Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Urszula

ang. Ursula, Orsola, Ursola, Ursuline, franc. Ursule, hiszp. Ursula
Imię Urszula jest pochodzenia łacińskiego. Zostało utworzone od łacińskiego ursula, będącego zdrobnieniem słowa ursa, czyli niedźwiedzica. Można je zatem tłumaczyć jako młoda niedźwiedzica, niedźwiedziczka lub miła i zabawna jak młoda niedźwiedzica. W Polsce imię to było nadawane już w XIV w. Dziś imię Urszula nosi 192 847 Polek (w 2001 r. - 216 534).

Według astrologów Urszule są bardzo samodzielne, muszą mieć poczucie, że w tym, co robią, nikt nie może ich zastąpić. Są ambitne, odpowiedzialne, lubią podejmować się trudnych zadań. Długo pozostają młode i do śmierci żyją na wysokich obrotach.
Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Barana lub Koziorożca.

Urszula, Kordula do pieca przytula.
Od śnieżniej Urszuli oczekuj koszuli.
Po Świętej Urszuli chłop się kożuchem otuli.


Znane osoby noszące to imię

Święta Urszula
- patronka Kolonii, urszulanek, młodzieży, nauczycielek, uniwersytetów w Paryżu i Coimbrze, sprzedawców sukna, dobrego zamążpójścia, spokojnej śmierci, chorujących dzieci.
Według legendy była księżniczką angielską, która wraz z 11 tys. dziewic (liczba ta została zwielokrotniona przez pomyłkę kopisty) została zamordowana przez Hunów w Kolonii, gdy wracała z pielgrzymki do Rzymu. Jej kult rozwinął się w X w. - na całym świecie powstawały wówczas kościoły pod jej wezwaniem. Wspominana jest 21 października.

29 V; 21 X