Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Błażej

Pochodzenie i znaczenie imienia

ang. Blase, Blaise, Blaze, Blayze, franc. Blaise, Blaize, hiszp. Blas, Blasco
Błażej jest imieniem pochodzenia łacińskiego. Oznaczało osobę sepleniącą lub jąkającą się. W Polsce imię to jest znane jest od XIII w. Obecnie nosi je 20 801 Polaków (w 2001 r. - 18 080).
Według astrologów Błażejowie nie dążą do kariery, lubią życie z dala od zgiełku. Szanują tradycję, cenią sobie życie rodzinne. Imię to najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Raka.

Przysłowia i powiedzenia

Jak śnieg w Świętego Błażeja, pogodna będzie Wielka Niedziela.
Deszcz na Świętego Błażeja, słaba wiosny nadzieja.
Święty Błażej po świecach łazi.
Święty Błażej gardła zagrzej.


Znane osoby noszące to imię

Święty Błażej - biskup, męczennik. Żył prawdopodobnie na przełomie III i IV w. Pochodził z Cezarei Kapadockiej i był biskupem Sebasty. Zginął za czasów cesarza Dioklecjana. Według legendy cudownie uleczył chłopca, któremu gardło przebiła ość. Na pamiątkę tego wydarzenia w dniu jego święta udzielano w kościołach błogosławieństwa z poświęceniem świec, nazywanych błażejkami, chleba, wina i owoców, które potem podawano chorym na gardło. Święty Błażej jest patronem m.in. Dubrownika, Neapolu i Brunszwiku, a także pogody, lekarzy, handlarzy wełną, szewców, krawców, kamieniarzy, rzeźbiarzy, murarzy, muzykantów, mówców, śpiewaków. Przyzywany jest podczas chorób gardła, kaszlu, krwotoków, wrzodów, kolek, bólu zębów. Jest także jednym ze świętych od pogody i opiekunem zwierząt domowych.
W ikonografii przedstawiany jest jako biskup, często w scenach męczeństwa lub gdy uzdrawia chłopca. Jego święto obchodzone jest 3 lutego.

3 II; 29 XI
Copyright © Agora SA