Na co zwracać uwagę wybierając grę dla dziecka. Podpowiadamy

Czy nie będzie zbyt brutalna? Czy zasady będą zrozumiałe? Czy grafika ma znaczenie? Ma bawić czy uczyć? Jest wiele pytań, na które musicie sobie odpowiedzieć, zanim kupicie dziecku grę komputerową. Rozwiewamy najważniejsze wątpliwości.

Jest wiele gier komputerowych, ciężko się w nich połapać - zwłaszcza dorosłemu laikowi, który grami się w ogóle nie interesuje. Dla grających dzieci to naturalne środowisko do zabawy, ale także temat rozmów między rówieśnikami, sposób na wspólne spędzanie czasu w grupie. Trudno pozbawiać dziecko tak powszechnej rozrywki. Zwłaszcza, że w pierwsze gry gra już na naszym telefonie komórkowym.

Obawiając się, że gra może być dla dziecka nieodpowiednia, chcemy mieć wpływ na decyzję o jej wyborze. Jak jednak wybrać grę, która nie będzie wzbudzała naszych obaw z jednej strony, a z drugiej sprawi radość dziecku?

Zapytaj dziecko, niech opowie o swoich zainteresowaniach

Jeżeli zupełnie nie orientujecie się w ofercie gier, najprościej będzie jeśli dowiecie się u źródła, czyli zapytacie dziecko, w jaką grę chciałoby grać. Rozmowa na ten temat pozwoli poznać jego zainteresowania, dowiedzieć się, co jest dla niego ekscytujące i atrakcyjne. Może wcale nie będzie chodziło o grę, w którą grają wszyscy, być może dziecko i jego propozycja zaskoczy was na plus? Na tym etapie warto oddzielić gry, które są popularne i reklamowane, od tych, które rzeczywiście je interesują.

Nie zamykajcie się na gry, które nie są edukacyjne w naszym rozumieniu. Owszem, rodzice chcieliby, żeby gra była dobrym pretekstem do nauki. Spokojnie. Gry pozwalają ćwiczyć różne umiejętności i sprawności: radzenie sobie z porażką, szukanie rozwiązań, kreatywne myślenie, umiejętność współpracy, rozwiązywanie problemów, złożone planowanie. Nie musi być to nauka 1:1 jak w szkole za naszych czasów.

Odpowiednio dobrana do wieku

Dziecko nie ułatwia wam zadania? Postawcie na dobrą grafikę i… dość obiektywne kryterium dotyczące gier, czyli oznaczenie PEGI. PEGI to Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier. Używany jest w 32 krajach, a od 2009 roku uznany za jedyne oficjalnie kryterium oceny obowiązujące w Polsce. Oznaczeń wiekowych w systemie PEGI jest pięć.

PEGI 3 jest odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. Znaczek ten otrzymają gry ze scenami przemocy, ale jest to przemoc kreskówkowa, którą można zobaczyć w bajkach. Nie znajdziecie tu wulgaryzmów, nagości i scen przemocy, które mogłyby przestraszyć dziecko.

W grach ze znakiem PEGI 7 dopuszczalne są bardzo łagodne formy przemocy (niedosłowne, nieprzedstawione szczegółowo, nierealistyczne).

PEGI 12 to oznaczenie dla gier zawierających sceny przemocy o zbyt realnym dla młodszego odbiorcy charakterze. Pojawiają się tam też wulgaryzmy, choć o charakterze raczej łagodnym oraz odwołania do seksu.

PEGI 16 to już gry dla dorosłego odbiorcy, z przemocą, elementami seksualności, wulgaryzmami, pokazywaniem używek oraz scenami przestępstw. Oprócz oznaczenia wiekowego na pudełku są także oznaczenia w formie piktogramów dotyczące ważnych elementów występujących w treści gry, które mogą mieć wpływ na psychikę dziecka (wulgarny język, dyskryminacja, narkotyki, strach, hazard, seks oraz przemoc).

Wysoko oceniane nowości

Warto zasugerować się nowościami i możliwościami, jakie dają innowacyjne pomysły, np. gry modułowe. Podpina się w tym przypadku modułowe zabawki do podstawki na kontroler i obserwuje, jak ożywają w grze. Dzięki tej opcji można stworzyć np. własny statek gwiezdny z szerokiego katalogu skrzydeł, kadłubów, uzbrojenia i pilotów, i dostosowywać się do wyzwań w czasie rzeczywistym. Tak to się robi np. w grze Starlink: Battle for Atlas marki Ubisoft. To przykład gry, w której dzieci mogą puścić wodze wyobraźni i odkrywać pokłady własnej kreatywności.

Wiedza praktyczna

Wciąż wolelibyście wiedzieć więcej? Poczytajcie opinie na temat gier, sprawdźcie, jakie gra ma oceny. Możecie także poprosić o radę specjalistów - znających się na temacie sprzedawców w sklepie, rodziców, którzy grają z dziećmi, graczy, którzy mają dzieci i wiedzę praktyczną. Jeśli macie więcej czasu i cierpliwości, możecie także obejrzeć na kanale YouTube jeden z wielu gameplayów (to filmiki, na których gracz pokazuje, na czym polega zabawa w grze) danego tytułu.

Zagrajcie razem

Możecie też oczywiście samodzielnie sprawdzić czy nie dzieje się w grze nic niepokojącego - grając w wersję demo, albo u kogoś kto ją już ma. Wspólna gra z dzieckiem daje ponadto możliwość kontroli czasu. Świetnie będzie, jeśli zdecydujecie się na grę, która pozwala na granie większą liczbą osób. I nie chodzi wyłącznie o rywalizację, ale także o kooperację. Współpraca pozwala bowiem na wspólne spędzanie czasu z rówieśnikami ze szkoły, ale także rodzeństwem i rodzicami.

Rodzice przydają się także wtedy, kiedy mogą wyjaśnić niezrozumiałe zasady (czasami gra jest za trudna dla dziecka - to też ważne kryterium, które powinno poprzedzić wybór) lub porozmawiać na jej temat. Każdy pretekst jest dobry, żeby wyjaśnić funkcjonowanie świata i przekazać dziecku wiedzę. Dobrze wybraną grę poznacie po tym, że dziecko chętnie - ale nie za długo - w nią gra. Nietrafione będą się kurzyć w pudełku.