Wycinek okręgu czy wycinek koła? Zdecydowanie warto znać różnicę. Z pewnością każdy matematyk wyraźnie wskaże, że nie istnieje wycinek okręgu. W rzeczywistości tak jest, bo okrąg jest jedynie zbiorem punktów na płaszczyźnie odległych od danego punktu (środka) o daną odległość. Nie ma tu więc możliwości mówienia o wycinku.
Istnieje jednak wycinek koła, który można bez trudu wyliczyć. Wycinkiem koła lub wycinkiem kołowym nazywa się część koła, która jest ograniczona łukiem i ramionami kąta środkowego. Warto przy tym wiedzieć, że przez pojęcie kąta środkowego rozumiany jest taki, który ma wierzchołek w środku okręgu, a ramionami są promienie okręgu. Okazuje się jednak, że pojęcie ''wycinek okręgu'' jest dość często używane podczas poszukiwań w wyszukiwarkach internetowych, najpewniej w wyniku błędu lub skrótu myślowego.
W jaki sposób obliczyć wycinek koła czasem mylnie nazywanego wycinkiem okręgu. Wzór prezentuje się w następujący sposób:
Pole wycinka koła. Screen
gdzie:
P - to pole powierzchni wycinka koła,
r - to promień koła
alfa - to kąt środkowy
Jak obliczyć wycinek okręgu (koła)? Oczywiście należy podstawić odpowiednie wartości do wzoru. O ile liczba π ma określoną wartość, która w przybliżeniu wynosi 3,14, to pozostałe zmienne także muszą być znane. Chodzi o miarę kąta środkowego (alfa) i długość promienia r.
Zobacz też: Pole prostokąta - jak obliczyć? Jaki wzór ma pole prostokąta? Podpowiadamy!