Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Łucja

ang. Lucy, Lucia, franc. Luce, Lucie, hiszp. Lucia
Imię to jest odpowiednikiem męskiego imienia Lucjusz. Jest ono pochodzenia starorzymskiego. Oznacza osobę urodzoną o wschodzie słońca. W Polsce imię Łucja pojawiło się w XIII w., pierwotnie w formie Łucyja. Obecnie imię to noszą 41 694 osoby (w 2001 r. - 60 553). W mniej popularnej formie Lucja - 3994 (w 2001 r. - 4706).

Zdaniem astrologów Łucje są osobami energicznymi, żądnymi wiedzy, nawet wścibskimi. Łatwo się uczą i wszędzie mają mnóstwo znajomych.
Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Panny.

Na świętą Łucję noc się z dniem tłuce.
Święta Łucja dnia przyrzuca.
Kiedy na świętą Łucję mróz, to smaruj wóz.


Znane osoby noszące to imię

Święta Łucja z Syrakuz
(ok. 283-304) - dziewica i męczennica. Według legendy Łucja złożyła ślub czystości i rozdała majątek ubogim. W czasie prześladowań chrześcijan za czasów Dioklecjana zadenuncjował ją odrzucony wielbiciel. Uwięziono ją i skazano na pohańbienie w domu publicznym, lecz cudem ocaliła dziewictwo. Była torturowana, wyłupiono jej oczy, wreszcie ścięto lub przebito ją mieczem. Jest patronką Syrakuz, Toledo, niewidomych, krawców, rolników, tkaczy, poetów i trubadurów, chorych dzieci, skruszonych prostytutek, tapicerów, woźnych i odźwiernych. Wzywana jest w wypadku chorób oczu, bólu gardła, zakażeń, krwotoku i biegunki. W Anglii jest patronką pisarzy, adwokatów, służących i domokrążców.
W ikonografii przedstawia się Świętą Łucję z mieczem lub sztyletem i wyłupionymi oczami, które niesie na tacy. Jej wspomnienie obchodzone jest 13 grudnia. We Włoszech tego dnia przynosi dzieciom podarki, a w Szwecji 13 grudnia można spotkać Łucję pannę młodą ubraną w długą białą szatę w wieńcu z płonącymi świecami na głowie.

Lucy Liu - amerykańska aktorka pochodzenia chińskiego. Sławę przyniosła jej rola prawniczki Ling Woo w popularnym serialu "Ally McBeal" (1998-2002). Zagrała w popularnych produkcjach hollywoodzkich, jak: "Kowboj z Szanghaju" (2000), "Aniołki Charliego" (2000), "Kill Bill" (2003 i 2004).
W 2006 r. otrzymała Asian Excellence Award i uważana jest za najsłynniejszą Amerykankę pochodzenia azjatyckiego.

19 II; 4 III; 25 III; 25 VI; 6 VII; 9 VII; 16 IX; 26 IX; 16 XI; 13 XII

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie