Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Nina

ang. Nina, franc. Nina, Ninon, hiszp. brak
Pochodzenie imienia Nina nie jest jednoznacznie wyjaśnione. Używane jest jako skrócona forma imienia Janina lub Antonina. Może też pochodzić od imienia Ninos noszonego przez mitycznego założyciela Niniwy i imperium asyryjskiego. Dziś imię Nina nosi 15 799 Polek (w 2001 r. - 15 94).

Znane osoby noszące to imię

Nina Simone
(1933-2003) - amerykańska piosenkarka jazzowa. Rozgłos zdobyła w 1959 r. porywającą interpretacją "I Loves You Porgy" z opery "Porgy and Bess" George'a Gershwina. Wkrótce potem nagrała singiel "My Baby Just Cares For Me", wykorzystywany później w reklamach Chanel No. 5 oraz w filmie Bertolucciego "Ukryte pragnienia". W 1961 r. nagrała swoją wersję tradycyjnej piosenki "House Of The Rising Sun", późniejszy wielki przebój The Animals.
Simone była artystką bardzo wszechstronną, potrafiła podczas jednego koncertu zagrać utwory jazzowe, bluesowe, gospel, a nawet z pogranicza muzyki klasycznej. Sławę przyniósł jej utwór "Sinnerman" wykorzystany w filmie "Afera Thomasa Crowna" (1968, także w remake'u z 1999 r.) oraz w filmach "Komórka" (2004) i "Miami Voice" (2006). W 1971 Simone wyjechała z USA po konfliktach z agentami, firmami nagraniowymi i urzędem skarbowym. Wróciła w 1978 r. i została aresztowana za niepłacenie podatków (przez kilka lat nie płaciła podatków w ramach protestu przeciw wojnie w Wietnamie). Później mieszkała na Karaibach, w Afryce i Europie i regularnie koncertowała w klubie Ronniego Scotta w Londynie.
Jej utwory wciąż wykorzystywane są w filmach, m.in. w "Kryptonimie Nina", "Przed zachodem słońca", "Płytkim grobie" czy "Inland Empire" Davida Lyncha.

14 I; 4 XI; 15 XII