Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Monika

ang. Monica, franc. Monique, hiszp. Monica
Pochodzenie i znaczenie imienia Monika nie zostało jednoznacznie ustalone. Być może pochodzi z języka greckiego od słowa mónos, czyli jedyna, jedna, sama, samotna. Równie jednak prawdopodobne jest, że wywodzi się od nieznanego imienia afrykańskiego bądź fenickiego. W Polsce imię to jest na 15. miejscu najpopularniejszych imion żeńskich. Nosi je 367 069 Polek (w 2001 r. - 383 851).

Według astrologów Moniki zwykle są zgodne, łagodne i przywiązane do tradycji. Cenią sobie spokój i wygodę. Mają większy talent do wydawania pieniędzy niż ich zarabiania. Dobrze czują się w cieniu silniejszych osobowości.
Imię to najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Raka.

Znane osoby noszące to imię

Święta Monika, Monika z Ostii
(ok. 331-387) - matka Świętego Augustyna; uczennica Świętego Ambrożego. Jest patronką matek, wdów i kościelnych stowarzyszeń, służy za wzór wytrwałej modlitwy. Wzywana jest w modlitwach o ratowanie duszy dziecka. Święta Monika wychowała się w rodzinie chrześcijańskiej w Numidii w dzisiejszej Algierii. Wydano ją za mąż za bogatego poganina, który dzięki niej pod koniec życia się nawrócił. Święta Monika przyczyniła się także do nawrócenia i ochrzczenia swego syna Augustyna. Święty Augustyn poświęcił matce wiele miejsca w swoich "Wyznaniach". W ikonografii św. Monika przedstawiana jest w stroju wdowy lub matrony, najczęściej asystująca przy chrzcie św. Augustyna lub żegnająca się z nim.

Monica Bellucci - włoska aktorka i modelka. Przez wielu uważana za współczesny symbol seksu i następczynię wielkich gwiazd włoskiego kina, jak Gina Lollobrigida czy Claudia Cardinale. W 2002 r. zajęła pierwsze miejsce w sondażu na najponętniejszą kobietę świata przeprowadzonym przez serwis askmen.com. Rok później magazyn "Maxim" umieścił ją na trzecim miejscu listy najbardziej pożądanych.

4 V; 27 VIII
Copyright © Agora SA