Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Agnieszka

Pochodzenie i znaczenie imienia

Imię Agnieszka pochodzi od greckiego słowa hag-neia oznaczającego czystość, nieskalaność. W Polsce pojawiło się w XIII w., najpierw w łacińskiej formie Agnes. Obecnie mieszkają w Polsce 540 592 Agnieszki (w 2001 r. - 581 047). Według astrologów Agnieszki cechuje siła charakteru, niezależność i rozsądek. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób spod znaku Wodnika.

Przysłowia i powiedzeniaŚwięta Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka.
Agnieszka łaskawa - wkrótce w polu zabawa.
Agnieszka nielusa (ospała) - jeszcze zimę pokusa.
Jak Święta Agnieszka wypuści śnieg z mieszka, to go nie powstrzyma ani do Franciszka.


Znane osoby noszące to imię

Święta Agnieszka - patronka czystości, dziewic, ogrodników i dzieci. Według podań w wieku 12 lat poniosła męczeńską śmierć na stadionie Domicjana w Rzymie około 305 r. W IV w. nad jej grobem w Rzymie wzniesiono bazylikę pod wezwaniem S. Agnese fuori le Mura (św. Agnieszki za Murami). Co roku w dniu jej święta, 21 stycznia, święci się tam dwa baranki. Z ich wełny zakonnice wyrabiają paliusze, które papież rozsyła świeżo mianowanym metropolitom. Na obrazach święta Agnieszka przedstawiana jest z barankiem, często też z dwiema koronami symbolizującymi dziewictwo i męczeństwo.
Agnieszka Chylińska - wokalistka rockowa i felietonistka, uważana za ikonę polskiej muzyki rockowej końca lat 90. Śpiewa charakterystycznym, mocnym, zachrypniętym głosem. W styczniu 2002 r. została nagrodzona Paszportem Polityki za drapieżny głos, który był najlepszym instrumentem zespołu O.N.A., za teksty piosenek i niebywałą energię na scenie.
Agnieszka Holland - reżyser i scenarzystka filmowa, reprezentuje polską szkołę tzw. "kina moralnego niepokoju". W 1978 r. na festiwalu w Cannes otrzymała nagrodę FIPRESCI za "Aktorów prowincjonalnych". Była dwukrotnie nominowana do Oscara - w 1985 r. w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za "Gorzkie żniwa" oraz w 1991r. w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany za "Europa, Europa".
Agnieszka Osiecka (1936 - 1997) - poetka, autorka tekstów piosenek. Zajmowała się także twórczością prozatorską, spektaklami teatralnymi i telewizyjnymi oraz pracą dziennikarską. Tworzyła dla takich artystów, jak: Maryla Rodowicz, Kalina Jędrusik, Anna Szałapak, Krystyna Janda, Seweryn Krajewski. Napisała ponad 2 tys. tekstów piosenek, wśród nich "Okularnicy", "Czy te oczy mogą kłamać", "Niech żyje bal", "Oczy tej małej" czy "Małgośka". Jej imieniem nazwano studio koncertowe Programu III Polskiego Radia, co roku jest też organizowany konkurs na interpretację jej piosenek "Pamiętajmy o Osieckiej".

Inne formy tego imienia

ang. Agnes, franc. Agnes, hiszp. Ines

21 I; 28 I; 18 II; 6 III; 20 IV; 17 VI; 27 VIII; 20 XI

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Agora SA