Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Andrzej

Pochodzenie i znaczenie imienia

Andrzej jest imieniem pochodzenia greckiego, utworzonym od słowa andros, czyli człowiek, mężczyzna, lub andreios - męski, mężny, odważny. Oznacza zatem dzielnego, odważnego mężczyznę. W Polsce imię to od lat należy do najpopularniejszych. Nosi je 619 567 Polaków (w 2001 r. - 734 724) - czyli samymi Andrzejami można by zaludnić miasto wielkości mniej więcej Wrocławia. Astrolodzy przypisują Andrzejom pewność siebie, prostolinijność, odwagę i wierność. Andrzejowie są pełni energii i optymizmu, zwykle są dobrymi ojcami. Imię to najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Koziorożca.

Przysłowia i powiedzenia

Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.

Kiedy na Andrzeja poleje, poprószy, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.

Miękko na Andrzeja, oj! niedobra nadzieja.

Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.


Znane osoby noszące to imię

Święty Andrzej Apostoł - brat Szymona, późniejszego św. Piotra. Był rybakiem, uczniem Jana Chrzciciela i jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Poniósł śmierć męczeńską ok. 65 roku, powieszony za nogi na krzyżu w kształcie litery X. Stąd skośny krzyż nazywa się krzyżem św. Andrzeja. Jest patronem m.in.: Austrii, Bułgarii, Burgundii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji, Sycylii i Szkocji, a także podróżnych, rybaków, rycerzy, rzeźników, małżeństw oraz chorych na różyczkę i czerwonkę. Wzywany jest w wypadku artretyzmu, bólu gardła i konwulsji. W ikonografii przedstawiany jest jako starszy mężczyzna z gęstymi, siwymi włosami i brodą, często w scenie ukrzyżowania. Jako apostoł nosi długi płaszcz, a jako rybak krótką tunikę. 30 listopada, w dniu wspomnienia św. Andrzeja, kończy się rok liturgiczny i zaczyna adwent. W Polsce w wigilię św. Andrzeja od wieków obchodzone są andrzejki - zwyczaj zgadywania przyszłości z lanego na wodę roztopionego wosku.

Święty Andrzej Bobola (1591-1657) - jezuita, męczennik, kaznodzieja. Był misjonarzem ludowym i duszpasterzem na ziemiach wschodniej Rzeczypospolitej. Został zamordowany przez Kozaków Bohdana Chmielnickiego w Janowie Poleskim koło Pińska. W 1702 r. w podziemiach kościoła w Pińsku odkryto dobrze zachowane ciało Boboli, co spowodowało spotęgowanie jego kultu. Święty Andrzej Bobola jest współpatronem Polski i Warszawy, a także diecezji białostockiej, warmińskiej, drohiczyńskiej, łomżyńskiej, pińskiej, płockiej oraz kolejarzy. W ikonografii przedstawiany jest w stroju jezuity, często jako wędrowiec lub w scenach męczeństwa. W Polsce wspominany jest 16 maja (dawniej 21 II), w całym Kościele i zakonie jezuitów - 21 V.

Inne formy tego imienia

ang. Andrew, franc. André, hiszp. Andres

6 I; 19 I; 26 I; 2 II; 4 II; 12 IV; 27 IV; 13 V; 15 V; 16 V; 17 V; 25 V; 29 V; 30 V; 3 VI; 4 VII; 12 VII; 13 VII; 16 VII; 17 VII; 21 VII; 19 VIII; 29 VIII; 20 IX; 23 IX; 20 X; 1 XI; 10 XI; 24 XI; 30 XI; 10 XII

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Agora SA