Centrum jej kultu jest klasztor Świętej Katarzyny na górze Synaj. W ikonografii najczęściej przedstawiana jest w koronie królewskiej z palmą męczeństwa w dłoni, często z kołem do łamania kości. Jej święto obchodzone jest 25 listopada. Dawniej w Polsce w dzień Świętej Katarzyny dziewczęta i chłopcy wróżyli, kto pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni.
Katarzyna z Sieny (właśc. Caterina Benincasa, 1347-1380) - włoska mistyczka i stygmatyczka, dominikanka (tercjarka), jedna z najwybitniejszych postaci Kościoła w średniowieczu. W 1970 r. została ogłoszona Doktorem Kościoła. Jest współpatronką Europy, a także patronką m.in. Włoch, Sieny, działaczek Akcji Katolickiej, tercjarek dominikańskich, mędrców, studentów, uczonych, strażaków, pielęgniarek, kobiet w ciąży, praczek. Katarzyna nie była osobą wykształconą, z trudem czytała i pisała. Mimo to pozostawiła po sobie bogatą spuściznę literacką - m.in. ?Listy?, ?Modlitwy? i ?Dialog? (swoje dzieła dyktowała). Wywierała ogromny wpływ na papieża Grzegorza XI, którego nakłoniła do powrotu z Awinionu do Rzymu, później wspierała Urbana VI. Przez całe życie się umartwiała, zmarła w wyniku wyniszczenia organizmu.

Inne formy tego imienia

ang. Catherine, Katharine, Catharine, Kathleen, Cathleen, franc. Catherine, hiszp. Catalina

2 II; 13 II; 19 II; 9 III; 22 III; 23 III; 24 III; 1 IV; 6 IV; 17 IV; 29 IV; 30 IV; 4 IX; 15 IX; 25 X; 25 XI; 30 XII; 31 XII

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Agora SA