TikTok: co to jest i jak działa. Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci?

TikTok może być doskonałą rozrywką, ale niesie za sobą też kilka zagrożeń. Jak aktywować kontrolę rodzicielską? Sprawdź, co możesz zrobić.

TikTok: co to jest?

W ostatnim czasie bardzo popularny stał się TikTok. Co to jest? TikTok to aplikacja mobilna, która umożliwia wysyłania krótkich filmików na wzór mini teledysków, które najczęściej powstają w domowym zaciszu. Aplikacja jest takim trochę miksem Snapchata i Spotify. Oprócz rytmicznych tańców do popularnej muzyki na TikToku można też znaleźć humorystyczne treści na każdy temat. Użytkownicy przy pomocy muzyki wyrażają swoje opinie lub dzielą się konkretnym spostrzeżeniami czy reakcjami otoczenia na każdy temat. Oprócz pozytywnych treści, które mają nas naładować dobrą energią, TikTok posiada też mroczną stronę. Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Dziecko w sieci"Moje dziecko nie padło ofiarą przemocy w internecie". Tak myślą rodzice. A rzeczywistość? Całkiem inna. Nowy raport NASK

TikTok: jak działa aplikacja? Kwestie techniczne 

Czasami trudno zrozumieć mechanizm aplikacji, takich jak TikTok. Jak działa i co trzeba koniecznie o nim wiedzieć? W ramach aplikacji można nagrać maksymalnie 15-sekundowy filmik z dowolnym podkładem muzycznym. Co więcej, wideo można też modyfikować przy pomocy dedykowanych naklejek. Należy jednak podkreślić, że film wrzucony na TikToka nie znika po 24 godzinach, rodzice pociech, które marzą o tworzeniu własnych treści lub chociaż posiadaniu konta, zastanawiają się, czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci? Poniżej spróbujemy przybliżyć ten temat. 

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą w nauce. Przydatne dla uczniów i studentów

Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci? Prywatność

Chociaż sama aplikacja jest bezpłatna to i tak jej głównym celem jest sprzedaż. Społeczność, która powstała wokół TikToka to tak naprawdę potencjalni konsumenci i nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że po drugiej stronie ekranu spotkać można głównie dzieci. Reklama, która ma skusić odbiorców, musi odwoływać się do konkretnych potrzeb użytkownika i jak najlepiej dostosować swój produkt do grupy docelowej. W tym celu TikTok gromadzi dużą ilość danych, nawet o użytkownikach poniżej 13. roku życia. Ceną za aplikację jest więc prywatność. 

Jak chronić dzieci przed TikTokiem?- o tym musisz wiedzieć 

Każda aplikacja posiada własny system zabezpieczeniem oraz filtrów przed niechcianymi treściami, które mogą na przykład naruszać normy społeczne. Rodzice nie mogą mieć jednak stuprocentowej pewności, że treści oglądane przez dzieci są dla nich odpowiednie. Na TikToku znajdziemy wiele filmików o podtekście seksualnym, czy w mniejszy lub większy stopniu odwołujących się do przemocy. TikTok daje też możliwość komentowania, co znacznie skraca dystans pomiędzy na przykład małoletnim tiktokerem i jego widownią. Dzieci, które marzą o aktywności na Tiktoku nie wiedzą, że w ten sposób w bardzo łatwy sposób można je zidentyfikować i namierzyć w realnym świecie. Jak chronić dzieci przed TikTokiem? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z kilku faktów:

 • przy pobieraniu aplikacji system nie sprawdza faktycznego wieku użytkownika
 • w ramach TikToka każdy może pobrać film wrzucony przez dziecko 
 • pod filmami można zostawiać komentarze
 • każdy może wykorzystać filmik dziecka do popularnego na TikToku duetu
 • każda osoba dodana przez dziecko do grona znajomych może mu wysłać prywatną wiadomość
 • TikTok na podstawie zebranych danych będzie wyświetlał spersonalizowane reklamy
 • na TikToku bardzo popularne są wyzwania, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka.

Kontrola rodzicielska TikToka- co można zrobić? 

Od niedawna aplikacja pozwala na tak zwane sparowanie konta dziecka z kontem rodzica. Jak wygląda kontrola rodzicielska TikToka? W ustawieniach możliwa jest: 

 • blokada przeglądania treści, które mogę nie być bezpieczne dla wszystkich odbiorców
 • rodzic może też określić, kto może wysyłać dziecku prywatne wiadomości lub całkowicie wyłączyć taką możliwość
 • aplikacja umożliwia też kontrolę ilości czasu, który dziecko spędza na TikToku 

Zobacz też: Ile razy w ciągu dnia mówisz "zaraz"? Rodzice coraz częściej niż dziećmi, interesują się tym, co dzieje się w sieci

Jak aktywować kontrolę rodzicielską na TikToku? 

Każdy, kto chce wiedzieć, jak aktywować kontrolę rodzicielską na TikToku może skorzystać z poniżej instrukcji: 

 1. Na TikToku dziecka wchodzimy w zakładkę "Ja" 
 2. Następnie w menu, które składa się z trzech kropek w prawym górnym rogu, wybieramy opcję  "Parowanie rodziny".
 3. Następnie należy zaznaczyć opcję ''Nastolatek''. 
 4. W ostatnim kroku skanujemy kod QR z urządzenia rodzica.

W internecie czyha mnóstwo zagrożeńCo czyha na twoje dziecko w sieci? Internetowe wyzwania i hejt to tylko początek

Jak usunąć konto TikTok, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja? 

Czasami na dyskusję na temat działania aplikacji jest już za późno i jedynym słusznym rozwiązaniem jest usunięcie konta. Jak usunąć konto TikTok? Instrukcja znajduje się poniżej. 

 1. Wchodzimy w aplikację na profil dziecka 
 2. W opcji zarządzaj kontem, za trzema kropeczkami na górze ekranu pojawi się opcja: ''Usuń konto''.

Zobacz też: Czy polski nastolatek wie, jak korzystać z Internetu? Większość upublicznia swoje dane, połowa pada ofiarą przemocy

Więcej o: