1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Poród - najnowsze artykuły

 • Wielkość miednicy

  Pierwsze dziecko urodziłam 8 lat temu. Mam 160 cm wzrostu, dziecko ważyło 3,5 kg i miało 56 cm. Zmierzono mi miednicę na sali porodowej i podobno wszystko było prawidłowo. Jednak nie mogłam urodzić córki mimo skurczów partych - w końcu wypchnięto mi ją z brzucha. Lekarze powiedzieli, że to duże dziecko, jak na mnie i mój wąski kanał rodny. Teraz jestem w drugiej ciąży, za tydzień mam termin porodu. Tydzień temu według pomiarów USG dziecko ważyło prawie 4 kg. Czy jest szansa, że ten poród przebiegnie lepiej?

  Emilia
 • Oksytocyna w III fazie porodu

  W szpitalu, w którym zamierzam rodzić, rutynowo podaje się dożylnie oksytocynę w III fazie porodu. Czy to częsta praktyka? Czy rzeczywiście jest to konieczne? Ile czasu zajmuje urodzenie łożyska w sposób naturalny?

  Irma
 • Ból w krzyżu

  Dużo mam pisze na forach, że nie czuły skurczów, tylko ból w krzyżu. Jak rozpoznać ten ból w krzyżu, który oznacza poród?

  Iwona
 • Odmawianie naturalnego porodu

  Pierwszy mój poród odbył się przez cesarskie cięcie. Czy mogę teraz nie zgodzić się na poród siłami natury? Nawet jeśli nie będzie do niego przeciwwskazań? Po prostu boję się go, za dużo naczytałam się o różnych niebezpieczeństwach.

  Olga
 • Spacer pod koniec porodu

  Mój termin porodu minął wczoraj. Wszystko jest dobrze poza faktem, że małemu nie chce się jakoś wychodzić. Czy chodzenie po schodach to dobry pomysł? Czy śmiało mogę ruszać na spacer? Słyszałam, że ruch sprzyja rozpoczęciu akcji porodowej...

  Alinka
 • Oddawanie moczu w trakcie porodu

  W trakcie pierwszego porodu zrobiłam kupkę, a zaraz po porodzie - o mało nie osiusiałam pielęgniarki. Było to bardzo krępujące. Czy często zdarza się coś takiego?

  Małgośka
 • Dziecko okręcone pępowiną

  Byłam nastawiona na poród siłami natury. Niestety, maluch się nie śpieszył. Przyjęto mnie na oddział patologii ciąży 9 dni po terminie porodu. Po 5 dniach nadal miałam tylko skurcze przepowiadające. Mimo to wysłano mnie na porodówkę. Akcja porodowa postępowała wolno, ale po przebiciu pęcherza płodowego okazało się, że wody są zielone. Skurcze nasilały się, ból stał się nie do zniesienia. Piłka, gaz łagodzący ból, prysznic - nic nie pomagało. W końcu histerycznie odmówiłam dalszej współpracy. Zaczęto mnie przygotowywać do cesarki. Okazało się, że dziecko okręciło się pępowiną. Czy mogłam urodzić naturalnie?

  Julita
 • Bliźnięta-wcześniaki

  Bliźnięta-wcześniaki

  Dotąd w naszym cyklu pisaliśmy o wcześniakach, które pokonały problemy ze zdrowiem. Nie wszystkim jednak się to udaje. O swoich urodzonych przedwcześnie bliźniętach opowiada Monika Gałązka.

  Karolina Oponowicz-Żylik, miesięcznik Dziecko
 • Obniżenie brzucha, a ułożenie dziecka

  Zastanawiam się, kiedy obniża się brzuch przed porodem. U mnie obniżył się pod koniec 34. tygodnia. Lekarka podczas badania powiedziała, że dziecko jest bardzo nisko ułożone. Szyjka jest zamknięta, ale trochę się martwię, że za wcześnie urodzę.

  Irma
 • Wywołanie porodu

  Ze względu na moją nie dającą się unormować cukrzycę ciążową za dwa tygodnie mam się stawić do szpitala na wywołanie porodu. Niby dobrze, bo skończy się dieta, tabletki i insulina i moja obsesja na punkcie tego, czy dziecko się rusza, a jednak się boję, mimo że ciąża będzie donoszona. Najbardziej obawiam się tego, że i tak skończy się cesarką. No i tego, że coś będzie nie tak z dzieckiem lub ze mną. Mam nadzieję, że poród zacznie się samoistnie do tego czasu. Czekam z niecierpliwością, bo do ogólnego zmęczenia doszły jeszcze bóle pachwin, tak że momentami nie daję rady chodzić.

  Magda
 • Strach przed porodem

  Za kilka dni będę rodzić. Rzecz w tym, iż tak się boję porodu, że ten strach mnie paraliżuje. Myślę, że nie wytrzymam bólu, że nie dam rady urodzić naturalnie Przeraża mnie, że "tędy" ma wyjść coś tak dużego Nie mogę spać, śnią mi się koszmary. Co robić?

  Agnieszka
 • Komplikacje połogu

  Jestem tydzień po porodzie. Wczoraj pobolewało mnie podbrzusze w taki kłujący sposób, że trudno mi się było wyprostować. Dziś byłam u lekarza i na USG wyszło, że mam jeszcze zalegającą krew w macicy. Lekarz powiedział, że albo sama wypłynie, albo trzeba będzie łyżeczkować macicę i podać antybiotyk. Bardzo zależy mi na karmieniu piersią i wizja zabiegu mnie przeraża. Czy mogę zrobić cokolwiek, żeby go uniknąć?

  Alicja
 • Prawo do intymności

  Słyszałam, że w szpitalach położniczych często naruszane jest prawo do intymności. Jak sobie z tym radzić?

  Nina
 • Cesarskie cięcie

  Cesarskie cięcie

  Czasem, choć teoretycznie nie ma wskazań do cięcia cesarskiego, kobieta sama domaga się operacji. Warto, by swoją decyzję opierała nie na wyobrażeniach, a na prawdziwych informacjach o tej formie rozwiązania.

  Beata Ceipłowska-Kowalczyk, miesięcznik Dziecko
 • Cesarskie cięcie po ludzku

  Szykuję się na cesarskie cięcie (mam jaskrę). Smutno mi, że nie mam wyboru. Chciałabym, żeby mój poród mimo to był pięknym przeżyciem. Czy to możliwe przy cesarce?

  Olga
 • Czuję lęk

  Jestem w 37. tygodniu ciąży. Jest to moja pierwsza ciąża. Do tej pory starałam się na spokojnie podchodzić do kwestii porodu, jednak teraz, gdy poród jest już blisko, ogarnia mnie wielki strach. Jak psychicznie przygotować się do porodu?

  Natalia
 • Mój pierwszy poród

  Za kilka miesięcy mój drugi poród, więc chciałabym się uporać psychicznie z pierwszym. A było tak. Odeszły wody, skurcze ruszyły od razu silne i częste, po 3 godzinach rozwarcie było pełne. Czułam lekkie napieranie, ale nie jakąś wielką potrzebę parcia. Byłam zmęczona, ale położna kazała mi już przeć. Tymczasem skurcze zaczęły słabnąć. Było już widać główkę, ale nic się nie działo. Wtedy dostałam oksytocynę (musiałam się położyć pod kroplówką). Dziecku zaczęło spadać tętno i lekarz zadecydował o vacuum. Maluch urodził się cały i zdrowy. Czy mogło być tak, że słabnące skurcze to była po prostu fizjologiczna "przerwa" w akcji porodowej, żebym odpoczęła przed parciem?

  Lena
 • Mężczyzna przy porodzie

  Zastanawiam się nad obecnością mojego partnera podczas porodu. Wydaje mi się, że to dla niego trudna decyzja. Czy go na to namawiać? W jaki sposób mężczyzna może się przygotować do obecności przy porodzie?

  Elżbieta
 • Poród naturalny

  Poród naturalny

  W rodzącej kobiecie odzywają się przemożne siły natury. Co zrobić, by w dzisiejszym świecie mogły dojść do głosu? Mówi jedna z najsłynniejszych amerykańskich położnych.

  Z Ina May Gaskin rozmawia Justyna Dąbrowska, miesięcznika Dziecko
 • Mężczyzna na sali porodowej: warto? [HISTORIE OJCÓW]

  Mężczyzna na sali porodowej: warto? [HISTORIE OJCÓW]

  Wielu mężczyzn chciałoby być świadkami narodzin swoich dzieci, ale mają wątpliwości, czy to doświadczenie ich nie przerośnie. Trzech ojców opowiada nam o swoich przeżyciach związanych z obecnością na sali porodowej. Czy poleciliby to innym?

  Karolina Stępniewska
 • Przykrótki T-shirt męża i zszarzała cera? Nic z tego! Kobiety chcą wyglądać ładnie także na porodówce

  Przykrótki T-shirt męża i zszarzała cera? Nic z tego! Kobiety chcą wyglądać ładnie także na porodówce

  ?Jak przyszli pierwsi goście, nie wyglądałam na zmaltretowaną kobietę, która dopiero urodziła. Czułam się z tym fajnie? - opowiada Kasia. Fryzjer, manicure, pedicure, depilacja i odpowiednie ubrania - wiele kobiet uważa, że ta część przygotowań do porodu jest prawie tak samo ważna, jak nauka prawidłowego oddychania. Sprawdzamy, jakim zabiegom kosmetycznym możemy poddać się tuż przed porodem i czy warto to zrobić.

  Karolina Stępniewska
 • Poród lotosowy: tylko nie odcinajcie pępowiny!

  Poród lotosowy: tylko nie odcinajcie pępowiny!

  Dobry pomysł czy kolejna moda z kategorii "natura i duchowość"? Poród lotosowy to poród, w którym nie odcinamy pępowiny, czekamy aż sama odpadnie wraz z łożyskiem. Taka forma rodzenia dzieci ma swoich zwolenników na całym świecie, także w Polsce. Pytamy doulę i ginekologa-położnika o szczegóły i o zasadność pozostawiania łożyska przy dziecku.

  Karolina Stępniewska
 • Rodzą w Polsce, a rachunek na prawie milion funtów trafia do Wielkiej Brytanii. Jak to możliwe?
 • Ból porodowy - jak go złagodzić

  Ból porodowy - jak go złagodzić

  Możliwości złagodzenia bólu porodowego jest wiele. Można zastosować naturalne sposoby, jak masaż czy kąpiel w ciepłej wodzie. Skorzystać z którejś z alternatywnych metod jak podanie gazu rozweselającego czy delikatna stymulacja impulsami elektrycznymi za pomocą urządzenia TENS. Albo poprosić o znieczulenie.

  Tekst Dominika Buczak
 • Starsze dziecko - dobry towarzysz porodu?

  Starsze dziecko - dobry towarzysz porodu?

  Na zachodnich forach internetowych roi się od dyskusji czy starsze dzieci powinny uczestniczyć w narodzinach swojego rodzeństwa. Coraz więcej rodziców rozważa taką możliwość, a niektórzy wcielają pomysł w życie.

  Karolina Stępniewska
 • Kobiety wybierające cesarkę na życzenie - wygodne i wyrodne?

  Kobiety wybierające cesarkę na życzenie - wygodne i wyrodne?

  Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby cesarskim cięciem kończyło się maksymalnie 15% ciąż. Tymczasem statystyki z całego świata, w tym także z Polski, ukazują, że liczba cesarek wzrasta. Średnia dla naszego kraju to 32%. Dlaczego Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie, co na to lekarze i ile kosztuje takie rozwiązanie?

  Karolina Stępniewska
 • 9 prawd o porodzie, których nikt ci nie zdradził

  Piękne duchowe przeżycie, poczucie mocy, szczęścia i spełnienia - tak obiegowo przedstawia się realia towarzyszące porodowi. Jednak rzeczywistość często wygląda inaczej i warto się na to przygotować by nie doznać szoku na sali porodowej.

  Joanna Rokicka
 • Cesarskie cięcie - kontrowersje

  Cesarskie cięcie - kontrowersje

  To temat, który budzi wiele emocji. Na jednym ze spotkań Klubu Mam w Warszawie próbowaliśmy rozmawiać o cesarskim cięciu rzeczowo i bez emocji.

  Magda Rodak
 • Chcę poczekać na poród naturalny

  Chcę poczekać na poród naturalny

  Na Wasze pytania odpowiada Katarzyna Oleś doświadczona położna rodzinna. Pracowała na oddziale położniczym i w sali porodowej. Od 20 lat prowadzi niezależną praktykę i przyjmuje też porody w domach. Jest prezeską stowarzyszenia Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych ?Dobrze Urodzeni?.

  magazyn Dziecko
 • Porodówkę tworzą ludzie

  Porodówkę tworzą ludzie

  Kobieta rodząca po raz pierwszy może się czuć zdezorientowana, widząc wokół siebie tyle osób w fartuchach. Co należy do zadań położnej, ginekologa, neonatologa, pielęgniarki noworodkowej? Nasz przewodnik pomoże się zorientować, kto jest kim na porodówce. Konsultacja: dr Bożena Galińska-Kin, pediatra, neonatolog i Elżbieta Gryczka, położna.

  Karolina Oponowicz-Żylik, magazyn Dziecko
 • Poród w domu - prawdy i mity

  Poród w domu - prawdy i mity

  W Holandii w domach przychodzi na świat 30 procent dzieci. W Polsce to nadal rzadkość. Dlaczego? O prawdach i mitach wokół porodu w domu opowiadają położne.

  Dominika Buczak magazyn Dziecko
 • Plan porodu

  Plan porodu

  Od czasu wprowadzenia w życie nowego standardu opieki okołoporodowej, kobieta może zadbać o to, by rodzić, tak jak sobie wymarzyła. O planie porodu z położną Barbarą Pilucik rozmawia Dominika Buczak.

  Dominika Buczak
 • Wasze powitanie

  Wasze powitanie

  Twoje pierwsze spotkanie z dzieckiem po porodzie to ukoronowanie długiego czasu oczekiwania i przygotowywania się na jego przyjęcie. To chwila, którą pamięta się całe życie. Obejrzyjcie wzruszający reportaż z tych pierwszych chwil uwiecznionych w obiektywie Anny Bedyńskiej.

  Przygotowała JOLA ŁASIEWICKA-KRÓLAK
 • Już przy mnie jesteś

  Już przy mnie jesteś

  W majowym numerze opublikowaliśmy artykuł o akcji ?Pozwólcie nam się przywitać?. Wywołał on prawdziwą lawinę listów. Oto cztery opowieści o tym, jak wyglądały wasze spotkania z nowo narodzonym dzieckiem.

  Opracowała MAGDA RODAK
 • Pierwsze chwile po porodzie - pozwólcie im się przywitać
 • Znieczulenie do porodu

  Znieczulenie do porodu

  Zbliża się poród. Czeka cię trud i wysiłek. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazana na niekończące się cierpienie.

  Tekst AGNIESZKA KURCZUK-POWOLNY, ginekolog-położnik
 • Pierwszy kontakt po porodzie. Manifest akcji "Rodzić po Ludzku"
 • Nacięcie to przegięcie

  Nacięcie to przegięcie

  W Polsce, niestety, nadal często nacina się krocze, przez co wiele kobiet niepotrzebnie cierpi. Możesz sama zrobić dużo, żeby uniknąć tego zabiegu.

  Tekst KATARZYNA OLEŚ, położna
 • Rodzić we dwoje

  Rodzić we dwoje

  Po co zapraszać mężczyznę na porodówkę? Po to, by wspierał, stał na straży i... docenił.

  Tekst EWA PĄGOWSKA
 • Poród w domu: czy warto?

  Poród w domu: czy warto?

  Kobiety, które postanowiły rodzić w domu, zazwyczaj bardzo sobie tę decyzję chwalą. Mimo to wciąż jest ich bardzo mało, bo większość kobiet nadal czuje się bezpieczniej rodząc w szpitalu. Te, które mają dopiero podjąć decyzję: rodzić w domu czy nie, powinny przede wszystkim spokojnie i samodzielnie rozważyć wszystkie za i przeciw.

  Katarzyna Michalczak