Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Jacek

Pochodzenie i znaczenie tego imienia

Jacek jest imieniem pochodzenia greckiego, spolszczoną formą imienia Hiacynt. W mitologii greckiej Hiacynt był urodziwym młodzieńcem, ulubieńcem Apollina zabitym przez zazdrosnego Zefira. Z krwi Hiacynta wyrósł kwiat nazwany jego imieniem. W Polsce imię Jacek znane jest od XII w. Obecnie jest używane przez 237 385 Polaków (w 2001 r. - 257 574). Astrologowie przypisują Jackom pomysłowość, zaradność i błyskotliwość. Mają oni szerokie zainteresowania, zwykle nadążają za modą, lubią podróże. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Bliźniąt.

Przysłowia i powiedzenia

Jeżeli na Jacka nie panuje plucha, to pewnie zima będzie sucha.
Na Święty Jacek z nowej pszenicy placek.


Znane osoby noszące to imię

Święty Jacek Odrowąż (1183-1257) - pierwszy polski dominikanin, kaznodzieja, misjonarz. Według legendy habit dominikański przyjął z rąk samego Świętego Dominika. Założył w Krakowie pierwszy polski klasztor dominikanów i współtworzył prowincję zakonu. Budował też klasztory w Pradze, Ołomuńcu, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Kijowie. Organizował misje do krajów bałtyckich i na Ruś. Legenda głosi, że dotarł aż do Szwecji, na Krym i do Indii. Zasłynął też z cudów i wizji Matki Boskiej. Jest patronem Polski, Krakowa, Kijowa, Wrocławia, a także dominikanów. Święty Jacek chroni przed utonięciem i bezpłodnością, pomaga również przy porodach. Jest on pierwszym polskim świętym, którego kult rozpowszechnił się na całym świecie. W ikonografii przedstawiany jest w habicie dominikańskim. Jego wspomnienie obchodzone jest 17 sierpnia.

Jacek Kaczmarski (1957-2004) - poeta, pieśniarz; w latach 80. bard "Solidarności". Był twórcą ballad i piosenek, które stały się symbolem polskiej drogi do wolności. Śpiewali je wszyscy - podczas nocnych Polaków rozmów, na obozach, pielgrzymkach, w czasie strajków, protestów, w więzieniach i na emigracji. Karierę artystyczną rozpoczął w latach 70. Był m.in. laureatem festiwali Piosenki Studenckiej w Krakowie i Piosenki Prawdziwej w Gdańsku, został nagrodzony na festiwalu w Opolu. Występował wspólnie z Przemysławem Gintrowskim i współpracował z kabaretem Pod Egidą. W 1979 r. wraz z Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim przygotował program poetycki "Mury". Ogromną popularność przyniosły mu m.in. "Mury", "Obława". Jego ostatnia płyta, "Mimochodem", ukazała się w 2001 r. Nagrał w sumie 23 albumy. Wydał także osiem tomików poezji. 50. rocznicę urodzin Kaczmarskiego uczcił Sejm RP. W specjalnej uchwale podkreślono, że jego twórczość, która "była źródłem siły i nadziei, kodem porozumienia całych pokoleń Polaków rozsianych po wszystkich kontynentach, również dziś inspiruje młodych ludzi i zyskuje nowych odbiorców, dla których staje się ucieleśnieniem prawdziwych wartości".

Jacek Wszoła - wybitny polski sportowiec, lekkoatleta, specjalizujący się w skoku wzwyż. Przez jedenaście lat był reprezentantem Polski, jedenaście razy poprawiał rekordy Polski.

Inne formy tego imienia

ang. Hyacinth, franc. Hyacinthe, hiszp. Jacinto

10 II; 16 III; 3 VII; 4 VII; 17 VII; 26 VII; 17 VIII; 11 IX; 29 X

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Agora SA