Co to są gatunki inwazyjne i jakie są ich najważniejsze cechy? Generalnie chodzi tutaj o gatunki roślin i zwierząt allochtonicznych, czyli napływowych o dużych zdolnościach do rozprzestrzeniania się. Przez to mają tendencję do wypierania gatunków rodzimych, czyli autochtonicznych. Z tego powodu nie są mile widziane.
Kwestia gatunków inwazyjnych jest ważna dla rodzimej przyrody. Stąd przyjęte zostały regulacje prawne, które określają gatunki inwazyjne i zasady takiego postępowania z nimi, aby nie wspierać ich ekspansji w środowisku naturalnym. Chodzi o:
Czym odznaczają się gatunki inwazyjne? Przede wszystkim cechuje je zdolność do szybkiej adaptacji do warunków nienaturalnego dla nich środowiska. Przy tym nie dochodzi do ich koegzystowania z rodzimymi gatunkami, ale do stopniowego wypierania tych ostatnich. Problemem inwazji obcych gatunków jest stopniowe niszczenie bioróżnorodności środowiska. Czasami zdarza się też, że dochodzi do powstania dużych strat gospodarczych.
Chociaż charakterystyczne dla gatunków inwazyjnych jest obce pochodzenie geograficzne, to nie każdy nowy gatunek zyskuje miano inwazyjnego. Wtedy, gdy przypadkowo lub celowo introdukowany gatunek nie powoduje niszczenia bioróżnorodności, może być nawet uznany za pożyteczny.
Pojawienie się gatunków inwazyjnych w środowisku może mieć różne przyczyny. Czasami są to np. zwierzęta, które uciekły z hobbystycznych hodowli. Zwłaszcza w przypadku roślin zdarza się, że gatunki uprawiane dla ozdoby wymykają się spod kontroli. W końcu - czasami gatunki inwazyjne mogą być przypadkowo zawleczone. Rzadziej zdarza się, że introdukcja była celowa, ale nie udało się przewidzieć jej negatywnych skutków środowiskowych.
Gatunków inwazyjnych nie należy mylić z gatunkami niebezpiecznymi dla życia i zdrowia ludzi.
Jakie są gatunki inwazyjne w Polsce? Można tu wymienić różne gatunki roślin i zwierząt obecne w rozporządzeniu ministerialnym. Niektóre z nich bardzo często spotykamy na swojej drodze. Wśród roślin znane są choćby:
Do gatunków inwazyjnych zalicza się też zwierzęta takie, jak:
Zobacz też: Książki o ptakach. Publikacje, które zdobędą serca miłośników świata przyrody