Kalkulator procentowy. Jak obliczyć ile to procent? Obliczanie procentów

Kalkulator procentowy online to nowoczesne narzędzie, które bardzo ułatwia wiele codziennych obliczeń. Dzięki niemu wiele tradycyjnych kalkulatorów może pójść w odstawkę. Jak szybko obliczyć ile to procent? Podpowiadamy.

Kalkulator procentowy online. Jak działa?

Kalkulator procentowy jest narzędziem, które pozwala bardzo szybko poradzić sobie z dość trudnymi, ale przydatnymi obliczeniami. Dawniej należało albo liczyć tradycyjnie, albo posiadać odrębne urządzenie w postaci kalkulatora kieszonkowego. Trzeba przyznać, że rachunki procentowe zwykle nie należą do naszych ulubionych działań. Warto więc skorzystać z działającej w przejrzysty sposób aplikacji. Dzięki niej można obliczyć, ile wynosi procent z liczby, ale też np. pomniejszyć lub powiększyć liczbę o dany procent. To zaś oszczędność czasu, który można spożytkować w bardziej przyjemny sposób. 

Drukuj
Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

Obliczanie procentów. Co to jest procent? 

Obliczanie procentów jest oczywiście bardzo przydatne w wielu codziennych sytuacjach. Spotykam się z nimi nie tylko w szkole, ale i na każdym kroku w codziennym życiu. Skład procentowy leków i produktów spożywczych, promocje, podwyżki i obniżki cen to tylko niektóre przykłady. Oczywiście z procentem spotkasz się również tam, gdzie mowa o lokatach, kredytach lub inwestycjach. 

Czym właściwie jest procent? Procent jest sposobem wyrażania liczby, która przedstawiana jest jako ułamek o mianowniku 100. Jest oznaczany znakiem %. Może być zapisywany jako 1%, ale także 1/100 lub 0,01.  

Szkoła - zdjęcia ilustracyjneŚrednia ważona: kalkulator, który pomoże obliczyć średnią ocen

Jak obliczyć procent?

Jak obliczyć procent bez pomocy kalkulatora? Jest to oczywiście możliwe, chociaż bardziej żmudne niż z aplikacją. Najprostszym sposobem będzie w tym przypadku przedstawienie procentu z liczby w postaci ułamka i następnie pomnożenie tego ułamka przez tę liczbę. Przykład:

11% liczby 80 = 0,11 × 80 = 8,8

Zobacz wideo Chcesz zacząć przygodę z programowaniem? Te aplikacje mogą być pomocne

Oblicz procent z liczby w pamięci: sprytny sposób

Jak obliczyć procent z liczby w pamięci? Niestety, ale nie na darmo większość z nas preferuje rachunki dokonywane na kartce papieru. Takie obliczenia są znacznie szybsze, mają bardziej mechaniczny charakter i dają większą pewność. Jak poradzić sobie z obliczeniem procentu z liczby w pamięci? 

Często dobrym sposobem jest ''liczenie na piechotę'', czyli wykonanie dwóch działań zamiast jednego. Wówczas najpierw należy policzyć 1% danej wartości, potem pomnożyć je w wymagany sposób. W ten sposób wykorzystuje się łatwość dzielenie przez 100. Oto przykład:

  • Jak obliczyć 5% z 8? Najprościej wykonać działania: 8:100=0,08; 0,08 × 5= 0,4. 

Kalendarz (zdjęcie ilustracyjne)Kalkulator urlopu: jak działa kalkulator urlopu wypoczynkowego? Ile dni urlopu przysługuje?

Jak obliczyć ile to procent?

Liczba x może zostać wyrażona jako pewna część liczby y. Jak obliczyć ile to procent? Jakim procentem jednej liczby jest druga? W tym przypadku również niezbędna są dwa działania.

Pierwsze z nich wymaga podzielenia liczny y przez liczbę x. Następnie trzeba tak powstały ułamek zamienić na procenty. Oto przykład:

  • Jakim procentem liczby 30 jest liczba 17? y/x=17/30; 17/30 × 100%=170/3%=56 2/3%

Zobacz też: Kalkulator stażu pracy: to z nim podsumujesz wszystkie okresy swojego zatrudnienia. Co wlicza się do stażu pracy?

Więcej o: