Plecak idealny. Jaki jest według dziecka, a jaki według rodzica (i czy jest złoty środek)

Wybór plecaka nie jest łatwym zadaniem. Uczniowie stawiają na wzory i kolory, ich rodzice mają praktyczne podejście - skupiają się na funkcjonalności i bezpieczeństwie. Czy można to połączyć?

Plecak okiem dziecka

Dla ucznia ważne jest to, jak plecak wygląda. Pierwsze, na co zwracają uwagę, to jego wzór i kolor. Podobają im się rzeczy z ulubionymi bohaterami, z postaciami, które aktualnie są popularne.

Przyciągają ich także różne ciekawe rozwiązania, jak rączki i kółka, które umożliwiają ciągnięcie plecaka jak walizki czy panele LED, które świecą na wiele kolorów. Gdy zostanie zaakceptowany wizualnie, dopiero później analizowane są pozostałe funkcjonalności – czy ma odpowiednią liczbę przegródek, czy są jakieś dodatkowe „skrytki”, czy jest wygodny.

Plecak okiem rodzica

Według rodziców, plecak ma być przede wszystkim praktyczny. Musi mieć odpowiednią pojemność, pasować wielkością do dziecka. Dorośli zwracają uwagę na wagę plecaka, na jego budowę – jak jest wyprofilowany, jak wygląda regulacja długości szelek. Wiedzą, że plecak ma wpływ na zdrowie dziecka, że tylko ten dobrze dobrany wymusi prawidłową postawę.

Rodzice chcą zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo, dlatego plecak musi być też wyposażony w elementy, dzięki którym uczeń będzie lepiej widoczny na drodze – im lepsze parametry tych zabezpieczeń, tym lepiej. Sam wygląd jest na samym końcu. Dorośli zdają sobie sprawę, że upodobania bardzo szybko się zmieniają, a to, co dziś się podoba, za kilka dni może być wielkim „obciachem”.

O czym pamiętać, wybierając plecak?

Dziecko rośnie, a plecak - nawet, jeśli byśmy tego bardzo chcieli - nie urośnie razem z nim. Dlatego wybierzmy model, który dopasowany jest do postury ucznia, nie może on być zbyt mały ani zbyt duży. Plecak powinien wspierać prawidłowy rozwój dziecka, mieć usztywnione plecy być dobrze wyprofilowany, posiadać szelki, które można wyregulować zgodnie z potrzebami. Szerokie szelki sprawią, że ciężar rozłoży się równomiernie na barkach, a gdy będą cienkie, uczeń odczuje ciężar plecaka na ramionach, szelki będą się w nie wbijać. „Uszy” muszą być na tyle długie, aby można było swobodnie zakładać i zdejmować plecak, ale też na tyle dopasowane, aby dobrze przylegał. 

Dziecku nie może być niewygodnie, nie może czuć dyskomfortu, gdy ma na plecach plecak.

fot.fot. materiały partnera

Nie zapominajmy o wadze i rozmiarze. Pamiętajmy, że dziecko będzie nosiło w plecaku mnóstwo rzeczy, sam w sobie nie powinien być on zbyt ciężki. Optymalnie, aby nie ważył więcej niż dwa kilogramy. Plecak wraz zawartością nie może ważyć więcej niż 10-15 proc. masy ciała dziecka. Wśród plecaków CoolPack znajdziesz wyjątkowo lekkie modele Prime, które ważą 0,62 kg.

A co z rozmiarem? Górna krawędź plecaka nie powinna sięgać wyżej niż szyja, a dolna - do górnej krawędzi pośladków. Wszystko to - waga, rozmiar i konstrukcja plecaka - pozwala na zachowanie prawidłowej postawy.

Ważne jest także, aby plecak był pojemny, miał osobne kieszenie, w których będzie można uporządkować rzeczy. Im strasze dziecko, tym więcej przegródek potrzebuje. W czasie edukacji wczesnoszkolnej optymalna pojemność plecaka to ta między 10 a 20 litrów, między 20 a 25 litrów powinny mieć plecaki uczniów w czwartej i piątej klasie podstawówki, a dla ucznów od szóstej klasy sprawdzą się te w przedziale 25-30 litrów. Pojemność to jedno, ale dziecko powinno przymierzyć plecak – przede wszystkim powinien być on dobrze dopasowany, a czasem ten większy układa się lepiej.

Dobrze dobrany plecak nie tylko jest profilaktyką wad postawy, ale i zapewnia bezpieczeństwo dziecku. Uczeń musi być dobrze widoczny na drodze, wybierając plecak nie możemy pominąć elementów, które to zagwarantują. Odblaski to dziś norma, warto pójść krok dalej i zdecydować się na plecak z oświetleniem LED – dzięki niemu dziecko będzie widoczne z ponad kilometra. Plecaki CoolPack z serii LedPack mają LEDowe oświetlenie, które ma 23 tryby świecenia. Zwrócą one uwagę kierowców i wydłużą czas na reakcję.

Jaki jest ten idealny plecak?

Nie musicie wybierać między ładnym wyglądem, a funkcjonalnością. Są plecaki, które doskonale łączą te cechy. Odpowiednio wyprofilowane, spełniające rygorystyczne standardy rodziców pod względem dbania o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, z ciekawymi wzorami, które spodobają się uczniom. W ofercie CoolPack znajdzieci plecaki przeznaczone dla różnych grup wiekowych, doskonale dopasowane do zmieniających się potrzeb. To, co przyciąga uwagę to oświetlenie LED – dla rodziców to zapewnienie, że ich dziecko będzie widoczne z dużej odległości, dla dzieci – element, który wyróżni ich na tle grupy.

Przed zakupem plecaka porozmawiajcie, powiedzcie, czego w nim szukacie. Zapewne okaże się, że wasze potrzeby się wzajemnie nie wykluczają, a wręcz doskonale uzupełniają.