Wycinek okręgu? Nie istnieje, ale wiemy jak policzyć wycinek koła [wzór na wycinek koła]

Jak obliczyć wycinek okręgu? Niestety, ale w praktyce nie jest to możliwe. Dzięki odpowiednim wzorom lub pomocy kalkulatora obliczysz za to wycinek koła. To proste, ale czasem łatwo się pomylić: koło to nie to samo co okrąg!

Wycinek okręgu czy wycinek koła? To nie to samo!

Wycinek okręgu czy wycinek koła? Zdecydowanie warto znać różnicę. Z pewnością każdy matematyk wyraźnie wskaże, że nie istnieje wycinek okręgu. W rzeczywistości tak jest, bo okrąg jest jedynie zbiorem punktów na płaszczyźnie odległych  od danego punktu (środka) o daną odległość. Nie ma tu więc możliwości mówienia o wycinku.

Istnieje jednak wycinek koła, który można bez trudu wyliczyć. Wycinkiem koła lub wycinkiem kołowym nazywa się część koła, która jest ograniczona łukiem i ramionami kąta środkowego. Warto przy tym wiedzieć, że przez pojęcie kąta środkowego rozumiany jest taki, który ma wierzchołek w środku okręgu, a ramionami są promienie okręgu. Okazuje się jednak, że pojęcie ''wycinek okręgu'' jest dość często używane podczas poszukiwań w wyszukiwarkach internetowych, najpewniej w wyniku błędu lub skrótu myślowego.  

Pole trójkąta prostokątnego - prosty sposób na obliczenie powierzchni. Zdjęcie ilustracyjnePole trójkąta prostokątnego - prosty sposób na obliczenie pola trójkąta [wzór, ćwiczenia]

Wycinek koła, nie wycinek okręgu. Wzór 

W jaki sposób obliczyć wycinek koła czasem mylnie nazywanego wycinkiem okręgu. Wzór prezentuje się w następujący sposób: 

Pole wycinka koła.Pole wycinka koła. Screen

gdzie:

P - to pole powierzchni wycinka koła,

r - to promień koła

alfa - to kąt środkowy

Jak obliczyć wycinek koła?

Jak obliczyć wycinek okręgu (koła)? Oczywiście należy podstawić odpowiednie wartości do wzoru. O ile liczba π ma określoną wartość, która w przybliżeniu wynosi 3,14, to pozostałe zmienne także muszą być znane. Chodzi o miarę kąta środkowego (alfa) i długość promienia r.

Zobacz wideo Rośliny mięsożerne wśród Pokemonów?

Pole kwadratu z przekątnej - jak obliczyć w prosty sposób? Zdjęcie ilustracyjnePole kwadratu z przekątnej - jak obliczyć w prosty sposób? Podpowiadamy!

Zobacz też: Pole prostokąta - jak obliczyć? Jaki wzór ma pole prostokąta? Podpowiadamy!

Więcej o: