Poród - najnowsze artykuły

  • Kontrowersje: cesarka na życzenie

    Kontrowersje: cesarka na życzenie

    W Polsce teoretycznie nie wykonuje się cesarskiego cięcia na życzenie. W praktyce są sposoby, by cesarkę sobie "załatwić". Czy tak rzeczywiście jest bezpieczniej lub też lepiej urodzić dziecko?

    Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
  • Poród ze wspomaganiem

    Poród ze wspomaganiem

    Aby poród naturalny zakończył się sukcesem, nie zawsze wystarczą troskliwe ręce położnej - czasami trzeba zrobić coś więcej, by pomóc dziecku przyjść na świat. Zdarza się, że do akcji musi wkroczyć lekarz.

    Lek. Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalistka ginekologii i położnictwa
  • Poród jest piękny? Tak! Te zdjęcia powstały w samym momencie narodzin
  • Rok z życia ojca. Nagrodzony pamiętnik czytelnika
  • Idealny czas na ciążę

    Idealny czas na ciążę

    My, kobiety, zwykle chcemy mieć dzieci. To naturalny instynkt przedłużenia gatunku, jeden z najsilniejszych w przyrodzie. Chcemy jednak mieć je wtedy, gdy będzie na to najlepszy czas. I mamy do tego pełne prawo. Mamy również możliwości, żeby zaplanować swoje życie w tym aspekcie.

    Lek. Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalistka ginekologii i położnictwa
  • Niespodziewana miłość. Pamiętnik nagrodzony w konkursie
  • Ginekologia estetyczna po porodzie

    Ginekologia estetyczna po porodzie

    Nietrzymanie moczu i dyskomfort przy współżyciu to problemy, które mogą pojawić się po porodzie drogami natury. Można im jednak zaradzić.

    Ewa Raczyńska, konsultacja: profesor dr hab. n. med. Artur Jakimiuk i doktor Jacek Skórczewski*
  • Domowe sposoby na wywołanie porodu: ciasto, ananas, seks. To działa?
  • Zachcianka na tonik

    Czy zawarta w toniku chinina nie szkodzi przyszłej mamie? Jestem w 12. tygodniu ciąży i to moja megazachcianka. Tymczasem czytałam, że chinina może spowodować skurcze. Czy rzeczywiście tak jest?

    MARTYNA
  • Wywołanie porodu

    Czy prowokacja porodu jest skuteczniejsza bliżej terminu porodu? Poprzedni poród wywoływano 4 dni przed terminem i w miarę szybko urodziłam. Teraz stoję przed perspektywą wywoływania 1,5 tygodnia przed terminem (ze względu na małą ilość wód płodowych). Czy wywoływanie może być mniej efektywne?

    EWA
  • Silne skurcze przepowiadające

    Jestem w 39. tygodniu ciąży i od kilku dni mam silne skurcze przepowiadające. Brzuch jest wtedy twardy jak skała. Badanie KTG nie wykazało, że poród się zbliża. Czy jeśli takie skurcze się powtórzą, powinnam jechać do szpitala?

    MAJA
  • Krwawienie w połogu

    Jestem 10 dni po porodzie. Od 3 dni mam dziwne krwawienie. Przez cały czas jest tylko drobne plamienie, a raz w ciągu dnia zalewa całą podpaskę ciemną, gęstą, jakby śluzowatą krwią. Najczęściej zdarza się to po spacerze i dłuższym karmieniu piersią. Nie mam gorączki, nie boli mnie brzuch, odchody nie mają nieprzyjemnego zapachu. Czy takie nieregularne krwawienie jest niepokojące?

    AGA
  • Brak lewatywy a zakażenie noworodka

    Przed porodem nie zrobiono mi lewatywy i skończyło się to tak, jak można było przewidzieć. Nie było to miłe... Moje pytanie dotyczy jednak zakażenia dziecka bakterią e-coli. 16 dni po narodzinach synek zachorował bowiem na zapalenie układu moczowego. Czy brak lewatywy i tego konsekwencje oraz moda na nie kąpanie dzieci w pierwszej dobie życia mogły się do tego przyczynić? Dlaczego w takich sytuacjach nie kąpie się dziecka?

    ANNA
  • Jak zmniejszyć ból porodowy?

    Jak zmniejszyć ból porodowy?

    Chyba nie ma kobiety w ciąży, która nie obawiałaby się bólu w czasie porodu. Na szczęście jest wiele sposobów, by go zmniejszyć.

    Tekst Katarzyna Oleś, położna, miesięcznik Dziecko
  • Poród na wesoło [WASZE HISTORIE]

    Poród na wesoło [WASZE HISTORIE]

    Poród to wzniosłe wydarzenie w życiu każdego rodzica. Często jest też przeżyciem bardzo stresującym. Historie użytkowników forum "Ciąża i poród", opisane w wątku "Poród na wesoło" udowadniają jednak, że potrafi być także źródłem sytuacji zabawnych.
    Oto kilka z nich!

    Paulina Zduniak
  • Położna, czyli wsparcie dla kobiety

    Położna, czyli wsparcie dla kobiety

    O roli położnych na przestrzeni wieków i ich pracy dziś z dr Antoniną Doroszewską, socjolożką medycyny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rozmawia Karolina Oponowicz-Żylik.

    Karolina Oponowicz-Żylik, miesięcznik Dziecko
  • Drugi poród szybszy?

    Pierwsze dziecko urodziłam 2 lata temu. Poród był wywoływany i trwał 12?godzin. Wkrótce czeka mnie drugi poród. Słyszałam, że zazwyczaj jest on szybszy i łatwiejszy niż pierwszy. Czy to prawda? Czy gdy dostanę skurczy lub odejdą mi wody, powinnam biegiem lecieć do szpitala, czy nie muszę się aż tak spieszyć?

    Tamara
  • Pobolewanie brzucha

    Jestem w 20. tygodniu ciąży i czasami czuję pobolewanie w dolnej części brzucha. Czy to normalne? Byłam dzisiaj u lekarza, ale zapomniałam go o to zapytać. Czy gdyby było coś nie tak, to lekarz wyczułby to podczas zwykłego badania wewnętrznego (nie miałam robionego USG)?

    Karolina
  • Cukrzyca i porodowy post

    Mam cukrzycę ciążową i trochę się martwię, jak sobie poradzę, gdy w czasie porodu przez kilka godzin nie będę mogła nic jeść (w moim szpitalu rodząca może tylko pić niegazowaną wodę). Ostatnio po wczesnej kolacji i nocnym poście poziom cukru spadł mi do 50. Boję się, że jak tak będzie w czasie porodu, wpadnę w hipoglikemię i odpłynę.

    Asia
  • Bliskość z dzieckiem po porodzie

    Zaraz po porodzie położono mi córeczkę na brzuchu. To było niesamowite uczucie nareszcie przytulić swoje dziecko... Niestety, nie mogłam tak naprawdę nacieszyć się bliskością małej, bo po kilku minutach zabrano ją na badanie, ważenie i mierzenie. Chciałabym zapytać, czy to wszystko nie mogło poczekać? Dodam, że poród odbył się bez powikłań, a córeczka urodziła się zdrowa.

    Marzena
  • Kontakt z dzieckiem po cesarce

    Czy możliwe jest zapewnienie mamie po planowym cesarskim cięciu kontaktu z dzieckiem skóra do skóry, jeśli życiu i zdrowiu matki ani dziecka nic nie zagraża? Przy pierwszym porodzie miałam cesarskie cięcie. Córkę od razu zabrano do mierzenia i ważenia. Pokazano mi ją tylko przez chwilę, z daleka. Przytulić ją mogłam dopiero półtorej godziny później. Chciałabym, żeby tym razem było inaczej.

    Anita
  • Rodzenie za parawanem?

    Zwiedzałam porodówkę w szpitalu, w którym będę rodzić, i doznałam szoku. Są tam dwie pojedyncze, świetnie wyposażone sale, ale są też "boksy" rozdzielone tylko parawanami, w których poza łóżkiem nie ma na nic miejsca. Położna twierdziła, że te boksy są awaryjne, że sytuacje, gdy jednocześnie rodzi więcej pań, zdarzają się rzadko. Ja jednak mam obawy. Czy nie ma jakichś standardów określających, jak duża powinna być przestrzeń, w której kobieta rodzi?

    Grażyna
  • Podróż w ciąży

    Jestem w 32. tygodniu ciąży, chcielibyśmy z mężem pojechać na krótki urlop. Podróż będzie trwać około 2 godzin. Koleżanka powiedziała mi, że w tak zaawansowanej ciąży nie powinnam wybierać się w drogę, bo może to zaszkodzić i mnie, i dziecku. Czy to prawda?

    Kinga
  • Nisko położone łożysko

    W 19. tygodniu ciąży podczas USG lekarz stwierdził u mnie łożysko brzeżnie przodujące, ale powiedział, że na tym etapie to normalne i nie oznacza, że konieczne będzie cesarskie cięcie. W 29. tygodniu, na kolejnym USG, usłyszałam, że łożysko jest nisko, ale tylko "nitką" dotyka ujścia. Lekarka prowadząca ciążę uznała, że gdyby dziecko wstawiło się główką na dół i przyblokowało łożysko, można by się pokusić o poród siłami natury. Czy to jednak bezpieczne? Zależy mi na porodzie naturalnym, ale nie chcę ryzykować.

    Mariola
  • Krwawienie połogowe

    Jak długo mogą utrzymywać się odchody połogowe ze świeżą czerwoną krwią? Bo u mnie leci już 12. dobę i wciąż pojawia się krew, trochę ciemniejsza, ale "żywa". Parę dni temu krwawienie było już minimalne, a teraz znów się zwiększyło. Czy przyczyną mógł być wysiłek fizyczny (zdarzyło mi się trochę dźwigać i biegać)? Dodam, że to był mój czwarty poród, karmię dziecko piersią.

    Julia
  • Ciąża tuż po porodzie

    Chciałabym się dowiedzieć, jakie konsekwencje może mieć zajście w ciążę dwa miesiące po porodzie.

    Marlena
  • Skurcze w pachwinach

    Jestem w 40. tygodniu ciąży. Od pewnego czasu mam skurcze w pachwinach. Zwykle zdarza się to w nocy lub gdy stoję, nasilają się też w toalecie. Boję się, że będą mi dokuczać podczas porodu. W pierwszej ciąży tego nie doświadczyłam. Jak można sobie z tym poradzić?

    Sonia
  • Opieka położnej w ciąży

    Jestem w 27. tygodniu drugiej ciąży i dopiero teraz natknęłam się na artykuł o opiece położnej nad ciężarną. Chodzę do lekarza prywatnie, ale z chęcią skorzystałabym z opieki położnej, do której mogłabym zadzwonić w razie pytań. Czy mimo że moją ciążę prowadzi prywatny lekarz, mogę skorzystać z porady położnej w ramach NFZ? Jak wygląda taka opieka?

    Anna
  • Jak ćwiczyć z dzieckiem

    Jak ćwiczyć z dzieckiem

    Ćwiczyć najlepiej w grupie - wtedy mamy większą motywację. Świeżo upieczonym mamom proponujemy trening w pigułce w minigrupie. Mama i dziecko.

    Tekst Małgorzata Welman, miesięcznik Dziecko
  • Połóg

    Jestem 10 dni po porodzie. Od dwóch dni krwawienie znów jest większe, przypomina miesiączkę. Niepokoi mnie też uczucie ciężkości w kroczu.

    MARIA
  • Poród bliźniąt

    Spodziewam się bliźniąt. Lekarz prowadzący ciążę mówi, że rodzaj porodu zależy od ułożenia dzieci. Na razie mają jeszcze dużo miejsca (termin porodu mam za trzy i pół miesiąca) i cały czas zmieniają pozycje. Kiedy ułożenie dzieci będzie ostateczne? Jakie mam szanse na poród naturalny? Starszą córkę urodziłam siłami natury, bez nacinania i znieczulenia, poród wspominam na tyle dobrze, że nie mam oporów przed kolejnym, ale obawiam się możliwych komplikacji i konieczności szybkiego cięcia cesarskiego.

    KAROLINA
  • Ile razy KTG?

    Czy są jakieś przepisy, które regulują monitorowanie tętna dziecka w czasie porodu?

    AGNIESZKA
  • Spanie na plecach

    Jestem w 8. miesiącu ciąży. Staram się spać na lewym boku, ale gdy nie mogę zasnąć, obracam się na drugi bok. Czasem podczas snu przekręcam się też na plecy. Ostatnio przeczytałam jednak, że to grozi niedotlenieniem płodu. Czy to prawda?

    SYLWIA
  • Ból krocza przed porodem

    Jestem w 40. tygodniu ciąży, a więc powinnam już rodzić. Na razie jednak nic się nie dzieje. Tylko od kilku dni czuję ból krocza, szczególnie przy dotyku, badaniu. Boję się, co będzie przy porodzie.

    MEDELLIN.777
  • Brak skurczów partych

    Rodziłam już dwa razy, do pełnego rozwarcia dochodziło szybko, pęcherz płodowy był przebijany w trakcie porodu i dopiero wtedy zaczynały się silne bóle. Dla mnie jednak najtrudniejszy był moment, kiedy trzeba było wyprzeć dziecko. Nie czułam bowiem skurczów partych. To położna mówiła mi, kiedy przeć, a kiedy nie. Zastanawiam się, czy położna przyspieszała poród, nie czekając na moje skurcze parte, czy też niektóre kobiety ich nie czują.

    PAULLLA6
  • Pielęgnacja po porodzie

    Kompletuję wyposażenie torby do szpitala i zastanawiam się, co spakować do pielęgnacji krocza. Co przyspieszy jego gojenie?

    MOM6
  • Ruchy dziecka

    Czy to normalne, że odczuwam ruchy dziecka bardzo nisko. Jakby maluch kopał mnie po kroczu (czasem mam wrażenie, że zaraz wypadnie). To dopiero 30. tydzień ciąży, a ruchy są bardzo mocne - czasem aż bolesne.

    GDYNKAA
Copyright © Agora SA