Sprawdzian szóstoklasisty z Gazetą i Operonem

Gazeta Wyborcza i Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON organizowały wczoraj w szkołach podstawowych w całej Polsce próbny sprawdzian szóstoklasisty. Sprawdź odpowiedzi i podziel się wrażeniami na naszym forum.

Próbny sprawdzian szóstoklasisty - Arkusz

Próbny sprawdzian szóstoklasisty - Odpowiedzi

Próbny sprawdzian szóstoklasisty - Kartoteka tekstu

Sprawdzian rozpoczął się o godzinie 9.00. Uczniowie na napisanie sprawdzianu mieli 60 minut. Do zdobycia było 40 punktów w 24 zadaniach - 20 zamkniętych i 4 otwartych.

Zobacz, co musisz wiedzieć o sprawdzianie!

Motywem przewodnim sprawdzianu była czekolada. Uczniowie musieli wyszukać informacje zawarte we fragmentach książek: "Świat czekolady" Valerie Barrett oraz "Charlie i fabryka czekolady" Roalda Dahla, a także wykonać zadania dotyczące wiersza Danuty Wawiłow "Zapach czekolady". Zadaniami zamkniętymi sprawdzano różne umiejętności: m.in. umieszczanie daty w przedziale czasowym, wykonywanie obliczeń dotyczących czasu i wagi, porównywania liczb oraz wskazywanie źródła informacji (słownika, encyklopedii).

Z czterech zadań otwartych dwa sprawdzały umiejętność rozwiązywania zadań z treścią z matematyki, a dwa pozostałe umiejętność pisania. Uczniowie mieli napisać zaproszenie na obchody Święta Czekolady oraz list, w którym opowiedzą o tej imprezie.

Próbny sprawdzian ma odwzorować realia prawdziwego sprawdzianu, dlatego próbne arkusze sprawdzianu wzorowane były na prawdziwych. W ubiegłym roku, w którym odbyła się pierwsza edycja sprawdzianu, udział w nim wzięło ponad 8 tysięcy szkół z całej Polski.

Szóstoklasisto, jak oceniasz poziom sprawdzianu? Sprawił ci problemy, czy okazał się przysłowiową bułką z masłem? Które zadanie było najbardziej kłopotliwe? Podzieli się opiniami na naszym forum.

Zapisując się na newsletter dla szóstoklasistów, dzień po próbnym sprawdzianie z Gazetą i Operonem otrzymasz odpowiedzi prosto na swoją skrzynkę!

Jeśli interesują cię ogólne informacje dla uczniów, zapisz się na ogólny newsletter GazetaEdukacja.

Jak myślisz, ile punktów uda ci się zdobyć na sprawdzianie?