W przypadku powieści takich rozmiarów, jak "W pustyni i w puszczy", szczegółowy plan wydarzeń może być wartościową pomocą zarówno w zapamiętaniu treści lektury, jak i w późniejszym przypomnieniu sobie przebiegu zdarzeń w dziele literackim. Po plan wydarzeń warto sięgnąć zarówno przed lekcją, na której lektura będzie omawiana, jak i przed klasówką sprawdzającą znajomość treści przeczytanej powieści. Szczegółowy plan wydarzeń jest też dużym ułatwieniem podczas pisania wypracowania dotyczącego lektury – zwłaszcza tworząc streszczenie czy recenzję warto podpierać się planem. Plan wydarzeń to zapis istotnych wydarzeń w utworze literackim. W przypadku dzieł o większych rozmiarach, na przykład powieści, możliwe jest stworzenie planu ramowego, w którym uwzględnione będą najważniejsze wydarzenia, bądź też planu szczegółowego, który będzie znacznie dokładniejszy. Z reguły plan szczegółowy różni się od ramowego nie tylko rozmiarami, ale także budową: do punktów głównych z planu ramowego dodaje on podpunkty, które precyzują przebieg poszczególnych wydarzeń. Zarówno plan ramowy, jak i szczegółowy, najlepiej stworzyć samodzielnie – podczas lektury, lub bezpośrednio po niej.
Jedną z wątpliwości, które trapią ucznia zabierającego się za lekturę "W pustyni i w puszczy", jest jak napisać plan wydarzeń. Można to zrobić od razu podczas lektury, zapisując na kartce główne wydarzenia, bądź też oznaczając je zakładkami w książce, by spisać je w punktach tuż po przeczytaniu. Można też po przeczytaniu rozdziału, fragmentu bądź całej powieści, spróbować opowiedzieć poznaną właśnie treść, wypisując w punktach najważniejsze wydarzenia. Jeśli chcemy napisać plan ramowy, warto skupić się na najważniejszych wydarzeniach. Może on wyglądać na przykład tak:
A co, gdy omawiając lekturę, musimy mieć szczegółowy plan wydarzeń "W pustyni i w puszczy"? Jak napisać szczegółowy plan wydarzeń? Najlepiej stworzyć go na bazie planu ramowego, doprecyzowując przebieg zdarzeń w ramach głównego wydarzenia. Jeśli jakieś szczegóły nam umknęły, warto jeszcze raz przekartkować dany rozdział, aby o niczym ważnym nie zapomnieć.
Szczegółowy plan wydarzeń może np. wyglądać tak:
1. Przedstawienie głównych postaci (Port Said)
2. Wyjazd ojców Stasia i Nel do Kairu
3. Wyjazd dzieci do ojców
4. Służbowy wyjazd inżynierów
5. Porwanie Stasia i Nel
6. Podróż dzieci i porywaczy przez pustynię
7. Przybycie do Chartumu
8. Przybycie do Omdurmanu
9. Podróż do Faszody
10. Podróż śladami Smaina
11. Podróż powrotna
12. Spotkanie z wyprawą ratunkową
13. Odzyskanie dzieci przez inżynierów
14. Powrót Nel i jej ojca do Anglii
15. Spotkanie w Anglii po 10 latach