"Quo vadis": plan wydarzeń pomoże przypomnieć sobie lekturę

Jedną z lektur, którą powinien poznać każdy uczeń, jest "Quo vadis". Plan wydarzeń tej powieści historycznej może stanowić duże ułatwienie w przygotowaniu do lekcji bądź sprawdzianu. Dlatego podpowiadamy, jak napisać plan wydarzeń "Quo vadis".
Zobacz wideo Jak zwalczyć prokrastynację? Aplikacje, które pomogą w koncentracji

"Quo vadis": szczegółowy plan wydarzeń - dlaczego ma znaczenie?

W przypadku powieści takich, jak "Quo vadis", szczegółowy plan wydarzeń może okazać się nieodzowną pomocą zarówno podczas omawiania lektury, jak i przygotowywania się do sprawdzianu z jej znajomości czy też egzaminu maturalnego. Plan wydarzeń – czy to szczegółowy, czy też ramowy – warto stworzyć samodzielnie, podczas lektury, lub też bezpośrednio po jej zakończeniu. Warto wiedzieć, że plan wydarzeń jest zapisem istotnych wydarzeń zachodzących kolejno w utworze literackim. Jeśli mamy do czynienia z dziełem literackim o większych rozmiarach, a do takich właśnie należy powieść historyczna, możliwe jest stworzenie dwóch rodzajów planu: planu ramowego i planu szczegółowego. Plan ramowy jest krótszy, zawiera bowiem najważniejsze wydarzenia z akcji. Plan szczegółowy powstaje na bazie planu ramowego, poprzez dodanie uszczegóławiających podpunktów do punktów głównych planu ramowego. To od nas zależy, jak bardzo doprecyzujemy przebieg poszczególnych wydarzeń. A precyzja jest istotna, gdyż taki plan wydarzeń może nam się przydać niejednokrotnie. Warto po niego sięgnąć chociażby przed pierwszą lekcją, na której ma być omawiana lektura, w celu przypomnienia i usystematyzowania wiedzy na jej temat. Na pewno sprawdzi się również przed klasówką sprawdzającą znajomość treści omawianej lektury. Pisząc pracę literacką na temat lektury, zwłaszcza recenzję lub streszczenie, również warto podpierać się planem wydarzeń. Wreszcie podczas powtórzeń do egzaminu maturalnego plan wydarzeń pozwoli nam na przypomnienie sobie wszelkich istotnych faktów z przeczytanego niegdyś dzieła.

"Quo vadis": jak napisać plan wydarzeń?

Załóżmy, że przygotowujemy się do omawiania "Quo vadis". Jak napisać plan wydarzeń tej powieści, by był on później dla nas wartościowy? Najlepiej zrobić to jeszcze podczas lektury. Główne wydarzenia można zapisywać na kartce, bądź też oznaczać je zakładkami w książce, by wynotować je punkt po punkcie bezpośrednio po przeczytaniu. Jeśli jednak podczas lektury nie lubimy sobie zaprzątać głowy notatkami, bezpośrednio po przeczytaniu rozdziału, większego fragmentu lub całości, wyobraźmy sobie, że mamy komuś opowiedzieć poznaną właśnie treść. Pomyślmy, które wydarzenia powieści były najważniejsze i wypiszmy je w punktach. Ramowy plan wydarzeń powieści "Quo vadis" może wyglądać na przykład tak:

  1. Przybycie Winicjusza do Petroniusza
  2. Zabranie Ligii do pałacu cesarskiego na rozkaz Nerona
  3. Porwanie Ligii przez Ursusa
  4. Opieka nad chorym Markiem w domu Ligii
  5. Błogosławieństwo Piotra dla miłości Ligii i Marka
  6. Wyjazd Nerona do Ancjum
  7. Pożar Rzymu
  8. Igrzyska
  9. Ocalenie Ligii i Ursusa
  10. Powrót Piotra do Rzymu
  11. Samobójstwo Petroniusza
  12. Śmierć Nerona

"Quo vadis": jak napisać szczegółowy plan wydarzeń?

Gdy jednak chcemy bardzo dokładnie przygotować się do omawiania lektury "Quo vadis", jak napisać szczegółowy plan wydarzeń? Można pisać go od razu, podczas lektury, jednak zdecydowanie lepszym sposobem będzie utworzenie go na bazie planu ramowego. Mając plan ramowy spróbujmy uszczegółowić poszczególne jego punkty, precyzując poszczególne, nieco mniej ważne wydarzenia i wątki poboczne. Będzie to jednocześnie doskonały pierwszy sprawdzian naszej znajomości lektury: jeśli jakieś szczegóły nam umknęły, warto przekartkować jeszcze raz dany rozdział lub fragment, by nie zaniedbać chronologii i o niczym istotnym nie zapomnieć.

Szczegółowy plan wydarzeń "Quo vadis" może wyglądać na przykład tak:

1. Przybycie Winicjusza do Petroniusza

  • opowieść o miłości do Ligii
  • wizyta w domu Aulusów
  • prośba o pomoc cezara

2. Zabranie Ligii do pałacu cesarskiego na rozkaz Nerona

  • uczta u Nerona
  • wysłanie Ligii do Marka

3. Porwanie Ligii przez Ursusa

  • poszukiwania Ligii
  • uczestnictwo w nabożeństwie chrześcijan
  • próba porwania Ligii
  • powstrzymanie Ursusa przed zabiciem Marka przez Ligię

4. Opieka nad chorym Markiem w domu Ligii

  • poznanie prawdy o Ligii
  • przemiana duchowa Marka
  • rozkwit uczuć Marka i Ligii

5. Błogosławieństwo Piotra dla miłości Ligii i Marka

6. Wyjazd Nerona do Ancjum

  • wyjazd Marka w orszaku cezara
  • listy Marka do Ligii

7. Pożar Rzymu

  • wyjazd Marka do płonącego Rzymu
  • rozpuszczenie plotki o podpaleniu Rzymu przez chrześcijan

8. Igrzyska

  • rozszarpywanie chrześcijan przez lwy
  • śmierć Chilona
  • walka Ursusa z bykiem

9. Ocalenie Ligii i Ursusa

  • opieka Marka nad Ligią

10. Powrót Piotra do Rzymu

11. Samobójstwo Petroniusza

12. Śmierć Nerona.

Zobacz też: ''Kordian'' - streszczenie szczegółowe i krótkie, plan wydarzeń

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.