Jak obliczyć pole i obwód koła? Kalkulator pola, obwodu i promienia koła

W jaki sposób wskazać obwód koła lub promień okręgu i jak obliczyć pole koła? Kalkulator online bardzo pomoże w szybkim uporaniu się z tym problemem. Liczenie pola czy obwodu koła nie powinno już być problemem.

Pole koła: kalkulator online

Jak obliczyć pole koła? Kalkulator online może być doskonałą pomocą przy robieniu takich rachunków. Może się przydać zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy wyliczyć te wartości w związku z codziennymi sytuacjami. Okazuje się, że wcale niekoniecznie lubimy liczyć pole koła. Kalkulator online znacząco przyspiesza dojście do prawidłowego wyniku. Jednocześnie jest to prosta i funkcjonalna aplikacja. Jej obsługa z pewnością nie będzie powodowała żadnych trudności.  

Drukuj
Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

Pole koła. Jak obliczyć pole koła bez kalkulatora? 

Jak obliczyć pole koła bez specjalnego kalkulatora? Oczywiście również jest to możliwe, ale najpewniej zajmie więcej czasu i będzie obarczone większym ryzykiem błędu. W tym przypadku należy skorzystać z gotowego wzoru. Przybiera on postać taką, że pole koła o promieniu r równa się iloczynowi liczby π i kwadratu promienia. Chodzi o wzór:

  • P=πr²

Obliczenie pola koła wymaga poznania długości jego promienia.

Szkoła - zdjęcia ilustracyjneŚrednia ważona: kalkulator, który pomoże obliczyć średnią ocen

Obliczanie obwodu koła, czyli długości okręgu. Jak obliczyć obwód koła?

Niekiedy zależy nam także na obliczeniu obwodu koła. Inaczej jest to długość okręgu, która tworzy brzeg koła. Obwód koła oznaczamy jako O. W tym przypadku dla jego obliczenia trzeba skorzystać ze wzoru (znając przy tym długość promienia r):

  •    O = 2 • π • r
Zobacz wideo Chcesz zacząć przygodę z programowaniem? Te aplikacje mogą być pomocne

Promień okręgu. Jak obliczyć promień okręgu?

Dla obliczenia obwodu koła konieczna jest znajomość długości jego promienia. W tym przypadku należy wiedzieć, że długość promienia okręgu jest równa połowie jego średnicy. Sam promień koła jest definiowany jako odcinek łączący środek koła z dowolnym punktem na jego brzegu.   

Kalendarz - zdjęcie ilustracyjneIle to dni? Kalkulator pomocny w obliczaniu przedziałów czasowych

Pole okręgu? Nigdy w życiu

Warto przy tym zaznaczyć, że dość często można znaleźć w Internecie np. podpisy sugerujące, że ktoś poszukuje np. wzoru na ''pole okręgu''. W rzeczywistości najczęściej wynika to z nieznajomości podstawowych terminów. Można obliczyć pole koła, okręgu zaś nie.

Dlaczego tak jest? Przede wszystkim niemożliwość obliczenia pola okręgu wynika niejako z samej jego definicji. Okrąg jest zbiorem wszystkich punktów na płaszczyźnie, które znajdują się w odległości od środka okręgu (ustalonego) punktu jest równa pewnej odległości równej promieniowi r okręgu. Nie da się obliczyć pola okręgu, bo on sam jest zbiorem punktów. 

Zupełnie inaczej rzecz ma się z polem koła. Ono samo jest zbiorem punktów na płaszczyźnie, które są mniejsze lub równe odległości r promienia koła od jego środka. Warto przy okazji poznać jeszcze trzy pojęcia związane z okręgiem:

  • Cięciwa jest odcinkiem łączącym dwa dowolne punkty na okręgu.
  • Średnica jest specyficznym rodzajem cięciwy przechodzącej przez środek okręgu.
  • Styczna jest prostą, która posiada dokładnie jeden punkt styczny z okręgiem.     

Zobacz też: Jaki dzisiaj dzień tygodnia? Mamy tylko siedem możliwości do wyboru

Więcej o: