Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Jadwiga



Pochodzenie i znaczenie imienia

Imię pochodzenia germańskiego, złożone z dwóch członów: hadu i wig. Słowa te miały to samo znaczenie - walka. Prawdopodobnie imię to przybyło do Polski około 1190 r. wraz z Jadwigą z Meranu, z którą ożenił się książę śląski Henryk I Brodaty. Na początku XIII w. pojawiało się w dokumentach polskich w formach Hedwiga i Edwiga. Obecnie imię Jadwiga nosi 329 411 Polek (w 2001 r. - 432 979). Zdaniem astrologów Jadwigi poważnie podchodzą do życia, są samodzielne i często odnoszą sukcesy w dziedzinach uznawanych za męskie. Zawsze kierują się zdrowym rozsądkiem i w każdej sytuacji zachowują zimną krew. Imię to najbardziej pasuje do osób urodzonych pod znakiem Panny.

Przysłowia i powiedzenia

Do Świętej Jadwigi pozbieraj jabłka, orzechy, figi.
Kto sieje na Świętą Jadwigę, ten zbiera figę.


Znane osoby noszące to imię

Święta Jadwiga Śląska (1178/1180-1243) - Jadwiga z Meranu, księżna śląska, żona Henryka I Brodatego, matka Henryka II Pobożnego, ciotka św. Elżbiety Węgierskiej. Jest patronką Polski, Śląska, archidiecezji wrocławskiej, diecezji w Görlitz oraz Andechs, Berlina, Krakowa, Trzebnicy, Wrocławia, a także uchodźców oraz pojednania i pokoju. Zasłynęła z pobożności, skromności i miłosierdzia. Była protektorką klasztorów, ok. 1220 r. zamieszkała w klasztorze cysterek w Trzebnicy. Prowadziła surowe życie pokutne. Nawet zimą chodziła boso, a gdy jej spowiednik tego zakazał, nosiła buty pod pachą. W ikonografii przedstawiana jest w książęcym płaszczu lub w habicie cysterskim. Często w rękach trzyma buty lub makietę kościoła w Trzebnicy. Jej wspomnienie obchodzone jest 16 października.
Święta Jadwiga Królowa (1374-1399) - patronka dziewcząt i Uniwesytetu Jagiellońskiego. Była córką Ludwika Andegaweńskiego, żoną Władysława II Jagiełły (od 1386) i królową Polski od 1384 r. Przyłączyła do Polski Ruś Halicką, przyczyniła się do chrystianizacji Litwy. Zabiegała o odnowienie upadającej Akademii Krakowskiej i reorganizację jej na wzór paryskiej Sorbony. W testamencie zobowiązała króla do dokończenia tego dzieła, przeznaczając na ten cel swoje klejnoty, szaty i pieniądze. W ikonografii Święta Jadwiga przedstawiana jest w stroju królewskim, czasem z aktem odnowy uniwersytetu, czasem ze szkatułką z klejnotami przeznaczonymi na jego odnowę. Jej wspomnienie tradycyjnie obchodzone było w rocznicę jej śmierci 17 lipca, ale w 1997 r. przeniesiono je na 8 czerwca (rocznicę kanonizacji, która odbyła się 8 czerwca 1997 r. w Krakowie).
Jadwiga Barańska - aktorka teatralna i filmowa. Największą sławę przyniosły jej niezapomniane kreacje w filmach jej męża - Jerzego Antczaka - tytułowa rola w "Hrabinie Cosel" z 1968 r. oraz Barbary Niechcicowej w adaptacji powieści Marii Dąbrowskiej - "Noce i dnie" z 1975r.

Inne formy tego imienia

ang. Avis, Edviga, Hedwiga, franc. Hedwige, Hedvige, Edvige, hiszp. Eduvigis, Edviga

14 IV; 8 VI; 17 VII; 15 X; 16 X

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.