Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Jan

Pochodzenie i znaczenia imienia

Jan jest imieniem pochodzenia hebrajskiego. Tłumaczone jest jako "Bóg jest łaskawy", może zatem oznaczać osobę cieszącą się łaską Boską. W Polsce znane jest ono od wczesnego średniowiecza i wciąż należy do najpopularniejszych imion męskich. Dziś imienia tego używa 590 323 Polaków (w 2001 r. - 962 476). Według astrologów osoby noszące imię Jan znają swoją wartość, są wierne własnym zasadom, nie pociąga ich sława czy kariera. Janowie są konserwatywni, rodzinni, nie podążają za modami. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Raka lub Ryb.

Przysłowia i powiedzenia

Jaka na Jana od Krzyża pogoda się głosi, taką, jak starzy mówią, Nowy Rok przynosi.

Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.

Jan Apostoł ośnieżony, Święty Józef już zielony.

Jak Święty Jan się obwieści, takich będzie dni trzydzieści.

Chrzest Jana w deszczowej wodzie trzyma zbiory na przeszkodzie.

Jutro Święty Janek, puśćmy na wodę wianek.

Już Świętego Jana, ruszajmy do siana.

Na Jana Nepomucena wiadoma już zboża cena.

Przed poczęciem Jana noc ze dniem zrównana.


Znane osoby noszące to imię

Święty Jan Chrzciciel (ok. 8 r. p.n.e.-28 r. n.e.) - prorok, męczennik i asceta biblijny. Według Ewangelii był synem Zachariasza i Elżbiety, kuzynki Marii. Jego narodziny, mimo podeszłego wieku rodziców, zapowiedział anioł Gabriel. Jan Chrzciciel zapowiadał rychłe nadejście Mesjasza. Wzywał Żydów do nawrócenia i chrzcił ich nad rzeką Jordan. Udzielił też chrztu samemu Jezusowi. Został ścięty na rozkaz Heroda Antypasa, gdyż krytykował jego małżeństwo. Jego kult rozwinął się w chrześcijaństwie już w II w. Jest patronem m.in. Florencji, archidiecezji warszawskiej, a także kowali i misjonarzy, architektów, właścicieli kin, pasterzy, rolników, muzyków, tancerzy, pieśniarzy i abstynentów. Wzywany jest w wypadku gradobicia, padaczki, chrypy, bólu lub zawrotów głowy, chorób dzieci i w trwodze. Jest także opiekunem zwierząt domowych. W najstarszej ikonografii Jan Chrzciciel przedstawiany jest jako filozof w płaszczu, tunice lub przepasce na biodrach, często z barankiem.

Na jego wspomnienie wyznaczono wiele terminów, do najpopularniejszych należą 24 czerwca - dzień jego narodzin, oraz 29 sierpnia - dzień jego śmierci.

Jack Nicholson - wybitny aktor amerykański. Zadebiutował w filmie "Cry baby killer" (1958), gdzie zagrał chłopaka panikującego po zastrzeleniu dwóch nastolatków. Rozgłos przyniosła mu rola uzależnionego od alkoholu prawnika George'a Hansona w filmie "Swobodny jeździec" (1969), za którą otrzymał pierwszą nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Nicholson znany jest z kreacji mrocznych, neurotycznych postaci. Zagrał w blisko pięćdziesięciu filmach, do najsłynniejszych należą: "Chinatown" (1974), "Lot nad kukułczym gniazdem" (1975).

Inne formy tego imienia

ang. John, Jack, franc. Jean, hiszp. Juan

13 XI; 17 XI; 24 XI; 26 XI; 1 XII; 4 XII; 5 XII; 14 XII; 15 XII; 17 XII; 23 XII; 27 XII

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie