Zaimki? Na początek odpowiedzmy na pytanie, co to zaimek? Zaimkiem określamy część mowy, która w zależności od sposobu użycia jej w zdaniu, może zastąpić:
pełniąc w zdaniu funkcję wyżej wymienionych części mowy. Dzięki istnieniu zaimków możemy uniknąć powtórzeń w dłuższych wypowiedziach. Są one bardzo istotne z punktu widzenia harmonijnego brzmienia wypowiedzi.
Jakie rodzaje zaimków można wyróżnić w języku polskim? Jednym ze sposobu podziału zaimków jest przyjęcie za kryterium wyboru części mowy, którą zaimki zastępują w zdaniu. Warto przy okazji zaznaczyć, że występując w zdaniu zamiennie z jakąś częścią mowy, zaimki przyjmują wszystkie cechy gramatyczne danej części mowy. Jakie zatem wyróżniamy rodzaje zaimków?
Czy można jednoznacznie określić, na jakie pytanie odpowiada zaimek? Odpowiedź na to pytanie jest co prawda prosta, ale nieco rozbudowana. Co to znaczy? W przypadku chęci dokładnego sprecyzowania, na jakie pytanie odpowiada zaimek, należy w pierwszej kolejności dokonać rozróżnienia zaimków. Zaimki — jak już wiemy — zastępują w zdaniach inne części mowy i w związku z tym, "przejmują" pytania, na jakie te części mowy odpowiadają. W związku z powyższym:
Podział zaimków, biorąc pod uwagę część mowy, którą zastępują w zdaniu, nie jest jedynym. Wszystkie zaimki, według klasyfikacji uwzględniającej funkcję zaimków w zdaniu, są następujące:
Gdzie w zdaniach może pojawić się zaimek? Przykłady zdań, w których zostały użyte zaimki, przedstawiają się następująco:
W jaki sposób zaimki dzierżawcze i inne rodzaje zaimków są zapisywane z partykułą "nie"? Zagadnienie łącznego bądź rozdzielnego zapisywania poszczególnych wyrazów z partykułą "nie", bardzo często wzbudza wątpliwości i przysparza problemów. Gramatyka języka polskiego bywa naprawdę złożona i poznanie wszystkich jej tajników to nie lada wyczyn. Partykułę "nie" z zaimkami zapisujemy oddzielnie. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki (jak to często bywa w gramatyce) i nie zawsze powyższa reguła ma zastosowanie. Kiedy partykułę "nie" z zaimkami piszemy łącznie? W przypadku takich wyrazów, jak np. niewielu, niektórzy, nieco, niejaki.
Aby zgłębić tajemnice zaimków, pozostaje nam jeszcze przyjrzeć się, jak wygląda odmiana zaimków i czy są to w ogóle odmienne części mowy? Zaimki osobowe np. można odmienić przez liczby oraz przypadki. Generalnie zasadą jest, że zaimki przejmują cechy gramatyczne konkretnej części mowy, którą zastępują w zdaniu. W związku z tym odmieniają się również tak, jak dana część mowy. Zaimki odmieniają się przez przypadki, liczby i rodzaje. Zaimki są odmiennymi częściami mowy, ale znowu należy uwzględnić wyjątki. Zaimki przysłowne są nieodmienne, ponieważ przysłówki również nie podlegają odmianie.
Zobacz też: "Przepisz to, nie oddasz pani tych bohomazów". Po co pomagamy dzieciom w pracach domowych?