Wpływ na przyrodę mamy na każdym kroku. Jak nauczyć dziecko dbania o naturę?

Nasze środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Im szybciej to do nas dotrze, tym lepiej. Jednak sama świadomość szkód, które wyrządza człowiek, nie wystarczy. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć konsekwentnie dbać o otoczenie. Co ważne, prawidłowych nawyków i odpowiednich zachowań powinniśmy uczyć także nasze dzieci. I to już od najmłodszych lat.

Lubisz wyjeżdżać poza miasto, chodzić po lesie, odpoczywać nad jeziorem? Chętnie zabierasz dzieci na piknik do lasu, razem oglądacie i poznajecie gatunki drzew czy grzybów? Świetnie! W dzisiejszych czasach dzieci dużo czasu spędzają w swoich czterech ścianach, przed komputerem, bez dostępu do słońca i świeżego powietrza. Wykorzystaj wspólne wypady na łono natury nie tylko po to, aby pogłębić wasze relacje, lecz także po to, aby wpoić dziecku proekologiczne postawy.


Dzieci często naśladują dorosłych, z którymi przebywają. Jeśli sam będziesz dbać o przyrodę, twoja pociecha nauczy się tego już w dzieciństwie. Bądź dla dziecka ekologicznym autorytetem. Zacznijcie od drobiazgów – pamiętaj o gaszeniu światła, gdy opuszczasz pomieszczenie, o zakręcaniu wody w kranie, podczas mycia zębów. Takie codzienne nawyki zaprocentują w przyszłości. I to nie tylko niższymi rachunkami. Kiedy wybieracie się gdzieś niedaleko, zostawcie samochód w garażu. Idźcie na piechotę albo wsiądźcie na rowery. Przyroda odwdzięczy się wam mnóstwem wrażeń za to, że nie zanieczyszczacie jej kolejną porcją spalin.

Nauczcie maluchy świadomej, skrupulatnej segregacji śmieci. Dla dzieci na początku może być to forma zabawy. Wymyślcie wspólnie, zaprojektujcie i wykonajcie własnoręcznie symbole, którymi oznaczycie pojemniki do domowej segregacji. Naklejcie je na koszach na śmieci, do których potem będzie wrzucać odpady organiczne, butelki plastikowe czy szklane.

Warto też uzmysłowić dziecku, że zakupy najlepiej robić na okolicznych, ekologicznych bazarkach. Świadomie wybrane towary kupujmy u lokalnych producentów. Sezonowe warzywa i owoce nie muszą pokonywać wielu tysięcy kilometrów, aby do nas dotrzeć. Następnie przynieście je do domu w ekologicznych, wielorazowych torbach! W tym wypadku także możecie przygotować taką torbę własnoręcznie w domu, np. wspólnie ozdabiając ją niezmywalnymi farbkami.

 

Podczas spacerów do lasu, parku czy rezerwatu naucz dziecko szacunku do przyrody. Zwracaj uwagę na mrowiska i wyjaśnij, że mrówki tworzą skomplikowany ekosystem. Wytłumacz dzieciom, że nawet najmniejsze owady spełniają istotną rolę w przyrodzie. Są reducentami, uczestniczą w przemianie materii w przyrodzie, spulchniają glebę czy zapylają kwiaty. W okresie zimowym dokarmiajcie wspólnie ptaki. Do pomocy warto też zaangażować dziadków, którzy często pomagają nam w opiece nad dziećmi.

To, czego nasze dzieci, z racji rozwoju technologicznego, innego wychowania, innego miejsca zamieszkania, nie znają, często dla starszego pokolenia było czymś zupełnie normalnym. Dziadkowie mogą wciągnąć najmłodszych w opowieści o swoim dzieciństwie i nauczyć najprostszych rzeczy, takich jak rozróżnianie liści drzew, gatunków kwiatów czy śpiewu ptaków. Opowieści z dzieciństwa starszych osób pozwolą im zrozumieć, że warzywa nie biorą się ze sklepu, tylko z pola uprawnego, a kartka papieru powstaje z drzewa.

Program 'Przyjaciele Pandy' uczy jak dbać o środowiskoProgram 'Przyjaciele Pandy' uczy jak dbać o środowisko materiały partnera

Możecie też podczas szkolnych wywiadówek zwrócić uwagę nauczyciela i innych rodziców na różne programy edukacyjne proponowane przez organizacje ekologiczne. Zbliża się koniec roku szkolnego, więc nauczyciel może zdecydować się na przystąpienie z klasą do prowadzonego przez WWF (największą organizację ekologiczną na świecie) programu edukacyjnego „Przyjaciele Pandy” w przyszłym roku szkolnym.

Wielu uczniów i nauczycieli z całej Polski zgłasza się do Fundacji WWF Polska z pytaniem, jak mogą włączyć się w ochronę przyrody. Program „Przyjaciele Pandy” poza wartością edukacyjną tworzy taką możliwość. Przystępując do niego, klasy wspierają działania organizacji na rzecz ginących gatunków, lasów, naszego morza, rzek, klimatu oraz angażują się w zmianę zachowań konsumenckich.

Z pewnością wielkim zainteresowaniem ze strony innych rodziców oraz kadry pedagogicznej spotka się fakt, że WWF już od ponad 55 lat dba o poszanowanie świata przyrody oraz zrównoważone, sprawiedliwe korzystanie z zasobów naturalnych poprzez edukację dzieci i dorosłych oraz prowadzenie projektów w terenie.

Wiedzą zatem, jak trafić do najmłodszych. Specjalnie dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych Fundacja WWF opracowała wspomniany program edukacyjny, aby zaszczepić w dzieciach ciekawość i szacunek wobec przyrody.

Składa się on z trzech bloków tematycznych, rozwijających wiedzę o świecie i naszym wpływie na otoczenie: Las, Woda oraz Ja i środowisko. Do programu można dołączyć w dowolnym momencie roku szkolnego. Jest on ponadto zgodny z podstawą programową i spełnia zasadę zintegrowanego nauczania. Świetnym uzupełnieniem i pomocą dydaktyczną dla nauczycieli jest strona internetowa edukacja.wwf.pl. Można tam znaleźć mnóstwo atrakcyjnych quizów i treści multimedialnych, które z pewnością zainteresują najmłodszych i zmotywują do nauki poprzez zabawę.

WWF PandaWWF Panda materiały partnera