Kiedy nadchodzi okres letnich wakacji, rodzice starają się znaleźć sposoby na spędzenie czasu z dzieckiem, które nie tylko dostarczą radości, ale także przyczynią się do ich własnego rozwoju. Coraz więcej dorosłych bowiem stawia na rozwój osobisty, zdając sobie sprawę z konieczności dbania o swój dobrostan, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Dziś praca w przyjaznym środowisku i otaczanie się pozytywnymi ludźmi staje się priorytetem. Tej zmianie w podejściu do własnego życia, towarzyszy też zmiana w sposobie wychowania dzieci.
Tradycyjne, zakazowo-nakazowe, wychowanie to już relikt – niechlubnej – przeszłości. Teraz kwitnie nowy trend, znany jako „wychowanie w bliskości". Podejście to, oparte na więzi i empatii, kładzie nacisk na relacje i współpracę między rodzicami a dziećmi. Zamiast stosować surowe zasady i nakazy, rodzice starają się budować zaufanie i porozumienie z dziećmi poprzez aktywne słuchanie, wyrażanie uczuć i wspólne podejmowanie decyzji. Rodzice chcą być bardziej obecni w życiu dzieci, wsłuchiwać się w ich potrzeby i uczucia oraz podejmować wspólne aktywności. Metoda ta stawia na równorzędność i współodpowiedzialność, a nie na jednostronne dyktowanie zasad.
Jakościowy czas w rodzinie Wychowanie w bliskości to także jakościowe spędzanie czasu. Zaczęło się od słynnych „poświęć dziennie dziecku 15 minut" – ale tak naprawdę, czyli zejdź do niego na dywan, pobaw się, pośmiej, pobuduj z klocków, a zobaczysz różnicę. I w powstałej więzi, i w zachowaniu dziecka. Dziś – w powszechnym funkcjonowaniu w trybie online – coraz trudniej jest jednak spędzać z dzieckiem czas jakościowo. Zabiegani rodzice „nie mają głowy" do organizowania wartościowych aktywności, nie zawsze też znajdują czas na „bycie tu i teraz", a przebodźcowane atrakcjami dzieci nieustannie podnoszą poprzeczkę oczekiwań i wymagań.
Jednym z miejsc, gdzie można budować prawdziwą, głęboką relację: rodzic–dziecko są Giże koło Olecka, w których już siódmy rok z rzędu odbywa się Festiwal Wibracje (https://wibracje.com.pl/) – wydarzenie, na które czeka wiele rodzin, traktując je jako najważniejszy wakacyjny wyjazd.
Festiwal to nie tylko miejsce, dokąd można zabrać dzieci, by spędziły czas pod opieką wykwalifikowanych opiekunów, ale także przestrzeń, gdzie dzieci mogą uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, które pobudzają ich rozwój i kreatywność.
– Pomysł na Festiwal zrodził się, gdy kilka lat temu w kolejce na jakieś wydarzenie rozwojowe poznałam Łukasza. Wzięliśmy w nim udział, potem porozmawialiśmy i za rok, jeszcze nie jako para, zorganizowaliśmy pierwszy Festiwal Wibracje – opowiada Magdalena Ballada, współorganizatorka Festiwalu. – W tym roku, już od kilku lat ze sobą, organizujemy siódmy Festiwal i mamy małego pomocnika, dwuletnią Łucję – śmieje się Magda.
W ciągu tych kilku lat Festiwal Wibracje, ze stricte rozwojowego dla dorosłych, przeistoczył się w spotkanie przyjazne rodzinom. Festiwal ma dla nich wiele udogodnień, specjalne pole namiotowo-kamperowe, strefę śniadaniową, a dzieci do 13. roku życia uczestniczą w festiwalu za darmo.
– Strefa dziecięca jest coraz bardziej rozbudowywana i rozwijana. Dzieci mają możliwość wzięcia udziału w warsztatach artystycznych, zajęciach sportowych, zabawach interaktywnych, które zachęcają do odkrywania talentów i pasji. Dzięki temu rodzice i dzieci mają okazję spędzić wspólny czas, angażując się w różnorodne aktywności, które wzmacniają więzi rodzinne – mówi organizatorka.
Ważne pytania i wskazówki dla każdego z nas Shai Orr, terapeuta z ponad 25-letnim doświadczeniem, ojciec trzech córek w wieku 26, 21 i 15 lat, twórca podejścia do wychowania dzieci, które określa jako „Cud rodzicielstwa", autor bestsellera pod takim samym tytułem, będzie jednym z gości tegorocznego Festiwalu Wibracje. Książki Orra zrewolucjonizowały koncepcję rodzicielstwa w Izraelu, a w ostatniej dekadzie stały się w tym kraju fundamentalnym elementem edukacji rodziców. Podczas wykładu „Świadome rodzicielstwo" Shai Orr skupi się na ważności budowania więzi emocjonalnej z dzieckiem i świadomym podejściu do rodzicielstwa. „Ile rzeczy, które powiedziałeś dzisiaj swojemu dziecku, wynikało z miłości? Ile z nich wynikało z twojego strachu, przyzwyczajenia lub norm społecznych?" – to jedno z kluczowych pytań, które Shai Orr zadaje rodzicom. Cytaty z książki „Cud rodzicielstwa", wyd. Natuli.
Czy twoi rodzice cię słuchali? Czy dostałeś od nich tę miłość, o której mówię, tę umożliwiającą nam wysłuchanie i usłyszenie dokładnie tego, o co nas prosi syn czy córka? Czy jest to miłość, którą chciałbyś dać swoim dzieciom?
Oto dziecko. Jego oczy błyszcza?, a serce bije mocno. Na początku drogi wie ono i czuje, że wszystko jest możliwe. Ale powoli się? uczy. Z pomocą? rodziców i społeczeństwa, do którego chce należeć?, uczy się? – krok po kroku – rezygnować? ze swoich marzeń?.
Na Festiwalu pojawi się wielu inspirujących prowadzących, jak np. Natalia de Barbaro, której książka „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie" była bestsellerem 2021 Empiku. „To rzetelna z punktu widzenia psychologii, ale także poetycka, czasem brutalnie szczera i poruszająca opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie. Dlaczego kobiety grają role, które wcale im nie odpowiadają? Czemu pracują ponad siły i surowo oceniają się za najmniejsze uchybienia? Jak sprawić, by wewnętrzny głos, mówiący kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, był słyszany wyraźniej niż nakazy i wymogi kultury?" – czytamy na stronie wydawnictwa Agora. Cytaty z książki „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie", wyd. Agora.
„Nie umiem i nie chcę rozstrzygać kwestii odpowiedzialności moralnej rodziców, którzy nie byli „wystarczająco dobrzy". Nikt nie wie, co dźwigali, ile stoczyli bitew, na ile to, że ich córki i synowie wyrośli na ludzi poranionych, było ich wyborem, a na ile – wynikiem ich własnych skrzepów bólu i ich własnych ran".
„Wolność to znaczy robić to, czego się naprawdę chce – czyli to, co nam służy". Nie chodzi o to, na co się ma ochotę – ale o to, czego w naszym wewnętrznym rozpoznaniu potrzebujemy. Kiedy popatrzymy lata później na ten wybór, przytakniemy mu, bo on był dobry dla nas w tamtym momencie życia".
Na Festiwalu Wibracje Natalia de Barbarro w spotkaniu „Cztery wolności – jak je praktykować?" opowie o tym, że:
Zmiana w rodzinach już zachodzi Liczba sprzedanych poradników dotyczących różnych sfer rozwoju osobistego oraz popularność autorów takich książek, a do tego zainteresowanie kursami, webinarami – pokazuje, jak ważne i dla mężczyzn, i kobiet – rodziców, ale też tych, którzy rodzicami nie mogą zostać – jest poszukiwanie drogi do rozumienia emocji, zachowań, postępowania. Czyli do rozwoju, a więc lepszego, pełniejszego życia. Przykładem takiej społeczności jest grupa rodziców skupiona wokół ruchu Pozytywnej Dyscypliny, wprowadzonej i rozsławionej w Polsce przez Joannę Baranowską i jej trzy przyjaciółki: Thuy, Anię i Sylwię. Doprowadziły do wydania w Polsce książki Jane Nelsen „Pozytywna dyscyplina", a teraz organizują warsztaty, webinary, kursy, prowadzą dużą grupę na FB, pomagając rodzicom otwartym na inny sposób wychowania dzieci.
Jak podkreślają prekursorki Pozytywnej Dyscypliny w Polsce to podejście: * po pierwsze: pomaga poczuć dzieciom, że są ważne w rodzinie i społeczności; * po drugie: ta metoda jest jednocześnie pełna szacunku i wymagająca: twarda dla problemu i miękka dla osoby; * po trzecie: działa długofalowo, bo bierze pod uwagę to, co dziecko myśli, czuje, czego się uczy i jakie podejmuje decyzje o sobie samym i o swoim świecie i jak decyduje się postępować w przyszłości, aby przetrwać i odnosić sukcesy; * po czwarte: uczy ważnych umiejętności społecznych i życiowych, tj. szacunku, dbania o innych, rozwiązywania problemów, współpracy oraz bycia pożytecznym w domu, przedszkolu, szkole i większej społeczności. Więcej o metodzie: https://pozytywnadyscyplina.pl/
Rodzice, którzy zdecydują się na wychowanie dzieci oparte na bliskości, empatii i pozytywnej dyscyplinie, prawdopodobnie będą czerpali większą satysfakcję i radość z bycia rodzicem. Nie jest to łatwy sposób, ale warto podjąć wyzwanie.
Zbliżają się wakacje. To dobry czas, by ustawić wewnętrzny radar na potrzeby dzieci. Wychowanie w bliskości, świadome rodzicielstwo może przynieść wiele radości i wzmacniać więź rodziną, dlatego warto wykorzystywać nowe możliwości i odkrywać różne formy wspólnego spędzania czasu.