Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Damian

Pochodzenie i znaczenie imienia

ang. Damian, Damon, franc. Damien, hiszp. Damian
Pochodzenie tego imienia nie zostało jednoznacznie ustalone. Może wywodzić się od greckiego słowa démios, czyli lekarz publiczny, lub od damao - poskramiać, ujarzmiać - bądź też od greckiej bogini Damii. W Polsce imię to jest znane od XIII w. Stało się popularne dopiero w latach 70. XX w. Dziś imię to nosi 166 547 Polaków (w 2001 r. - 159 394).
Według astrologów Damianowie obdarzeni są zmysłem harmonii i dużą wrażliwością. Prezentują zwykle wyważone poglądy, nie lubią skrajności. Imię to najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Wagi.

Znane osoby noszące to imię

Święci Kosma i Damian (zm. ok. 283) - bracia bliźniacy, męczennicy, lekarze. Są patronami Florencji oraz chorych, lekarzy, aptekarzy, farmaceutów, chirurgów, dentystów, fizyków, cyrulików, fryzjerów, mamek, cukierników i wydziałów lekarskich. Wzywani są w wypadku epidemii, choroby wrzodowej, a także do chorych koni. Według legendy bracia pracowali w Syrii jako wędrowni lekarze niepobierający wynagrodzenia w imię pozyskiwania wyznawców wiary chrześcijańskiej. Przypisywano im wiele niewiarygodnych cudów. Ponieśli męczeńską śmierć podczas prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana.
W ikonografii przedstawiani są jako młodzieńcy w dostojnych szatach, zwykle z instrumentami medycznymi. Ich wspomnienie obchodzone jest 26 września, a w Kościele wschodnim - 1 lipca, 17 października i 1 listopada.

12 II; 23 II; 14 VII; 26 IX; 27 IX; 14 XI
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.