Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Zuzanna

ang. Susan, Suzanna, Susanne, Sue, Susannah, franc. Suzanne, hiszp. Susana
Imię pochodzenia hebrajskiego, utworzone od słowa szoszannah, czyli lilia. W Polsce występuje od XIII w., w XXI w. jest jednym z najczęściej nadawanych imion. Dziś imię Zuzanna nosi 86 035 Polek (w 2001 r. - 49183).

Według astrologów Zuzanny mają wrodzone poczucie piękna i harmonii. Zawsze są wierne sobie i swoim zasadom. Bliższe im są sprawy duchowe niż mozolna walka o byt. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Ryb.

Znane osoby noszące to imię

Zuzanna - postać ze Starego Testamentu, patronka dzwonów. Według Księgi Daniela Zuzanna była piękną i bogobojną żoną bogatego rządcy Joakima z Bailonu. Odrzuciła zaloty dwóch starców, którzy podglądali ją w kąpieli, a ci z zemsty oskarżyli ją o cudzołóstwo. Niewinna Zuzanna poniosłaby śmierć przez ukamienowanie, gdyby nie młody prorok Daniel. Oburzony nieprawością starców kazał przesłuchać ich oddzielnie. Ponieważ starcy złożyli sprzeczne zeznania, dowiódł im kłamstwa. Starców skazano na śmierć, a Zuzanna odzyskała wolność i cześć. Jej wspomnienie obchodzi się 19 grudnia.

Susan Sarandon - amerykańska aktorka filmowa. Popularność przyniosła jej rola w "The Rocky Horror Picture Show"(1975). Była nominowana do Oscara za role w: "Atlantic City" (1980),"Thelmie & Louise" (1991), "Oleju Lorenza" (1992) i "Kliencie" (1994). Statuetkę dla najlepszej aktorki przyniosła jej rola w dramacie "Przed egzekucją" (1995).
Sarandon prowadzi także działalność polityczną i społeczną. Od 1999 r. jest ambasadorem dobrej woli UNICEF. Publicznie występowała przeciwko akcji "Pustynna burza", wspiera chorych na AIDS, a także akcje gejów i lesbijek. W 2006 r., obok Sophii Loren i Isabel Allende, była jedną z ośmiu kobiet, które niosły flagę olimpijską podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Turynie.
Używa nazwiska swojego pierwszego męża, z którym rozwiodła się w 1979r. Od 1988 r. jej partnerem jest aktor Tim Robbins, mają dwóch synów - Jacka Henry'ego Robbinsa (1989) i Milesa Robbinsa (1992). Ma też córkę - aktorkę Evę Amurri (1985) z reżyserem Franco Amurrim.

18 II; 24 V; 11 VIII; 20 IX
Copyright © Agora SA