Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Jakub

Pochodzenie i znaczenie tego imienia

Jakub jest imieniem pochodzenia hebrajskiego i oznacza tego, którego chroni i wspiera bóg Jahwe. W Polsce znane jest od początku XIII w. Od 2000 r. jest najczęściej nadawanym imieniem w naszym kraju. Nosi je 260 607 Polaków (w 2001 r. - 89 547). Astrolodzy przypisują Jakubom osobisty urok, odwagę i zdolności przywódcze. Są oni ciekawi świata, dowcipni i towarzyscy. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Bliźniąt.

Przysłowia i powiedzenia

Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie.

Na Świętego Jakuba ostatnia już siewów próba.

Jaki Jakub do południa, taka zima też do grudnia.

Deszcz na Świętego Jakuba, na pszeniczkę pewna zguba.


Znane osoby noszące to imię

Święty Jakub Starszy zwany Większym (zm. 44 r. n.e.) - jeden z dwunastu apostołów Jezusa, brat Świętego Jana Ewangelisty zwanego też Janem Apostołem. Ponieważ wśród apostołów było dwóch Jakubów, dla odróżnienia nazywani są Większy i Mniejszy albo Starszy i Młodszy, przy czym przydomek Starszy oznacza, że wcześniej przystąpił do grona apostołów. Jakub był starszym bratem Świętego Jana Apostoła. Obaj byli rybakami i mieszkali nad Jeziorem Galilejskim. Jezus nazwał ich Synami Gromu. Wraz ze Świętym Piotrem byli wyróżnionymi uczniami Jezusa, m.in. jako świadkowie Przemienienia czy modlitwy Jezusa w Ogrójcu. Święty Jakub został ścięty na rozkaz króla Judei Heroda Agryppy I. Święty Jakub Starszy jest patronem Hiszpanii i Portugalii, a także m.in. wojowników, aptekarzy, farmaceutów, pielgrzymów. Wzywany jest w modlitwach o pogodę i w przypadku reumatyzmu. Jest też opiekunem jabłek i ziemiopłodów. W Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji, gdzie przechowywane są jego relikwie, w wigilię św. Jakuba odbywa się wielki festyn z pokazem sztucznych ogni, a w dzień św. Jakuba ulicami miasta przechodzi pochód roztańczonych lalek. W ikonografii przedstawiany jest jako apostoł, dojrzały mężczyzna z brodą w długiej tunice, a także jako pielgrzym z kijem i torbą u boku oraz muszlą, która w średniowieczu była talizmanem pielgrzymów. Hiszpanie przedstawiali go także jako rycerza, pogromcę Maurów, w zbroi, na koniu, z lancą lub sztandarem w dłoni. Jego święto obchodzone jest 25 lipca.

7 II; 9 II; 22 II; 3 III; 14 III; 3 IV; 17 IV; 27 IV; 29 IV; 30 IV; 1 V; 6 V; 11 V; 1 VI; 5 VI; 8 VI; 5 VII; 13 VII; 14 VII; 25 VII; 6 VIII; 23 VIII; 2 IX; 9 IX; 9 X; 21 X; 1 XI; 19 XI; 28 XI; 28 I; 5 II
Copyright © Agora SA