Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Anna

Pochodzenie i znaczenie imienia

Jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa hanna (łaska). Tłumaczy się je jako pełna łaski, wdzięku. Imię to jest znane w całym chrześcijańskim świecie. W Polsce od lat nosi je najwięcej kobiet - obecnie 1 058 131 Polek ma na imię Anna (w 2001 r. - 1 114 536). W ostatnich latach jego popularność nieco spada - w 1991 r. nadano je 15 825 razy, a w 2001 - 5001. Astrolodzy zwracają uwagę na ciepłe brzmienie tego imienia. Sprawia ono, że Anny są łagodne i opiekuńcze. Przy tym zwykle są praktyczne i zapobiegliwe. Imię to jest szczególnie odpowiednie dla osób spod znaku Raka.

Przysłowia i powiedzenia

Jak w Świętą Annę deszcz pada, to robak orzechy zjada.
Na Świętą Annę mrowiska, szukaj w zimie ogniska.
Od Świętej Anki chłodne wieczory i ranki.
Od Świętej Anki zimne poranki.
Od Świętej Anny nie doczeka południa deszcz poranny.
Szczęśliwy, kto na Świętą Annę upatrzy sobie pannę.


Znane osoby noszące to imię

Święta Anna według apokryfów była matką Marii, matki Jezusa. Powszechnie czci się ją jako świętą już od VI w. Jest patronką m.in. Bretanii, Florencji, Hanoweru, Innsbrucku i Neapolu, a także diecezji opolskiej. Pod jej opiekę oddają się małżeństwa, matki, kobiety rodzące, położnice, wdowy, gospodynie domowe, a także żeglarze, młynarze i górnicy kopalni złota. W Polsce jest popularną patronką kobiet. Święta Anna jest wzywana w modlitwie o deszcz, o poprawę pogody i o znalezienie rzeczy zgubionych. Artyści, zwłaszcza średniowieczni i renesansowi, przedstawiali ją jako Annę Samotrzeć z Marią i Dzieciątkiem. Jej święto przypada 26 lipca.
Anna Dymna - polska aktorka teatralna i filmowa. Od 1970 r. związana ze Starym Teatrem w Krakowie. Zainicjowała Krakowski Salon Poezji uhonorowany w 2003 r. nagrodą Literacką Nike za najciekawszą działalność kulturalną w regionie. Zagrała w kilkudziesięciu filmach, m.in. w "Janosiku", "Nie ma mocnych", serialu "Królowa Bona", "Tylko ten strach". Znana jest także z pracy charytatywnej. Jest założycielką i prezesem Fundacji "Mimo wszystko", członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. W 2006 r. została Kobietą Roku miesięcznika "Twój Styl".
Anna German (1936-1982) - polska piosenkarka i kompozytorka. W Polsce nazywano ją "Białym Aniołem", a we Włoszech "Słowikiem Neapolu". Była laureatką festiwali, m.in. w San Remo, Neapolu, Viareggio, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. Dwukrotnie uznana za najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii amerykańskiej (1966 i 1969). Laureatka Złotej Płyty za "Człowieczy los" (1972). Była uwielbiana także w ówczesnym ZSRR. Na jej cześć Rosjanie nazwali Annagerman planetoidę odkrytą w 1975 r.

Inne formy tego imienia

ang. Ann, Anne, Anna, franc. Anne, hiszp. Ana

9 VI; 13 VI; 16 VI; 17 V II; 26 VII
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.