Kontrola rodzicielska - Android: jak z niej korzystać i jak sprawdzić co dziecko ogląda w telefonie?

Kontrola rodzicielska na Androidzie zapewni ochronę przed niechcianymi treściami, ale też uniemożliwi kasowanie ważnych plików lub nieprzemyślane zakupy. Chcesz wiedzieć jak przejąć kontrolę nad telefonem Twojego dziecka? Sprawdź nasz praktyczny poradnik.

Smartfon lub tablet dla dziecka stał się standardem, w ramach relaksu po zajęciach szkolnych dzieci przeglądają filmiki oraz korzystają z ulubionych aplikacji. Cisza w pokoju dziecięcym najczęściej zwiastuje kłopoty, dotyczy to także czasu spędzanego "w sieci". Jak sprawdzić co dziecko ogląda w telefonie z systemem operacyjnym Android i jak w szybki sposób wprowadzić kontrolę rodzicielską? Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części artykułu. 

TikTokTikTok: co to jest i jak działa. Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci?

Jak sprawdzić co dziecko ogląda w telefonie [Android]?

Treści oglądane przez dzieci w internecie powinny być pod stałą kontrolą rodzica, dziecko pozostawione sam na sam ze smartfonem prędzej, czy później trafi na nieodpowiednie filmiki, czy zdjęcia. Wystarczy przejrzeć historię wyszukiwania w przeglądarce internetowej lub przejrzeć listę rekomendacji na popularnych portalach. Niebezpieczeństwo w sieci nie dotyczy tylko konsumowanych treści, ale też zewnętrznych kontaktów lub działań podejmowanych przez samych użytkowników: niekontrolowane zakupy, lub wyciek danych. Skuteczną barierą jest kontrola rodzicielska. W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na pytanie: 

  • Jak działa kontrola rodzicielska na Androidzie?
  • Jak włączyć kontrolę rodzicielską na telefonie z Androidem
  • Jak zarządzać kontrolą rodzicielską na telefonie z systemem operacyjnym Android

Kontrola rodzicielska Androida: jak działa i czego można oczekiwać? 

Kontrola rodzicielska na Androidzie pozwala na stworzenie nowego użytkownika z ograniczonym dostępem. Rodzice mogą wybrać programy, z których dziecko może korzystać oraz ograniczyć dostęp do tych niechcianych. Na przykład zaznaczenie przeglądarek internetowych spowoduje, że dziecko nie będzie korzystało z internetu. 

Kontroli może podlegać też sklep dedykowany na Androida, z którego dziecko będzie mogło korzystać tylko w ograniczonym zakresie lub tylko pod ścisłą kontrolą rodzica.

O pomoc w sprawowaniu kontroli rodzicielskiej można się też zgłosić do swojego operatora komórkowego, każdy z nich zaoferuje nam aplikacje i usługi dedykowane rodzicom. Należy podkreślić, że są to dodatkowe opcje, za które trzeba zapłacić. 

Kontrola rodzicielska Androida: jak włączyć ochronę? 

Jak włączyć kontrolę rodzicielską na Androidzie? W przypadku nowego smartfona należy wejść w zakładkę ustawienia, następnie przejść do pola użytkownicy i dodać nowy profil z ograniczonym dostępem.

Kontrola rodzicielska Androida: jak zarządzać?

Jak zarządzać kontrolą rodzicielską na telefonie z systemem operacyjnym Android? Po dodaniu nowego użytkownika, którego profil ma ograniczony dostęp, możemy wyłączyć programy, do których nie chcemy, aby dziecko miało dostęp. Z listy dodajemy również te programy, z których nowy użytkownik może korzystać.

Rodzic powinien towarzyszyć dziecku w odkrywaniu internetuWysyłanie nagich zdjęć, oglądanie patostreamów. Dzieci nie mówią o tym, co robią w sieci, bo boją się reakcji rodziców

Kontrola rodzicielska Androida- nic nie zastąpi rozmowy 

Filtrowany świat dziecka z czasem się skończy, dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat maluchy miały świadomość, że internet niesie ze sobą wiele zagrożeń. Nawet jeśli rodzice nie do końca odnajdują się w wirtualnym świecie, zawsze można przekazać dziecku uniwersalne zasady takie jak: 

  • zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z osobami, których nie znamy osobiście  
  • powstrzymanie się od przesyłania danych osobowych przez internet 
  • duża wybiórczość  w przypadku zdjęć publikowanych w internecie
  • możliwość zablokowania komentarzy, tworzenie zamkniętych profili w mediach społecznościowych  
  • ograniczenie czasu, który spędzamy w sieci na rzecz tradycyjnych rozrywek 

Zobacz też: Patostreamerzy podbijają internet. "Proszę pani, żadne pieniądze nie śmierdzą"

Więcej o: