Pochodzenie i znaczenie imienia
Krzysztof jest imieniem pochodzenia greckiego. Oznacza człowieka noszącego w sobie, wyznającego Chrystusa. W Polsce imię to nadawane było od XIV wieku, dziś jest drugim, po Piotrze, najczęściej używanym imieniem męskim. Nosi je 638 502 Polaków (w 2001 r. - 682 770).
Według astrologów Krzysztofowie są ludźmi dzielnymi, pewnymi siebie, zaradnymi. Często pociągają ich przygody i ryzyko. Są indywidualistami, ale łatwo zdobywają sympatię i przyjaźń. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Wodnika.
Przysłowia i powiedzenia
Im na Krzysztofa większe pogody, tym zimą sroższe nastaną lody.
Znane osoby noszące to imię
Święty Krzysztof - męczennik, jeden z najbardziej popularnych świętych, zaliczany do świętych wspomożycieli, którzy pomagają w potrzebach duszy i ciała. Według tradycji wschodniej był dzikim człowiekiem, który szukał najpotężniejszej na świecie istoty, by jej służyć. Najpierw oddał się na służbę królowi, potem szatanowi, wreszcie, ochrzczony przez pustelnika, pomagał podróżnym w przeprawie przez rzekę. Pewnego dnia, przenosząc dziecko, poczuł, że dźwiga ciężar całego świata. Dzieckiem tym okazał się Jezus. Święty Krzysztof jest patronem m.in. podróżnych, kierowców, marynarzy, a także dzieci, górników, stolarzy, poszukiwaczy skarbów. Jest wzywany w czasie burzy, zarazy, klęski żywiołowej, nagłej śmierci, w wypadku choroby oczu, bólu zębów i ran. W ikonografii przedstawiany jest zwykle jako olbrzym, który przenosi przez rzekę małego Jezusa.
Jego wspomnienie obchodzone jest 25 lipca, natomiast w Kościele prawosławnym - 9 maja, w ormiańskim - 14 lipca, w jakobickim - 7 kwietnia.
Krzysztof Kieślowski (1941-1996) - reżyser i scenarzysta filmowy. Dopiero za trzecim razem dostał się na Wydział Reżyserii w PWSTiF w Łodzi. Przez rok pracował jako garderobiany m.in. Tadeusza Łomnickiego, Edwarda Dziewońskiego, Aleksandra Bardiniego, Zbigniewa Zapasiewicza w warszawskim Teatrze Współczesnym. Po studiach przez wiele lat kręcił filmy dokumentalne. Jego pierwszy pełnometrażowy film fabularny "Personel" (1975) zdobył Grand Prix na festiwalu w Mannheim. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Kręcił dramaty społeczno-obyczajowe, filmy psychologiczno-społeczne. Do najważniejszych jego dokonań należą: "Amator" (1979), tryptyk "Trzy kolory", cykl "Dekalog". Był laureatem wielu nagród, dostał dwie nominacje do Oscara dla najlepszego reżysera i scenarzysty za "Trzy kolory: Czerwony" (1994). Wykładał reżyserię i scenopisarstwo na uczelniach w Katowicach, Berlinie Zachodnim, Helsinkach oraz w Szwajcarii i Łodzi. W 1990 r. został honorowym członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego, a w 1995 r. - Akademii Filmowej w USA.
Inne formy tego imienia
ang. Christopher, franc. Christophe, hiszp. Cristobal, Cristoval