Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Aleksandra



Pochodzenie i znaczenie imienia

Żeński odpowiednik greckiego imienia Aleksander, oznacza obrończynię ludzi. Imię Aleksandra w Polsce pojawiło się ok. XIV wieku, a ogromną popularność, trwająca do dziś, zyskało dzięki Oleńce Billewiczównie, bohaterce "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Obecnie imię to nosi 314 470 Polek (w 2004 r. - 283 511). Co roku imię Aleksandra otrzymuje ok. 10 000 dziewczynek (np. w 2000 r. - 10 863). Astrolodzy twierdzą, że Aleksandry to kobiety, które w życiu mierzą wysoko. Są odpowiedzialne, opanowane i potrafią zachować dyscyplinę. Imię to najbardziej pasuje do osób spod znaków Wodnika i Koziorożca.

Znane osoby noszące to imię

Święta Aleksandra z Ancyry (dzisiejszej Ankary), męczennica - jak podaje legenda, miała odmówić udziału w procesji z posążkami Artemidy i Ateny. Za wyznanie wiary w Chrystusa została skazana na śmierć. Utopiono ją wraz z sześcioma innymi dziewczętami w bagnach w pobliżu rodzinnego miasta ok. 300 r. Jej święto przypada 18 maja.
Aleksandra Śląska (1925 - 1989) - aktorka teatralna i filmowa. Związana z warszawskimi teatrami Współczesnym i Ateneum. Stworzyła wiele wybitnych kreacji, m.in. w filmach: "Ostatni etap" (1947), "Pasażerka" (1963), "Królowa Bona" (1980).
Alessandra Mussolini - aktorka, polityk, deputowana do Parlamentu Europejskiego. Wnuczka Benito Mussoliniego, siostrzenica Sofii Loren.

Inne formy tego imienia

ang. Alexandra, Sandy, franc. Alexandra, Alexandre, Alexandrine, hiszp. Alejandra

26 II; 18 III; 20 III; 21 IV; 15 V; 18 V; 2 X

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Agora SA